איך אדע אם התינוק יונק מספיק חלב?

את מניקה? בין אם זוהי ההנקה הראשונה שלך ובין אם הנקת בעבר, סביר להניח ששאלת את עצמך לפחות פעם אחת את השאלה "איך אדע אם התינוק יונק מספיק חלב?". מדריכות הנקה רבות שעובדות במחלקות של בתי החולים שפרושים ברחבי הארץ, מציינות כי זו השאלה הראשונה שכל יולדת שואלת אותן בעת פגישתן הראשונה במחלקה.

הן מסבירות כי זו הסיבה לכך שבשנים האחרונות נפתחו קבוצות הנקה בהן משתתפות מספר נשים (כדי למנוע חזרתיות של השאלה המוכרת "איך אדע אם התינוק יונק מספיק חלב?"). לדבריהן של היועצות, בעת מפגש שכזה, זו השאלה הראשונה שעולה.

 

הקדמה

בימיו הראשונים של התינוק הוא יונק כמויות מעטות מאוד של חלב אם. אם התינוק מצליח לתפוס את השד בפה באופן יעיל והוא מבצע תנועות חזרתיות של יניקה במשך דקות ארוכות, את יכולה להיות רגועה. התנאים הללו מאשרים כי התינוק שלך יונק מספיק חלב.

 

אפשרות לביצוע מעקב

יועצות ההנקה שמקבלות את היולדות הטריות בבית החולים, מציעות לערוך מעקב אחר ההנקה של התינוק. ליד מיטתה של היולדת ישנו דף ובו מודפסת טבלה. היועצות מבקשות מהנשים המניקות (וגם מאלו שנותנות לתינוק תרכובת מזון) לכתוב את שעת ההנקה ואת משך ההנקה. כך, במידה וליולדת תהיה שאלה בהמשך, יהיה ניתן לראות את מעקב ההנקה ולראות האם ישנה בעיה.

 

בדקי את הפרשות השתן

כשהתינוק בן שלושה ימים ויותר, הוא מתחיל להפריש יותר שתן. מדובר ב5 או 6 חיתולים רטובים במהלך היממה כולה. כך שאם את אינך בטוחה שהתינוק שלך יונק מספיק חלב, את יכולה לערוך טבלה מסודרת ולכתוב בה את מספר החיתולים הרטובים שהיו במהלך היממה. במידה ויש פחות מ5-6 חיתולים רטובים, כדאי לפנות לאחות בטיפת חלב כדי לברר האם התינוק יונק מספיק חלב.

דעי לך כי אם את עושה שימוש בפטמת סיליקון, כדאי להפסיק זאת מכיוון שהיא עשויה להפחית באופן משמעותי את כמויות החלב. דבר שעלול להוביל בסוף להפחתת יצור החלב.

 

 בדקי אם את חשה כאב

במצב של הנקה לא תקינה, הפטמה תיכנס באופן חלקי אל פיו של התינוק. אך במצב תקין של הנקה, הפטמה תהיה עמוק בתוך פיו. במידה והפטמה לא תהיה בתוך פיו באופן מלא, הדבר עלול לגרום לחיכוך ולפצעים עליה.
דעי כי כאב מסוג זה עלול לרמוז לך כי התינוק אינו יונק מספיק חלב.

במצב שכזה, עלייך להכניס זרת אל הקצה של פה התינוק ובכך לבטל את הוואקום שהוא יוצר ולנתק בעדינות את הפה שלו מהשד. לאחר מכן, תנסי לחבר את התינוק עד שתראי שהפטמה כולה נמצאת בתוך הפה שלו.

