שינה אצל תינוקות

נכון ששמעתם במהלך חייכם עשרות פעמים את הביטוי "ישן כמו תינוק?" והאמנתם שתינוקות אכן ישנים טוב? אנחנו בטוחים שאם נהייתם הורים, הבנתם שמדובר בביטוי בלבד וברוב המקרים, אין לו שום קשר אצל תינוקות.
אם הגעתם למאמר הנוכחי, אנחנו משערים שאין לכם גם כן קשר לביטוי הזה.

 

רקע אודות שינה אצל תינוקות

כל תינוק נולד עם טמפרמנט שונה, יש תינוקות רגועים ויש כאלו שפחות. יש תינוקות שבוכים בעוצמות גבוהות על כל צורך ויש כאלו שבוכים רק כאשר הם ממש מגיעים למצב גבוה של תסכול.
בכל הקשור לשינה, חשוב לציין שכל תינוק ישן אחרת.

יש תינוקות שמיד על ההתחלה ישנים מספר שעות רצופות ללא בעיה. לעומתם, יש תינוקות שאינם מצליחים לישון מסיבות שונות ומגוונות (שאנחנו ההורים לא תמיד מצליחים להבין מדוע).

 

שינה אצל תינוקות קורית על הבטן או הגב?

בכל כמה שנים משרד הבריאות מעדכן את ההנחיות לשינה בטוחה אצל תינוקות. נכון לרגע כתיבת מילים אלו, ההנחיה היא להשכיב את התינוק לישון על הגב בלבד במהלך הלילה. (יש המלצה להשכיב על הבטן במהלך שעות היום, אך חשוב לדעת כי מדובר בשעות שהתינוק ער ובהשגחה צמודה של אחד ההורים או דמות מטפלת אחרת).

הסיבה לכך נעוצה במקרים של מוות בעריסה שקרו בשנים האחרונות. ישנה השערה כי שינה על הבטן גורמת לכך, ייתכן שהדבר קורה בעקבות מצבים שבהם התינוקות מזיזים את הראש מצד אל צד מתוך שינה ומניחים את הראש על המזרון בשלב מסוים. כך שאם אתם הורים טריים, חשוב שתדעו שההנחיה היא להשכיב את התינוק לשכב על הגב בלבד.

ראוי לציין כי יש הורים שבוחרים להשכיב את התינוק על הבטן מסיבות שונות למרות שזה נוגד את ההנחיות של משרד הבריאות. מדובר במצב מסוכן וכדאי להימנע ממנו.

 

מה עושים במצב של שינה אצל תינוקות שלא מוכנים לשכב על הגב?

יש תינוקות רבים שכבר מגיל צעיר מאוד (כמה ימים לאחר לידתם) הם אינם נרדמים כאשר משכיבים אותם לישון על הגב. מדובר במצב לא נעים עבור התינוק והן עבור הוריו. הורים רבים מציינים כי כאשר ניסו להשכיב את התינוק לכמה רגעים על הבטן הוא היה נינוח ונרדם בקלות, אך כאשר העבירו אותו לשינה על הגב, התינוק בכה ללא הפסקה ולא הצליח להירדם.

במקרים כאלו ניתן להתייעץ עם יועצת שינה. מדובר ברוב המקרים באישה שלמדה את התחום והיא יודעת מהן הסיבות האפשריות לך שתינוקות אינם מסוגלים לישון על הגב (או שיש קשיי שינה אחרים).

חווים בעיה בתחום שינה אצל תינוקות?

בהמשך לנאמר בפסקה הקודמת, יועצת שינה יכולה להנחות את ההורים הטריים כיצד להתנהל עם התינוק במצבים שבהם צץ קושי כלשהו לקראת השינה. ההמלצה שלנו היא להתייעץ תמיד, בכל מצב, ברוב המקרים ייעוץ יכול לפתור לכם את הבעיה. ריתמוס זו מילת המפתח בכל הקשור לנושא שינה אצל תינוקות.

בין אם תחליטו להתייעץ עם יועצת שינה ובין אם תחליטו להתנסות לבדכם, אנחנו מוכרחים להציג בפניכם את השיטה הטובה ביותר כדי לגרום לתינוק שלכם לישון טוב במהלך היום ובלילה – ריתמוס. למי מכם שלא מכיר את הביטוי, מדובר בשגרה. עבור תינוקות מדובר בסדר יום.

כמו שאנחנו צריכים שיהיה לנו סדר יום מסודר, במהלכו אנחנו קמים בכל בוקר באותה שעה, מצחצחים שיניים, אוכלים את ארוחת הבוקר, יוצאים לעבודה וכו'. כך גם התינוק צריך. עד לא מזמן הוא היה בתוך הרחם, אזור שונה לחלוטין מזה שהוא נמצא בו כרגע. כדי להתרגל לשינוי המשמעותי שהוא חווה ולישון טוב, הוא צריך שיהיה לו סדר יום ברור.

 

טקס שינה אצל תינוקות

הכוונה לטקס שחוזר על עצמו בכל ערב באותה שעה. הטקס מתחיל במקלחת, לאחר מכן, אתם יכולים לעשות לתינוק עיסוי עם שמן שקדים (אנחנו ממליצים לעשות זאת, העיסוי מרגיע מאוד את התינוק וגורם לו להיות נינוח ורפוי לקראת השינה המיוחלת). במהלך טקס השינה אתם יכולים לשיר לתינוק שלכם שיר אחד או שניים, עדיף שיר קבוע מידי יום וניתן לקרוא גם סיפור.

אם תעשו זאת מידי יום, תוכלו להרגיל את תינוקכם שזהו הטקס שנערך לפני השינה כך שהוא יידע להכין את עצמו לקראת השינה.

אולי יעניין אותך גם

אמא מחזיקה תינוק
הרגלי שינה
למה התינוק לא ישן

אם הגעתם לכאן, סביר להניח שאתם סובלים משקים שחורים מתחת לעיניים, אתם עייפים מאוד וחסרי כוחות. קודם כל, הגעתם למקום הנכון, בשורות הבאות תקבלו את

קרא עוד »
תינוק ישן בסלסלה
הרגלי שינה
הדרכה לשינת תינוקות

התינוק שלכם לא ישן טוב בלילה, לא ישן טוב ביום. פשוט לא ישן. את עם סימנים שחורים מתחת לעיניים, שכחת כבר מה זה לישון. אתה

קרא עוד »