השפעת שינה על מחלות לתינוקות

אלברט איינשטיין פעם אמר "בשלושה דברים אפשר לבהות ללא הפסקה: אש בוערת, מים זורמים, ומישהו אחר עובד". אלברט איינשטיין כנראה לא ראה הרבה תינוקות ישנים בחייו. מחקרים עוד יעסקו בשאלה למה זה כל כך חמוד להסתכל על תינוק ישן, אבל בינתיים אנחנו יודעים בדיוק למה הם ישנים רוב היום, ולמה זה חשוב לא להפריע לו.

אז מה הוא התפקיד של שינה בהתפתחותו של תינוק שנולד, איך מומלץ לעזור לו לישון – ואיך מומלץ גם לא לעזור לו?

 

וואו, הילד ישן כבר שעות…

מרבית מהתפתחותו של תינוק מתרחשת בעת שהוא ישן. אף על פי שהתפתח ברחם במשך תשעה חודשים, יש עוד כברת דרך כדי שתינוק יגדל להיות בן אדם בריא וחסון. בזמן השינה הארוכה מופרשים הורמונים חשובים במוחו של היילוד, כמו מלטונין, הורמון השינה האחראי למחזורי שינה סדירים אצל האדם. בנוסף מופרש סומאטוטרופין, הורמון הגדילה שאחראי על צמיחת העצמות, וויסות חילוף החומרים.

וגם הורמונים מווסתי תיאבון שאחראים על אכילה סדירה, תחושת רעב ותחושת שובע. אתם כבר מבינים לבד שבשביל התפתחות תקינה של ילד הוא חייב לישון, נכון? השינה היא קריטית לתהליך התפתחותו הקוגניטיבית של הילד הקטן. חשבו על כל מה שהמוח הטרי שלו קולט במהלך היום: כל הגירויים, הצבעים, הריחות, הצלילים והתחושות שסביבו.

בזמן השינה הוא מעבד את המידע החדש ומארגן אותו. בנוסף, הפרעות לשינה הסדירה של הרך הנולד יכולות להביא לבעיות קוגניטיביות וגם נפשיות, כמו הפרעות קשב וריכוז והפרעות במצב הרוח. כמו שלנו, כבני אדם בוגרים, קשה לתפקד לאחר מחסור בשעות שינה, תינוק יתקשה פי כמה וכמה להתמודד עם שינה לא מספקת.

מחקרים מראים שמחסור בשינה אף יכול להשפיע לטווח הארוך ולהיות גורם משמעותי בהופעתן של חרדות, התפרצויות עצבים או הפרעות של קשב וריכוז.

 

אז איך לשמור על שינה נכונה?

חוקרים רבים מסכימים על מספר תנאים שחשובים מאוד כדי להעניק לילד את השינה שהוא צריך:

 

הפרדה בין יום ללילה

"המתוק נרדם ב- 11:00 בבוקר, בוא נחשיך לו את החדר שיהיה לו נעים". לא, בואו לא. חשוב מאוד להפריד בין היום ללילה, ובשינת הבוקר אין צורך ואפילו מומלץ שלא לשמור על שקט ועל אווירת לילה. זה יעזור לילד להבדיל בין חלקי היממה, להאריך את שינת הלילה ולצמצם בשינת הבוקר.

 

טמפרטורה

תינוק חדש בעולם עוד לא מרגיש חום וקור כמו שאתם מרגישים, חשוב לשמור על חדר בטמפרטורה של 22-23 מעלות.

 

טקס שינה

נסו לשמור על שגרה קבועה לפני השינה, שכוללת הנקה, מקלחת והשכבה, כדי לשמור על שינת לילה סדירה ועקבית.

 

סביבה

גם אם סבתא קנתה לו המון בובות ורוצה שהן ימלאו לו את העריסה, חשוב לשמור על סביבת שינה נקייה, ללא בובות ושמיכות עבות שיכולות לחסום את האוורור לילד.

 

שכיבה במיטה

מומלץ להשכיב את התינוק על הגב ולא על הבטן, שכן מנח על הבטן מגדיל את הסיכויים למוות בעריסה. כשהילד כבר גדול מספיק כדי להתהפך ולהסתדר במנח לבדו, הניחו לו לעשות מה שירצה.

 

מקום

הימנעו משינה במיטת ההורים. עם כמה שזה מפתה לשמור על קרבה פיזית בין האם לבנה, זה מסוכן.

