מעקב הריון חודש שלישי

מזל טוב! הגעת אל השבוע העשירי להריונך. זוהי גם תחילת החודש השלישי. סביר להניח שרופא הנשים שלך מסר לך הפניות לבדיקות שעלייך לעשות בתקופה זו. אם טרם ביקרת אצל הרופא ואת מעוניינת לדעת מהן הבדיקות, הגעת למקום הנכון, מכיוון שאספנו אותן עבורך:

 

בדיקת NIPT כחלק מהליך מעקב ההריון

מטרת הבדיקה הינה לבחון האם יש סיכוי שהעובר סובל מתסמונת דאון. מדובר בבדיקה שהיא רשות, את יכולה לבחור אם את מעוניינת לבצע אותה. יש מי שטוענים כי זו בדיקה שמחליפה את הבדיקה המוכרת "מי שפיר" אך חשוב לדעת כי מדובר בסברה בלבד. לכן, אם ביצעת את הבדיקה הזו, קחי בחשבון כי ייתכן שהרופא ינחה אותך בהמשך לבצע גם בדיקת מי שפיר.

את הבדיקה הזו עלייך לעשות החל מהשבוע ה-10 להריון. זוהי בדיקה פרטית, אך חשוב לדעת שתוכלי לקבל עליה החזר דרך קופת החולים או דרך ביטוח פרטי אם יש לך כזה.

 

ביצוע בדיקת שתן כללית ותרבית שתן

חשוב מאוד לבצע את הבדיקות הללו במהלך המעקב בחודש השלישי, כדי לשלול מחלות שונות שעלולות לסכן את העובר שלך. אלו בדיקות דם ושתן כלליות ורגילות שמבוצעות אצל אחות בקופת חולים, כך שלאחר שהרופא המטפל ימסור לך את ההפניה, את כבר יודעת מה לעשות ולאן לגשת כדי לבצע אותן.

 

הידעת? אם את עובדת עם ילדים, כדאי שתערכי בדיקת CMV

מדובר בבדיקה שמומלצת בעיקר לנשים הריוניות שבמקום העבודה שלהן יש ילדים, אלו עשויים להדביק אותן בווירוס הזה. מדובר בווירוס שעשוי לגרום לזיהוי ברחם. במידה ויאבחנו אותך (חלילה) כחולה בווירוס זה, ניתן יהיה לבחון מה מצב העובר ואם יש צורך בהתערבות כדי לסייע לו.

הבדיקה מסובסדת והיא מתבצעת בקופת החולים. חשוב לדעת כי היא אינה בדיקת חובה לפי הנחיות משרד הבריאות. אם רופא הנשים יחשוד כי את חולה בווירוס, הוא ימסור לך הנחייה לביצוע הבדיקה.

 

האם חובה לבצע בדיקת סיסי שליה?

מדובר בבדיקה שצריך לבצע בתחילת החודש השלישי ועד השבוע ה-13. הבדיקה בוחנת האם העובר סובל ממומים או מחלות גנטיות כלשהן. הבדיקה לרוב הינה וגינלית והיא כלולה בסל הבריאות. נשים מתחת לגיל 35 צריכות לשלם עבורה וניתן לבצע אותה בבתי חולים ובמכוני רפואה פרטיים.

לא כל אחת צריכה לבצע את הבדיקה הזו. לרוב, נשים מופנות על ידי רופא גנטיקה לבצע אותה לאחר שעלו תוצאות מחשידות בבדיקות הגנטיות.

 

שקיפות עורפית – בדיקה שגרתית שיש לבצע בעת מעקב ההריון בחודש השלישי

זוהי בדיקה שמומלץ לכל אישה לעבור. כלומר, זוהי אחת מהבדיקות השגרתיות שמומלצות לנשים בהריון לעבור במהלך החודש השלישי להריון. בדיקה זו מתבצעת החל מהשבוע ה11 ועד שבוע 13 ו-6 ימים (ומומלץ לעמוד בזמני הבדיקה ולתאם תור בהתאם להנחיות הללו).

זוהי בדיקה שמתבצעת באמצעות אולטרסאונד בטני או וגינלי, במהלכה נמדד העובי של הנוזל שנמצא בעורף של העובר. לפי העובי, הרופא הבודק יכול לומר האם התינוק עשוי לסבול מתסמונת דאון. הבדיקה מתבצעת בקופות החולים והיא כלולה בסל. חשוב לדעת כי יש צורך לשלם עבורה.

