אילו בעיות יכולות לצוץ למניקות?

את מניקה? לא משנה אם את בהנקה מלאה או חלקית עם שילוב של תרכובת מזון, אחת הבעיות העיקריות שצפויות לצוץ לך הן השאלות המציקות של הסובבים אותך:
"את מניקה? איזה יופי! הנקה מלאה? לא? למה?" או "את יודעת שהנקה היא התזונה הטובה ביותר לתינוק שלך?. אנשים לפעמים מרגישים בנוח לשאול שאלות שפולשות לפרטיות שלך מבלי שהם שמים לב.

 

אילו בעיות יכולות לצוץ למניקות – הקדמה

בין אם את חדשה בתחום ההנקה או שאת מניקה כבר כמה חודשים, כדאי שתדעי אילו בעיות יכולות לצוץ למניקות. ככל שתדעי יותר, כך תוכלי להיות רגועה כי את יודעת בדיוק במה מדובר וגם תוכלי להתאים את הטיפול המתאים לבעיה. אספנו עבורך מספר בעיות נפוצות שנשים מניקות מציפות לעיתים בקבוצות של הנקה ברשתות החברתיות וגם בקרב מדריכות הנקה בטיפות חלב.

 

 אין לך מספיק חלב

אם את מרגישה שאין לך מספיק חלב, כדאי לבדוק אם את צורכת תרופה כלשהי שגרמה לשינוי הזה. במידה ואינך צורכת תרופות כלל, שימי לב לאופן שבו התינוק נצמד אל השד. דעי כי היצמדות שאינה נכונה עשויה לגרום לפעמים ליציאה מועטה של חלב.

 

אין מספיק חלב? איך אפשר לטפל בבעיה?

אם את סובלת ממצב זה, דעי כי יש לכך פתרון די פשוט. השתמשי במשאבת חלב בשעה קבועה ביום. פעולת השאיבה תעודד את הגוף לייצר חלב נוסף. mבנוסף, כדאי לגשת ליועצת הנקה בטיפת חלב או דרך קופת החולים כדי לבדוק שהתינוק שלך אכן נצמד לשד שלך בהתאם.

 

 יש לך יותר מידי חלב ואת סובלת מגודש

כשר אנחנו מעלים את השאלה "אילו בעיות יכולות לצוץ למניקות?" יש נשים שמיד חושבות על גודש. ברגע שחווית גודש פעם אחת, סביר להניח שתחווי אותו שוב. גודש, למי מכן שלא חוותה זאת, זהו מצב שבו השד נהיה קשה ומוצק. הוא בעצם מלא בחלב. הגודש נגרם במצב שבו הנוזלים שבשד אצורים (כלומר, בזמן שבו השד ממשיך לייצר חלב אבל התינוק לא יונק).

במידה ואת חווה גודש, דעי כי גם התינוק עשוי לסבול ממנו. הוא יכול לחוות קושי להיצמד אל השד בשביל לינוק.

 

 יש לך יותר מידי חלב? איך אפשר לטפל בבעיה?

יש נשים שיקראו לבעיה הזו "צרה של עשירות". יש אימהות שייצור החלב שלהן עולה על התפוקה. מצב זה קורה בדרך כלל בשבועות הראשונים שלאחר הלידה. אם זהו המצב אצלך, כדאי שתנסי להקשות על התינוק בעת ההנקה. תניחי אותו בתנוחה שבה קצב הזרימה של החלב יהיה איטי יותר. כך תגרמי בסופו של דבר לשד לייצר פחות חלב. ככל שיש פחות צורך, כך יש פחות ייצור.

 

 תעלות חסומות

במצבים שבהם תעלת החלב שבשד שלך חסומה, אז השד שלך לא יכול להתרוקן. מצב שכזה עלול לקרות בעקבות לבישה של בגד שצמוד מידי לשדיים. הדבר עלול לקרות גם במקרה שבו החלטת לגמול את התינוק מהנקה (לכן כדאי להיות מודעים לכך מראש). אם את סובלת מרגישות בשד והבחנת בגוש שהופיע באזור כלשהו על השד, כאשר יש סביבו אודם. סביר להניח שמדובר בתעלה חסומה.

