מעקב הריון חודש שמיני

מזל טוב! הגעת לרגע המיוחל שבו כל מי שנמצא סביבך שואל אותך "את בטח כבר צריכה ללדת עוד רגע נכון?". אנחנו שולחים לך חיזוקים מרחוק, הרי ידוע שזהו השלב הקשה ביותר רק מבחינת האנשים שנכנסים לך אל הרחם. לכי תסבירי להם שיש לך לפחות עוד חודש (או יותר).

את בטח מוצאת את עצמך לובשת את אותם בגדים מידי יום, זוהי תופעה מוכרת. הבטן תופחת וקשה למצוא בגדים שמתאימים לגודל הנוכחי (ושלא ייראו עלייך כאילו את אוהל של הצופים). אנחנו כאן בשביל להגיד לך – תלבשי מה שנוח לך ותזכרי כי מדובר בתקופה חולפת שאת כנראה תתגעגעי אליה מאוד.

 

הבדיקות שאת צריכה לערוך בחודש שמיני

במהלך החודש השמיני את צריכה לערוך כמה בדיקות חשובות. אם הרופא טרם הפנה אותך אליהן מסיבה כלשהי, כדאי שתתאמי אליו תור בהקדם כדי שימסור לך את ההפניות המתאימות. מעקב הריון חודש שמיני הינו חשוב ומשמעותי. כמו כל המעקבים שערכת עד כה, גם המעקב הזה עשוי להראות אם ישנה בעיה כלשהי או אם העובר נמצא במצוקה.

בחודש שמיני, אם ישנה מצוקה כלשהי, לעיתים הרופא עשוי להציע ליילד אותך מוקדם יותר מהתאריך שנקבע לך בתחילת ההיריון.

 

סקירת מערכות שלישית הינה חשובה בחודש שמיני

את בטח שואלת את עצמך בקול: "שוב?". אז, כן, שוב. סקירת מערכות הינה בדיקה חשובה מאוד והיא חלק מבדיקות של מעקב הריון חודש שמיני, אך חשוב לדעת כי לא כולן צריכות לבצע את הבדיקה הזו. הסקירה השלישית עשויה למצוא במקרים מסוימים אם ישנם מומים מולדים שעלולים להתפתח בטרימסטר השלישי.

אם את מעוניינת לדעת מה בודקים בבדיקה זו, דעי כי נבדקת ההתפתחות של מבנה העובר, הגדילה שלו, כמות מי השפיר שיש ברחם, אורך צוואר הרחם ומיקום השליה. כל הפרטים האלו חייבים להיבדק במהלך מעקב הריון חודש שמיני מכיוון שייתכן שאם הם יימצאו בשלב מאוחר יותר, זה יהיה כבר מאוחר מידי. הבדיקה הזו, בדומה לסקירת המערכות הקודמות שביצעת, מתבצעת באמצעות אולטרסאונד.

ברוב המקרים מדובר באולטרסאונד בטני, אך לפעמים קורה מצב שבו העובר נמצא בתנוחה שלא מאפשרת לראות היטב פרטים מסוימים ולכן הרופא עלול לבקש את רשותך לבצע אולטרסאונד בגישה הווגינלית.
הבדיקה הזו מתבצעת אצל רופא פרטי ואת תצטרכי לממן אותה בעצמך (אלא אם יש לך ביטוח משלים דרך הקופה או ביטוח חיצוני כלשהו).

 

את כרגע בתהליך מעקב? חשוב שתדעי שיש בדיקות שאינן חובה בחודש זה

הבדיקה מוצעת על ידי רופא הנשים במקרים בהם ישנו חשד למום כלשהו שעשוי להתפתח אצל העובר. כך שאם בדקת מהן האפשרויות שעומדות בפנייך בעת מעקב הריון חודש שמיני ונחשפת לבדיקה הזו, את יכולה לפנות אל הרופא הנשים שלך ולהתייעץ אתו בעניין.

רופא הנשים יאמר לך האם יש צורך שתבצעי את הבדיקה או שלא (הבדיקה הזו אינה חלק מהבדיקות השגרתיות שמשרד הבריאות ממליץ אבל חשוב לדעת על קיומה במידה ויש לכם בגנים מומים מולדים שעשויים לעבור על העובר שלך).

