יתרונות ההנקה

תדע כל אם עבריה כי ישנן יתרונות רבים להנקה. כל אם עבריה יודעת זאת כי יש לה דודה או בוס או סבתא או אישה זרה שפגשה ברחוב ששאלו אותה לא פעם "את יודעת על יתרונות ההנקה? הנקה היא התזונה הטובה ביותר". אז נכון שאת כבר יודעת את זה, אבל ישנם מחקרים חדשים בתחום שאנחנו לא בטוחים ששמעת עליהם.

זו הסיבה שאספנו עבורך פרטים מעודכנים בנושא יתרונות ההנקה.

 

כמה מילים על יתרונות ההנקה

לפי ההמלצות המעודכנות שיצאו לפני כמה שנים, מומלץ לאימהות להניק את התינוק שלהן לפחות במשך החצי השנה הראשונה לחייהם. כמובן שבגיל חצי שנה צריך להתחיל להוסיף לתזונת התינוק גם מוצקים, כך שההמלצה היא בעצם שילוב של השניים. ההמלצה של ארגון הבריאות העולמי, נכון לעת כתיבת שורות אלה היא להמשיך להניק עד שהתינוק מגיע לגיל שנה.

 

אין תחליף לחלב אם

זה ברור וידוע. שום קופסת תרכובת מזון לא מתקרב לחלב אם. לאחרונה פרסם האיגוד האמריקאי לרפואת ילדים סיכום שכלל פרטים על יתרונות ההנקה, כאשר הבולט בהם היה שההנקה מסייעת במניעה של מחלות כרוניות קשות לתינוק ולילד. בנוסף ההנקה גם מגינה על התינוק שלך מפני שפעת ונזלת (יתרונות ההנקה הללו הם משמעותיים עבור כל הורה, הרי כל הורה רוצה שהילד שלו יהיה בריא ועמיד בפני מחלות שונות).

אימהות רבות מדווחות שהן מניקות את התינוקות שלהן ושולחות אותן למעון. לדבריהן, בזמן שרוב הילדים האחרים חולים (אלו שלא ניזונים מהנקה), התינוק שלה חוזר הביתה בריא ושלם ללא טיפת שיעול או נזלת. מחקרים שנערכו בנושא הראו כי ההנקה הפחיתה אצל התינוקות את הסיכוי לחלות בדלקות מעי, בזיהומים במערכת העיכול, בלוקמיה, בהשמנה בגיל מבוגר יותר, בצליאק ואפילו פוחת הסיכוי שתינוקות יונקים ימותו ממוות בעריסה.

בנוסף, יתרונות ההנקה כוללים גם הפחתה של הסיכוי שהתינוק שלך יסבול מריקבון בשיניים בשלב מאוחר יותר.

 

יתרונות ההנקה קשורים גם למערכת העיכול של התינוק

חלב אם, בניגוד לתרכובות מזון שונות שקיימות כיום בשוק, מתעכל הרבה יותר בקלות בקיבה הקטנה של התינוק שלך. בנוסף, הוא מספק לתינוק את כל מה שהוא צריך. חלב אם כולל את כל הוויטמינים, החלבונים והנוגדנים שהתינוק שלך צריך כדי להתפתח פיזית ונוירולוגית.

 

רוצה עוד פרטים על יתרונות ההנקה? יכול להיות שיגדל לך אינשטיין קטן

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מראים כי יתרונות ההנקה כוללים גם את התפתחות המוח. מסתבר שההנקה גורמת לשיעורים גבוהים של מנת משכל. כך שאם את מניקה, יש סיכוי שהתינוק הקטן שלך יגדל להיות מדען או רופא. מה יכולת לבקש יותר מזה?