 

איך אדע אם התינוק יונק מספיק חלב? – אחת השאלות הנפוצות שנשמעות בטיפת חלב

מברור בתחנת טיפת חלב אקראית, נשמע כי השאלה "איך אדע אם התינוק יונק מספיק חלב?" נשאלת שוב ושוב במהלך גילאים שונים. כלומר, ישנן אימהות לתינוקות בני חודש ואפילו בני חצי שנה ויותר ששואלות איך הן יכולות לדעת שהוא יונק מספיק או אולי יונק יותר מידי? כדי לחסוך לכם את ההגעה אל טיפת חלב, אספנו עבורכם כמה מצבים שונים שיאפשרו לכן להיות רגועות ובטוחות כי התינוק שלכן יונק מספיק חלב. להלן מצבים אלו:

  • אם הסנטר של התינוק נשען עמוק על השד שלך כשרוב ההילה בפה שלו והוא יכול לנשום דרך הנחיריים, את יכולה להיות רגועה כי תינוקך יונק מספיק.
  • במידה והתינוק נראה פעיל וערני בזמן שהוא יונק.
  • במידה ואת שומעת ורואה את קולות הבליעה ואת תנועות הלסת שזזה.
  • כאשר התינוק משחרר בעצמו את השד מהפה בסיום ההנקה.

 

המצבים הללו יכולים לגרום לך להיות רגועה כי התינוק שלך יונק מספיק חלב. אנחנו מוכרחים לציין כי אם את עדיין חוששת ורוצה לבדוק את העניין לעומק, את יכולה לגשת לטיפת חלב. שם ישקלו את התינוק שלך ולפי עקומת הגדילה, יוכלו להגיד לך האם הוא יונק מספיק חלב.
 

 

אולי יעניין אותך גם

תינוק בספה שותה מבקבוק
הדרכה להנקה
חיטוי בקבוקים

נולד לך תינוק או תינוקת מתוקים? מזל טוב! בין אם את מתכוונת לתת לתינוק לאכול תרכובת מזון ובין את מתכוונת להניק, חשוב שתכיני מראש בקבוקים

קרא עוד »
איור תינוק יונק ראשית
הדרכה להנקה
יתרונות ההנקה

תדע כל אם עבריה כי ישנן יתרונות רבים להנקה. כל אם עבריה יודעת זאת כי יש לה דודה או בוס או סבתא או אישה זרה

קרא עוד »
אמא מניקה תינוק ראשית
הדרכה להנקה
חשיבות ההנקה לתינוק ולאמא

ישנה חשיבות עצומה להנקה, עבור האם ועבור התינוק. כל אחד מהצדדים מקבל מההנקה לא מעט.   מודעות ארצית ועולמית בנושא חשיבות ההנקה לתינוק ולאמא רגע

קרא עוד »
אמא מניקה תינוק
הדרכה להנקה
הדרכה להנקה הדסה

מזל טוב! בין אם את בהיריון ועתידה ללדת בקרוב או שילדת בבית החולים הדסה ואת מתעניינת בכל הקשור להנקה, הגעת למקום הנכון. השאלה הידועה והמוכרת

קרא עוד »
אישה מניקה תינוק
הדרכה להנקה
הדרכה להנקה רמבם

מזל טוב! את לקראת לידה? מתכננת ללדת בבית החולים רמבם? או שאת כבר לאחר הלידה ונמצאת במחלקת היולדות ברמבם? הגעת למקום הנכון, אספנו עבורך את

קרא עוד »
אמא מניקה תינוק
הדרכה להנקה
הנקה לאחר לידה

נשים הריוניות רבות שזו לידתן הראשונה תוהות לגבי ההנקה. הן שומעות מכל עבר כי מדובר בעניין חשוב וכי צריך לחשוב על ההנקה ולא לוותר, אלא

קרא עוד »
אמא בזמן הנקת תינוק
הדרכה להנקה
טיפים להנקה נכונה

ילדת לאחרונה ואת מניקה? את צפויה ללדת בקרוב ומתכננת להניק? אם ענית בחיוב על השאלות הללו, כדאי שתמשיכי לקרוא את השורות הבאות. אספנו עבורך טיפים

קרא עוד »