חשיבות ההנקה לתינוק ולאמא

ישנה חשיבות עצומה להנקה, עבור האם ועבור התינוק. כל אחד מהצדדים מקבל מההנקה לא מעט.

 

מודעות ארצית ועולמית בנושא חשיבות ההנקה לתינוק ולאמא

רגע לפני שתתחילי לקרוא את הפסקה, אנחנו מוכרחים לציין כי בכתיבת מילים אלו אנחנו לא מתכוונים חלילה לשפוט אף אחת אודות הבחירה שלה. ידוע לנו שיש נשים שאינן מניקות מסיבות אישיות משלהן. לכל אחת יש את האפשרות כמובן לבחור את הדרך הנכונה לה. פסקה זו עוסקת בנושא המודעות של חשיבות ההנקה.

לצערנו, יש אימהות שלא מודעות לחשיבות ההנקה, מכיוון שזהו לא נושא שנלמד בבתי הספר (בדומה לנושא ההורות שאינו נלמד בשום מקום, אתם פשוט נזרקים אל המים העמוקים ומתבקשים להתמודד עם כל ההפתעות שצצות בדרך). בשנים האחרונות, עם כניסתן של יועצות ההנקה, יועצות ההתפתחות ושאר המקצועות שקשורים לתינוקות (שלא היו קיימים עד לא מזמן) נהייתה עלייה במודעות בכל הנוגע לנושא חשיבות ההנקה לתינוק ולאמא.

ייתכן כי הסיבה לכך קשורה למספר האמהות הרב שהגיעו לטיפת חלב ודיווחו שהן אינן מניקות, אלא נותנות לתינוק תרכובת מזון. כאשר אלו נשאלו לסיבה לכך, הן ענו כי ניסו להניק מיד לאחר הלידה והן מצאו את עצמן מתקשות בהנקה. יש מי שציינו שההנקה גרמה להם לכאבים ופצעים. מדובר במצבים שקורים כאשר ישנה בעיה בעת ההנקה (למשל, הנקה בתנוחה שאינה נכונה וכו').

לכן, אנו סבורים כי בעקבות חוסר המודעות שהייתה קיימת, החליטו במשרד הבריאות להביא את הנושא לקדמת הבמה כדי לגרום לאמהות טריות להבין מהי חשיבות ההנקה לתינוק ולאמא.

 

חשיבות ההנקה לתינוק ולאמא כוללת קודם כל חיבור מיוחד בין השניים

ישנו חיבור מיוחד בין התינוק לאמא בכל אופן. בין אם היא מניקה ובין אם לא. ברוב המקרים, האמא היא הדמות המטפלת הקרובה ביותר לתינוק. אך אמא שבוחרת להניק, מאפשרת להביא לקשר המיוחד הזה, חיבור שאי אפשר לתאר אותו במילים. בעת ההנקה, האם והתינוק נהיים גוף אחד, ישות אחת.

התינוק נמצא בזרועותיה של האם בעת ההנקה והוא מרגיש הכי בטוח, בזמן ההנקה הוא לא צריך שום דבר נוסף, רק את אמא שלו. האם באותו הזמן, זוכה לקבל זמן איכות צמוד מאוד עם התינוק שלה. כל היום הוא משחק, באוניברסיטה, במיטה שלו או מסתכל בעגלה. אך בזמן האוכל, מתאפשר לו ולה להיות קרובים מאוד אחד אל השנייה.

 

חשיבות ההנקה לתינוק ולאמא מבחינת ביטחון

הנקה היא מצב של זכייה מבחינת תחושת ביטחון לשני הצדדים, התינוק והאם. להלן פירוט אודות החשיבות של ההנקה עבור כל אחד מהצדדים הנ"ל:

 

ההנקה מקנה ביטחון עבור האם

אמא שמניקה את התינוק שלה יכולה להיות בטוחה כי הוא מקבל את התזונה הטובה ביותר בעולם. נכון לזמן כתיבת מילים אלו, אין תחליף שיכול להתקרב ולו במעט למרכיבים שקיימים בחלב האם. המרכיבים של חלב האם כוללים מגוון רחב של וויטמינים ומינרלים.