 

ומה לגבי האמא?

כן את, אישה נפלאה שכמותך, שהבאת לעולם נשמה חדשה. מה לגבי הקושי שלך? ובכן, אפשר לומר כמעט בוודאות שבחודשים הראשונים יהיה לך קשה לישון, זאת מפני שמחזור שינה של אדם בוגר הוא שעה וחצי ולעומת זאת של תינוק הוא רק שעה. כשנגמר מחזור השינה של אדם מבוגר הוא בדרך כלל יתהפך על הצד וישקע שוב למחזור שינה חדש, ולעומת זאת תינוק זקוק לגורם חיצוני שיעזור לו להירדם.

עם הזמן, לאחר שלושה חודשים בערך, הפרשת המלטונין מתאזנת ולכן התינוק יישן פחות במהלך היום ויותר ברציפות לאורך הלילה. בהדרגה, הוא ילמד גם להרגיע ולהרדים את עצמו. כאן יש לכם, ההורים, תפקיד חשוב שלא לעודד אצל הילד תלות בגורם חיצוני, אלא לשחרר, לעזוב ולתת לו להירדם חזרה לבד.

נכון, זה קשה לשמוע אותו בוכה ולא להחזיק אותו בידיים, אבל מספיק שתהיו שם לצידו כדי לשיר לו וללטף אותו, והוא כבר יפתח לעצמו דרכים להירגע. הלמידה הזו תחזק אותו בעתיד כאדם עצמאי שיוכל לדאוג לעצמו. כן, התינוק שלכם נהפך לבן אדם.

אולי יעניין אותך גם

תינוק עם כובע ורוד
מחלות שכיחות אצל תינוקות
מוות בעריסה 

מוות בעריסה הינו מצב של מוות פתאומי ובלתי מוסבר של תינוק מתחת לגיל שנה, שעשוי להתרחש בזמן שהוא ישן. ככלל, מוות בעריסה הוא הסיבה העיקרית

קרא עוד »
תינוק מוציא לשון
מחלות שכיחות אצל תינוקות
לשון קשורה 

לשון קשורה הינו מונח המבטא מצב בו תינוק נולד עם לשון קשורה בחלקה התחתון לרצפת חלל הפה. מדובר בבעיה מולדת שבה הרקמה שמקשרת בין הלשון

קרא עוד »
עובר של תינוק
מחלות שכיחות אצל תינוקות
הדברים שמזיקים לעובר שלך

  אתן מכירות את אלה שבזמן ההריון אוכלות בשביל שניים ולפעמים שלושה, הן מוותרות על המאבק המתמשך והמתיש כנגד מלאך ההשמנה, וכל קילוגרם שהן עולות,

קרא עוד »
ילדה עם מעיל בשלג
מחלות שכיחות אצל תינוקות
שיעול אצל תינוקות

המערכת החיסונית של התינוקות עדינה ביותר, ולכן כל תסמין, קטן ככל שיהיה, מצריך טיפול מיידי. אחד הסימפטומים היותר מלחיצים הוא שיעול, בעיקר אצל תינוקות בני

קרא עוד »
ילד מודד חום
מחלות שכיחות אצל תינוקות
איך להיזהר משפעת לילדים

מגפת השפעת הופיעה לראשונה בשנת 1743 באירופה ומאז פרצה בתקופות נוספות, אם כי בסוגים שונים (למשל השפעת הרוסית, שפעת החזירים וכדומה) אשר בכולם גבתה קורבנות

קרא עוד »
החלפת חיתול לתינוק
מחלות שכיחות אצל תינוקות
משחה לתפרחת חיתולים

הורים רבים מכירים את "תפרחת החיתולים" – תופעה של אדמומיות וגירוי באיברים אותם מכסה החיתול, הנפוצה בעיקר בחודשי הקיץ. מדובר בתופעה נפוצה המדאיגה את ההורים

קרא עוד »
ציוד רפואי
מחלות שכיחות אצל תינוקות
מחלות לב וכלי דם בהיריון ולתינוק

השינויים הפיזיולוגיים במערכת הלב וכלי הדם, המתרחשים בגופה של האישה בזמן ההיריון, כגון: עליה בנפח הדם, עליה בתפוקת הלב ועליה בקצב הלב – מאפשרים לגוף

קרא עוד »