 

 מעוניינת לדעת מה חדש עם העובר שלך?

תשמחי לשמוע כי העובר ממשיך לגדול, הלב שלו מזרים דם אל כל אברי הגוף והכליות שלו מתחילות בשלב זה לייצר שתן. אם את חושבת שיש לך רטט לפעמים בבטן, דעי כי את לא הוזה. את כנראה מתחילה להרגיש את הבעיטות של העובר. אם את עדיין לא מרגישה, דעי שזה צפוי לקרות בקרוב מאוד.

כשתראי את העובר שלך באולטרסאונד, תוכלי לראות ממש פנים מעוצבות, עם המצח והאף. אמנם העיניים נמצאות בחזית הפנים בשלב זה ולא בצדדים והן סגורות לגמרי, אבל עדיין תוכלי לראות את גופו הקטן שמתחיל להיראות כמו תינוק.

 

האם אפשר לדעת את מין בחודש השלישי?

לעיתים הרופאים סבורים כי מדובר בבן בגלל שרואים בליטה קטנה באזור האגן. אך חשוב לדעת כי איברי המין של העובר עדיין בשלבי התפתחות, לכן, קשה לדעת האם העובר שלך הוא בן או בת.

אולי יעניין אותך גם

אישה בהריון בשמלה כחולה
מעקב הריון
מעקב הריון חודש תשיעי

מזל טוב! הגעת אל החודש האחרון בהריון, את מתקרבת בצעדי ענק לקראת הלידה המיוחלת. את בטח מוצאת את עצמך מתנשפת בעת ביצוע פעילות פשוטה. ייתכן

קרא עוד »
אישה בהריון בשמלה כחולה
מעקב הריון
מעקב הריון חודש שמיני

מזל טוב! הגעת לרגע המיוחל שבו כל מי שנמצא סביבך שואל אותך "את בטח כבר צריכה ללדת עוד רגע נכון?". אנחנו שולחים לך חיזוקים מרחוק,

קרא עוד »
בטן הריונית ובד ורוד
מעקב הריון
מעקב הריון חודש שביעי

ברוכה הבאה לחודש שביעי! וברוכה הבאה לבטן שלך שכבר מתנשאת בגאון. את בטח מתקשה להיכנס לבגדים שהיית לובשת באופן קבוע לפני ההיריון, זה הזמן להניח

קרא עוד »
אישה בהריון מחזיקה פרח
מעקב הריון
מעקב הריון חודש שישי 

היית מאמינה שנותרו לך רק עוד שלושה חודשים פחות או יותר ללידה? איזו התרגשות! הזמן עובר מהר ואנחנו מקווים שההיריון עושה לך טוב. טרם נרשמת

קרא עוד »
חסידה מביאה תינוק
מעקב הריון
עקב הריון חודש חמישי

הזמן עובר מהר כשנהנים והנה, הגעת לחודש החמישי להריונך. סביר להניח שכעת הבחילות לגמרי מאחורייך ואת יכולה להתחיל ליהנות מהבטן ההריונית שהתחילה לבצבץ לה. את

קרא עוד »
אישה בהריון יושבת
מעקב הריון
מעקב הריון חודש רביעי

מזל טוב! התחלת סוף סוף את הטרימסטר השני המיוחל! אם סבלת מבחילות עד עכשיו, סביר להניח שהן יהיו בקרוב מאחורייך (או שהן כבר הסתיימו). בחודש

קרא עוד »
אישה בהריון בחולצה מנומרת
מעקב הריון
מעקב הריון חודש שני

בשורה משמחת! את בחודש השני להריון! עבר רק חודש מאז תחילת ההיריון והעובר שלך הכפיל את המשקל שלו ב-10,000! אם הסתכלת עליו בבדיקת אולטרסאונד לאחרונה,

קרא עוד »
אישה בהריון בפארק
מעקב הריון
מעקב הריון חודש ראשון

מזל טוב! גילית שאת בהריון? אספנו עבורך את כל המידע שאת צריכה לדעת בחודש הראשון להריונך. בין אם הגעת להריון המיוחל באופן טבעי או באמצעות

קרא עוד »