למה התינוק לא ישן

אם הגעתם לכאן, סביר להניח שאתם סובלים משקים שחורים מתחת לעיניים, אתם עייפים מאוד וחסרי כוחות. קודם כל, הגעתם למקום הנכון, בשורות הבאות תקבלו את הטיפים הטובים ביותר להתמודד עם מצב שבו התינוק שלכם לא ישן.

 

"למה התינוק לא ישן?"

זו שאלה שנשאלת בקרב הורים רבים, יש לכך כמה סיבות אפשריות:

 

גזים

זו לא סתם האפשרות הראשונה. תינוקות רבים סובלים מגזים, התופעה מתחילה מגיל שבועיים-שלושה ונמשכת עד גיל שלושה חודשים (לעיתים גם מאוחר יותר, אז כדאי שתיקחו זאת בחשבון). הסיבה לכך היא אי בשלות של מערכת העיכול של התינוק הקטן שלכם. אם אתם לא בטוחים שזו הסיבה לכך שהתינוק שלכם לא ישן, אתם יכולים לבצע עיסויים בבטן.

אם תשמעו יציאה של גזים, תדעו כבר שזו הסיבה (ותוכלו להיות רגועים בידיעה שהקלתם עליו). התינוק לא ישן בעקבות גזים, מה עוד אפשר לעשות כדי להקל עליו? יש בבתי המרקחת כל מיני תרופות שיכולות לסייע לתינוק שלכם בהקלת הכאב. הרי הוא חווה כאב בטן חזק מאוד במצב שבו הגזים נשמרים אצלו בבטן.

חשוב מאוד לבדוק עם הרוקח כי התרופה מתאימה לגיל של התינוק שלכם. יש תרופות לגזים שמתאימות לגילאי 0-6 חודשים ויש תרופות לגילאי 6 חודשים ומעלה.

 

עייפות יתר

מדובר במושג שכל הורה מתחיל צריך להכיר. אם התינוק שלכם לא הלך לישון בזמן, הוא יגיע למצב של עייפות יתר. במצב שכזה, אתם תשמעו שהוא בוכה בעוצמה גבוהה והוא יראה לכם חסר סבלנות. תוהים למה התינוק לא ישן? תבדקו אם הוא במצב של עייפות יתר כדאי להימנע קודם כל מהגעה למצב של עייפות יתר. איך לעשות את זה? אתם צריכים לעקוב במהלך היום אחרי סימנים שעשויים להופיע אצלו.

למשל, אם תראו שיש אדמומיות מסביב לגבות או מסביב לעיניים – זה סימן שצריך להשכיב את התינוק לישון באותו הרגע. גם פיהוק ושיהוקים הם סימנים מקדימים לעייפות. במידה ותשימו לב לסימנים אלו, תוכלו להשכיב את התינוק בזמן ולהימנע ממצב של עייפות יתר. יש ברחבי הרשת טבלאות ובהם כתוב מהן חלונות השינה המומלצים עבור תינוקות בגילאי 0 עד שנתיים.

אנחנו ממליצים להדפיס טבלה שכזו ולבדוק כל כמה זמן אתם צריכים להשכיב את התינוק לישון. יש פתרון נוסף, הוא עשוי להישמע לכם מוגזם, אבל אם ישנה יותר מדמות מטפלת אחת עם התינוק, אנחנו ממליצים לעשות זאת.
הפתרון הוא לפתוח קבוצת וואצאפ עבור המטפלים בו ולכתוב בה בכל פעם עדכון שיכלול את השעה שבה התינוק נרדם והשעה שבה הוא התעורר.

הסיבה לכך פשוטה – כך תוכלו לבצע מעקב אחרי זמני השינה שלו. דבר שעלול לחסוך לכם מצבים של עייפות יתר, כי אתם תכירו את חלונות השינה ותוכלו להשכיב את התינוק לישון עוד לפני שתראו את סימני העייפות.

 

חיתול מלוכלך

אנחנו בטוחים שלא הייתם רוצים לישון עם בגד רטוב ולא משנה אם מדובר בצרכים או אפילו בכמה טיפות של מים. תחשבו לרגע על התינוק שלכם, במהלך הלילה הוא צריך לישון עם חיתול רטוב, לא מצב אופטימלי, אנחנו יודעים.
חשוב לדעת שיש תינוקות שרגישים מאוד וחיתול רטוב או מלוכלך עשוי להקשות עליהם בעת השינה ולגרום להם להתעורר לעיתים קרובות.

בן הזוג שואל אותך באמצע הלילה למה התינוק לא ישן? כדאי לבדוק מה מצב החיתול  קודם כל, אנחנו ממליצים לבדוק, האם התינוק שלכם מתלונן לעיתים קרובות גם במהלך היום בעקבות חיתול מלוכלך? אם כן, אין ברירה, כדאי להחליף לו חיתול לפחות פעם אחת באמצע הלילה.

חשוב לציין כי ההמלצה היא לנסות ולדחות את החלפת החיתול בבוקר, כדי לא להעיר אותו במהלך הלילה. אבל אם התינוק שלכם סובל מהחיתול הרטוב, עדיף להחליף לו ולאפשר לו לישון שינה טובה ואיכותית יותר.

 

רעב

תינוקות עד גיל שנה מתעוררים באמצע הלילה בשביל לאכול.

 

למה התינוק לא ישן בלילה?

יש תינוקות שישנים טוב במהלך היום אבל בלילה הם קמים. מדובר לרוב בתינוקות מתחת לגיל 5 חודשים. הסיבה לכך היא שהם טרם הגיעו למצב שבו הם יכולים להבחין בין היום ללילה. ייתכן שלאחר גיל 5 חודשים תראו שינוי. אנחנו ממליצים לחכות.

אולי יעניין אותך גם

תינוק ישן בסלסלה
הרגלי שינה
הדרכה לשינת תינוקות

התינוק שלכם לא ישן טוב בלילה, לא ישן טוב ביום. פשוט לא ישן. את עם סימנים שחורים מתחת לעיניים, שכחת כבר מה זה לישון. אתה

קרא עוד »
תינוק ישן במיטה
הרגלי שינה
שינה אצל תינוקות

נכון ששמעתם במהלך חייכם עשרות פעמים את הביטוי "ישן כמו תינוק?" והאמנתם שתינוקות אכן ישנים טוב? אנחנו בטוחים שאם נהייתם הורים, הבנתם שמדובר בביטוי בלבד

קרא עוד »