בעת ההנקה, האם יכולה להיות בטוחה שהתינוק שלה מקבל את כל מה שהוא צריך ואין צורך לתת לו תוספי מזון (כיום, בהמלצת האחיות בטיפת חלב, נהוג לתת לתינוק ויטמין D. לאלו שיונקים וגם לאלו שלא, זאת כדי להיות בטוחים שאין לתינוק מחסור ממנו).

 

ההנקה מקנה ביטחון עבור התינוק

תדמיינו לרגע את התחושה של התינוק (שעד לפני רגע היה עובר) ברגע הלידה. עכשיו תדמיינו את התחושה שלו גם כמה שעות וימים לאחר מכן. התינוק יוצא ממקום בטוח ושקט מאוד, הרחם. שם הוא קיבל את כל מה שהיה זקוק לו מבלי לסמן לאף אחד. לא היה לו צורך לבכות או לקפוץ אגרופים. בעת היציאה לעולם הוא מפוחד וחסר ביטחון.

מה יכול להקנות לו ביטחון? כמובן שהנקה. ההנקה מסייעת לתינוק להירגע ולהרגיש בטוח גם ברגעים הקשים הללו. לכן, ההמלצה היא להניק את התינוק מיד לאחר הלידה.

 

כעת, כשידוע לך מהי חשיבות ההנקה לתינוק ולאמא, אפשר להיות רגועים

עכשיו, כשאנחנו יודעים שקיבלת את המידע אודות חשיבות ההנקה לתינוק ולאם שכוללת את החיבור המיוחד והביטחון, אפשר להיות רגועים. הסיבה לכך פשוטה. כעת תוכלי להחליט מהי הדרך הנכונה עבורך ועבור התינוק שלך. חשוב שתדעי, אנחנו מאחלים שיהיה לך רק טוב, בכל דרך שתבחרי.

אולי יעניין אותך גם

תינוק בספה שותה מבקבוק
הדרכה להנקה
חיטוי בקבוקים

נולד לך תינוק או תינוקת מתוקים? מזל טוב! בין אם את מתכוונת לתת לתינוק לאכול תרכובת מזון ובין את מתכוונת להניק, חשוב שתכיני מראש בקבוקים

קרא עוד »
איור תינוק יונק ראשית
הדרכה להנקה
יתרונות ההנקה

תדע כל אם עבריה כי ישנן יתרונות רבים להנקה. כל אם עבריה יודעת זאת כי יש לה דודה או בוס או סבתא או אישה זרה

קרא עוד »
אמא מניקה תינוק
הדרכה להנקה
הדרכה להנקה הדסה

מזל טוב! בין אם את בהיריון ועתידה ללדת בקרוב או שילדת בבית החולים הדסה ואת מתעניינת בכל הקשור להנקה, הגעת למקום הנכון. השאלה הידועה והמוכרת

קרא עוד »
אישה מניקה תינוק
הדרכה להנקה
הדרכה להנקה רמבם

מזל טוב! את לקראת לידה? מתכננת ללדת בבית החולים רמבם? או שאת כבר לאחר הלידה ונמצאת במחלקת היולדות ברמבם? הגעת למקום הנכון, אספנו עבורך את

קרא עוד »
אמא מניקה תינוק
הדרכה להנקה
הנקה לאחר לידה

נשים הריוניות רבות שזו לידתן הראשונה תוהות לגבי ההנקה. הן שומעות מכל עבר כי מדובר בעניין חשוב וכי צריך לחשוב על ההנקה ולא לוותר, אלא

קרא עוד »
אמא בזמן הנקת תינוק
הדרכה להנקה
טיפים להנקה נכונה

ילדת לאחרונה ואת מניקה? את צפויה ללדת בקרוב ומתכננת להניק? אם ענית בחיוב על השאלות הללו, כדאי שתמשיכי לקרוא את השורות הבאות. אספנו עבורך טיפים

קרא עוד »