 

יש לך תעלות חסומות? איך אפשר לטפל בבעיה?

מדובר בבעיה שאינה נעימה, כאשר מעלים את השאלה "אילו בעיות יכולות לצוץ למניקות?" חשוב לדעת שזוהי אחת הבעיות הנפוצות ביותר. כדי לטפל בבעיה, מומלץ לגשת אל המקלחת ולהזרים על השד הכאוב מים חמים במשך כמה דקות. המים החמים יסייעו בפתיחת הצינורות. לאחר מכן, כדאי לשכב על הבטן למשך שעה לפחות (קחי לעצמך זמן מנוחה ותתני לבן הזוג לשמור על התינוק בזמן הזה).

ברגע שתשכבי על הבטן, יופעל לחץ על הצינורות שהתחממו והחלב פשוט יזרום החוצה. אל תשכחי להניח מגבת מתחת לשדיים והבטן כדי שהמיטה לא תתרטב.

 

אילו בעיות יכולות לצוץ למניקות?

יכולות לצוץ עוד בעיות שונות למניקות, יש כאלו שסובלות מפצעים, מסדקים ועוד. ההמלצה היא לפנות לרופא מטפל במידה וראית משהו חריג. שתהיה החלמה מהירה!

אולי יעניין אותך גם

תינוק בספה שותה מבקבוק
הדרכה להנקה
חיטוי בקבוקים

נולד לך תינוק או תינוקת מתוקים? מזל טוב! בין אם את מתכוונת לתת לתינוק לאכול תרכובת מזון ובין את מתכוונת להניק, חשוב שתכיני מראש בקבוקים

קרא עוד »
איור תינוק יונק ראשית
הדרכה להנקה
יתרונות ההנקה

תדע כל אם עבריה כי ישנן יתרונות רבים להנקה. כל אם עבריה יודעת זאת כי יש לה דודה או בוס או סבתא או אישה זרה

קרא עוד »
אמא מניקה תינוק ראשית
הדרכה להנקה
חשיבות ההנקה לתינוק ולאמא

ישנה חשיבות עצומה להנקה, עבור האם ועבור התינוק. כל אחד מהצדדים מקבל מההנקה לא מעט.   מודעות ארצית ועולמית בנושא חשיבות ההנקה לתינוק ולאמא רגע

קרא עוד »
אמא מניקה תינוק
הדרכה להנקה
הדרכה להנקה הדסה

מזל טוב! בין אם את בהיריון ועתידה ללדת בקרוב או שילדת בבית החולים הדסה ואת מתעניינת בכל הקשור להנקה, הגעת למקום הנכון. השאלה הידועה והמוכרת

קרא עוד »
אישה מניקה תינוק
הדרכה להנקה
הדרכה להנקה רמבם

מזל טוב! את לקראת לידה? מתכננת ללדת בבית החולים רמבם? או שאת כבר לאחר הלידה ונמצאת במחלקת היולדות ברמבם? הגעת למקום הנכון, אספנו עבורך את

קרא עוד »
אמא מניקה תינוק
הדרכה להנקה
הנקה לאחר לידה

נשים הריוניות רבות שזו לידתן הראשונה תוהות לגבי ההנקה. הן שומעות מכל עבר כי מדובר בעניין חשוב וכי צריך לחשוב על ההנקה ולא לוותר, אלא

קרא עוד »
אמא בזמן הנקת תינוק
הדרכה להנקה
טיפים להנקה נכונה

ילדת לאחרונה ואת מניקה? את צפויה ללדת בקרוב ומתכננת להניק? אם ענית בחיוב על השאלות הללו, כדאי שתמשיכי לקרוא את השורות הבאות. אספנו עבורך טיפים

קרא עוד »