 

בדיקת תרבית לחיידק ה- GBS

למקרה שלא שמעת על הבדיקה הזו, זו בדיקת חובה שעלייך לבצע בזמן מעקב הריון חודש שמיני. מטרת הבדיקה היא לבחון האם את נושאת את חיידק ה-GBS.

 

כיצד מתבצעת הבדיקה?

עלייך לגשת  אל אחות במרפאת הנשים, היא תמסור לך מקלון דק שיש עליו צמר גפן. את תתבקשי לדחוף את המקלון בעדינות אל הנרתיק תחילה ולאחר מכן אל פי הטבעת. לאחר מכן, תמסרי את המקלון כשהוא סגור בתוך כלי פלסטיק והבדיקה תישלח אל המעבדה. הבדיקה הינה מסובסדת ואינה בתשלום עבור נשים שההיריון שלהם נחשב היריון בסיכון. במידה ותימצאי נשאית. דעי כי בעת הלידה, תצטרכי לקבל אנטיביוטיקה לווריד.

 

הערכת משקל

מדובר בבדיקת הערכת המשקל שהיא חלק מתכנית מעקב ההריון. זהו אותו המעקב שביצעת בחודשים הקודמים. בעת הבדיקה נבדקים המדדים של התינוק. היקף הראש, המשקל הכולל שלו, כמות מי השפיר שברחם ומתבצעת השוואה אל תוצאות החודשים הקודמים. זוהי בדיקת חובה כחלק מתכנית מעקב הריון חודש שמיני. כדאי לשים לב שאינך מפספסת אותה בטעות.

אולי יעניין אותך גם

אישה בהריון בשמלה כחולה
מעקב הריון
מעקב הריון חודש תשיעי

מזל טוב! הגעת אל החודש האחרון בהריון, את מתקרבת בצעדי ענק לקראת הלידה המיוחלת. את בטח מוצאת את עצמך מתנשפת בעת ביצוע פעילות פשוטה. ייתכן

קרא עוד »
בטן הריונית ובד ורוד
מעקב הריון
מעקב הריון חודש שביעי

ברוכה הבאה לחודש שביעי! וברוכה הבאה לבטן שלך שכבר מתנשאת בגאון. את בטח מתקשה להיכנס לבגדים שהיית לובשת באופן קבוע לפני ההיריון, זה הזמן להניח

קרא עוד »
אישה בהריון מחזיקה פרח
מעקב הריון
מעקב הריון חודש שישי 

היית מאמינה שנותרו לך רק עוד שלושה חודשים פחות או יותר ללידה? איזו התרגשות! הזמן עובר מהר ואנחנו מקווים שההיריון עושה לך טוב. טרם נרשמת

קרא עוד »
חסידה מביאה תינוק
מעקב הריון
עקב הריון חודש חמישי

הזמן עובר מהר כשנהנים והנה, הגעת לחודש החמישי להריונך. סביר להניח שכעת הבחילות לגמרי מאחורייך ואת יכולה להתחיל ליהנות מהבטן ההריונית שהתחילה לבצבץ לה. את

קרא עוד »
אישה בהריון יושבת
מעקב הריון
מעקב הריון חודש רביעי

מזל טוב! התחלת סוף סוף את הטרימסטר השני המיוחל! אם סבלת מבחילות עד עכשיו, סביר להניח שהן יהיו בקרוב מאחורייך (או שהן כבר הסתיימו). בחודש

קרא עוד »
אישה בהריון בחולצה אדומה
מעקב הריון
מעקב הריון חודש שלישי

מזל טוב! הגעת אל השבוע העשירי להריונך. זוהי גם תחילת החודש השלישי. סביר להניח שרופא הנשים שלך מסר לך הפניות לבדיקות שעלייך לעשות בתקופה זו.

קרא עוד »
אישה בהריון בחולצה מנומרת
מעקב הריון
מעקב הריון חודש שני

בשורה משמחת! את בחודש השני להריון! עבר רק חודש מאז תחילת ההיריון והעובר שלך הכפיל את המשקל שלו ב-10,000! אם הסתכלת עליו בבדיקת אולטרסאונד לאחרונה,

קרא עוד »
אישה בהריון בפארק
מעקב הריון
מעקב הריון חודש ראשון

מזל טוב! גילית שאת בהריון? אספנו עבורך את כל המידע שאת צריכה לדעת בחודש הראשון להריונך. בין אם הגעת להריון המיוחל באופן טבעי או באמצעות

קרא עוד »