מעקב הריון חודש תשיעי

מזל טוב! הגעת אל החודש האחרון בהריון, את מתקרבת בצעדי ענק לקראת הלידה המיוחלת. את בטח מוצאת את עצמך מתנשפת בעת ביצוע פעילות פשוטה. ייתכן כי את גם מתלוננת על צירים בשלב זה.

 

התחלת מעקב הריון? דעי כי חשוב לערוך מעקב טרימסטר שלישי אצל אחות הריון

בשלב זה, את תצטרכי לגשת אל אחות ההיריון כדי לבדוק מה מצב לחץ הדם שלך, האם יש לך חלבון בשתן והאם את סובלת מבצקות. במידה ואת סובלת מבצקות ברגליים, האחות תנחה אותך לנוח ככל האפשר.
הבדיקה מתבצעת במסגרת קופת החולים והיא כלולה בסל, כך שאינך צריכה לשלם עבורה.

ברוב המקרים את צריכה לתאם מראש תור לאחות (ישנם מקרים שבהם את יכולה להגיע רק עם הכרטיס המגנטי בשעות הפעילות של האחיות). כל קופת חולים מתנהלת אחרת בהקשר זה וכדאי לבדוק מראש מול המזכירות לפני הגעתך אל המרפאה.

 

 חשוב שתדעי כי מעקב היריון אצל אחות הינו חובה

זוהי בדיקה חובה ומומלץ שתלכי כדי שתהיי רגועה ותדעי שהגוף שלך מאותת שהכול בסדר.

 

מה חשוב לדעת בזמן המעקב בחודש תשיעי ?

אם עברת את השבוע ה-40 להיריון, ההיריון שלך יוגדר כ"הריון עודף". כדי לשמור עלייך ולהימנע ממצב של סיבוכים, את תצטרכי להיות תחת מעקב קבוע וקפדני. מעקב הריון עודף כולל ביצוע אולטרסאונד פעמיים בשבוע וביצוע של מוניטור עוברי כדי לבדוק שהעובר בסדר ואינו שרוי במצוקה. הבדיקה יכולה להתבצע בקופת החולים או בבית החולים.

חשוב לדעת כי אם את מתכננת ללכת לבית החולים, תצטרכי לדאוג לטופס התחייבות מהמרפאה שלך כדי להימנע מתשלום גבוה אודות הטיפול שתקבלי שם.

 

בדיקות שחשוב לבצע בחודש תשיעי

במידה והצוות הרפואי יראה צורך בכך, את תעברי ניטור עוברי שבודק את מצב העובר. באמצעות סריקה על קולית, ייבדקו הנשימות שלו, התנועות, הנשימה, טונוס, המשקל שלו ותיבדק גם כן כמות מי השפיר. בנוסף, נבדקים גם סימנים חיוניים אצל האישה (לחץ דם, בדיקת חום ובדיקת דופק). נעשות גם כן בדיקות לזיהוי של סיבוכים בהריון. חשוב לציין כי במצבים חריגים, הרופא עשוי להחליט לבצע בדיקות מקיפות יותר.

בדיקת כמות מי שפיר ברחם

בדיקה של כמות מי השפיר הינה חשובה מאוד מכיוון שלעיתים קורה שנשים אינן מבצעות מעקב הריון חודש תשיעי ומסתבר בדיעבד שהייתה להן ירידת מים איטית מאוד. זהו מצב שאינו נפוץ, במקרים כאלו, האישה עשויה להרגיש רטיבות מידי פעם באזור הירכיים. מעקב הריון חודש תשיעי עשוי להראות כי ישנה ירידה בכמות מי השפיר ובכך, להביא את האישה באופן מידי אל חדר הלידה.

אם האישה אינה מבצעת מעקב הריון חודש תשיעי, היא עשויה לפספס את העובדה כי היא חווה ירידת מים איטית. דבר שעלול לסכן את העובר שלה ולהביא אותו למצב שבו יש ברחם מעט מאוד מי שפיר שמסייעים לו לנשום ולחיות ברחם.