 

ההנקה מעניקה ביטחון לתינוק

התינוק שלך רוצה להיות קרוב אלייך בכל רגע נתון. ההנקה מאפשרת לו להיות בקרבתך וגם להיות לכמה רגעים חלק ממך. יתרונות ההנקה כוללים גם עניין של ביטחון עבור התינוק. אם התינוק נמצא למשל במצב של לחץ. לדוגמא, לאחר ביצוע חיסון בטיפת חלב. סביר להניח שהוא יבכה. אין לדעת אם הוא בוכה בעקבות הכאב או הסיטואציה עצמה שאינה מוכרת לו. אבל אם נעסוק לרגע במצב הנוכחי, העובדה היא, שהוא בוכה.

אימא שאינה מניקה את תינוקה תוכל להרגיע אותו באמצעות מוצץ או חיבוק. אם את מניקה, יש לך יתרון עצום. את יכולה להניק את התינוק שלך ולגרום לו להיות רגוע ובטוח כי הוא בידיים טובות. המגע הקרוב לעורך והאפשרות לינוק מגופך מאפשרים לו להיות שרוי ברוגע, הוא לא צריך יותר מזה באותו רגע. לא מוצץ, לא בקבוק ולא חיבוק. רק הנקה.

 

יתרונות ההנקה קיימים גם כאשר אימא מניקה את התינוק כשהוא בגיל מתקדים יחסית?

כמובן. יש אימהות שבוחרות להמשיך ולהניק את התינוק גם לאחר גיל שנה. קודם כל, חייבים רגע להגיד שמגיע לכן גביע על כך. הנקה אינה פשוטה, זהו מצב שבו את צריכה להיות קרובה לתינוק שלך כל הזמן.
לכן, אם את מניקה מעל גיל שנה, דעי כי כל ההקרבה שלך כלפי התינוק תשתלם לך לחלוטין.

בסופו של דבר, את תראי שתקבלי שהתינוק שלך יקבל את כל יתרונות ההנקה שצוינו כאן קודם. אנחנו בטוחים שכל אם תרצה שהיתרונות הללו יחולו על ילדיה.

אולי יעניין אותך גם

תינוק בספה שותה מבקבוק
הדרכה להנקה
חיטוי בקבוקים

נולד לך תינוק או תינוקת מתוקים? מזל טוב! בין אם את מתכוונת לתת לתינוק לאכול תרכובת מזון ובין את מתכוונת להניק, חשוב שתכיני מראש בקבוקים

קרא עוד »
אמא מניקה תינוק ראשית
הדרכה להנקה
חשיבות ההנקה לתינוק ולאמא

ישנה חשיבות עצומה להנקה, עבור האם ועבור התינוק. כל אחד מהצדדים מקבל מההנקה לא מעט.   מודעות ארצית ועולמית בנושא חשיבות ההנקה לתינוק ולאמא רגע

קרא עוד »
אמא מניקה תינוק
הדרכה להנקה
הדרכה להנקה הדסה

מזל טוב! בין אם את בהיריון ועתידה ללדת בקרוב או שילדת בבית החולים הדסה ואת מתעניינת בכל הקשור להנקה, הגעת למקום הנכון. השאלה הידועה והמוכרת

קרא עוד »
אישה מניקה תינוק
הדרכה להנקה
הדרכה להנקה רמבם

מזל טוב! את לקראת לידה? מתכננת ללדת בבית החולים רמבם? או שאת כבר לאחר הלידה ונמצאת במחלקת היולדות ברמבם? הגעת למקום הנכון, אספנו עבורך את

קרא עוד »
אמא מניקה תינוק
הדרכה להנקה
הנקה לאחר לידה

נשים הריוניות רבות שזו לידתן הראשונה תוהות לגבי ההנקה. הן שומעות מכל עבר כי מדובר בעניין חשוב וכי צריך לחשוב על ההנקה ולא לוותר, אלא

קרא עוד »
אמא בזמן הנקת תינוק
הדרכה להנקה
טיפים להנקה נכונה

ילדת לאחרונה ואת מניקה? את צפויה ללדת בקרוב ומתכננת להניק? אם ענית בחיוב על השאלות הללו, כדאי שתמשיכי לקרוא את השורות הבאות. אספנו עבורך טיפים

קרא עוד »