 

בדיקה גניקולוגית כחלק מתכנית המעקב

האישה ההריונית עשויה גם לקחת חלק בבדיקה גניקולוגית נרתיקית שתבוצע במרפאת הנשים של קופת החולים או בבית החולים. מטרת בדיקה זו היא לבדוק את מצב צוואר הרחם, כדי לראות האם הוא פתוח או מחוק.
מדובר במעקב שגרתי בתקופה זו של ההיריון והוא נמשך עד הלידה עצמה. חשוב לציין כי בהתאם לממצאים שהרופא או האחות ייראו במהלך הבדיקה, תתקבל החלטה לגבי אופן הלידה העתידי.

כלומר, בהתאם לבדיקה זו, יוחלט האם תתקיים לידה נרתיקית או אם יתבצע ניתוח קיסרי. בנוסף, עשויה להיות החלטה לגבי זירוז להשארת הלידה בעקבות בדיקה זו.

 

סיום ההריון

מעקב הריון חודש תשיעי הינו האחרון בהיריון הנוכחי (מכיוון שזהו החודש האחרון של ההיריון). בתום חודש המעקב הזה, את צפויה ללדת את התינוק או התינוקת הקטנים שלך. זהו הזמן לארגן את כל ההכנות האחרונות שטרם הספקת לעשות. למשל, קנייה של עגלה, מוצצים, בקבוקים, מיטת תינוק, כרית הנקה וכו'.

קחי בחשבון שצעצועים כמו אוניברסיטה, טרמפולינה, מובייל למיטה ועוד, את תקבלי לאחר הלידה מחברים קרובים ומשפחה, לכן ההמלצה היא לא לקנות כאלו לפני הלידה. שתהיה לידה קלה ובידיים מלאות!

אולי יעניין אותך גם

אישה בהריון בשמלה כחולה
מעקב הריון
מעקב הריון חודש שמיני

מזל טוב! הגעת לרגע המיוחל שבו כל מי שנמצא סביבך שואל אותך "את בטח כבר צריכה ללדת עוד רגע נכון?". אנחנו שולחים לך חיזוקים מרחוק,

קרא עוד »
בטן הריונית ובד ורוד
מעקב הריון
מעקב הריון חודש שביעי

ברוכה הבאה לחודש שביעי! וברוכה הבאה לבטן שלך שכבר מתנשאת בגאון. את בטח מתקשה להיכנס לבגדים שהיית לובשת באופן קבוע לפני ההיריון, זה הזמן להניח

קרא עוד »
אישה בהריון מחזיקה פרח
מעקב הריון
מעקב הריון חודש שישי 

היית מאמינה שנותרו לך רק עוד שלושה חודשים פחות או יותר ללידה? איזו התרגשות! הזמן עובר מהר ואנחנו מקווים שההיריון עושה לך טוב. טרם נרשמת

קרא עוד »
חסידה מביאה תינוק
מעקב הריון
עקב הריון חודש חמישי

הזמן עובר מהר כשנהנים והנה, הגעת לחודש החמישי להריונך. סביר להניח שכעת הבחילות לגמרי מאחורייך ואת יכולה להתחיל ליהנות מהבטן ההריונית שהתחילה לבצבץ לה. את

קרא עוד »
אישה בהריון יושבת
מעקב הריון
מעקב הריון חודש רביעי

מזל טוב! התחלת סוף סוף את הטרימסטר השני המיוחל! אם סבלת מבחילות עד עכשיו, סביר להניח שהן יהיו בקרוב מאחורייך (או שהן כבר הסתיימו). בחודש

קרא עוד »
אישה בהריון בחולצה אדומה
מעקב הריון
מעקב הריון חודש שלישי

מזל טוב! הגעת אל השבוע העשירי להריונך. זוהי גם תחילת החודש השלישי. סביר להניח שרופא הנשים שלך מסר לך הפניות לבדיקות שעלייך לעשות בתקופה זו.

קרא עוד »
אישה בהריון בחולצה מנומרת
מעקב הריון
מעקב הריון חודש שני

בשורה משמחת! את בחודש השני להריון! עבר רק חודש מאז תחילת ההיריון והעובר שלך הכפיל את המשקל שלו ב-10,000! אם הסתכלת עליו בבדיקת אולטרסאונד לאחרונה,

קרא עוד »
אישה בהריון בפארק
מעקב הריון
מעקב הריון חודש ראשון

מזל טוב! גילית שאת בהריון? אספנו עבורך את כל המידע שאת צריכה לדעת בחודש הראשון להריונך. בין אם הגעת להריון המיוחל באופן טבעי או באמצעות

קרא עוד »