החזירו את הילדים לשגרת שינה

הידעתם? שגרת שינה הינה חשובה מאוד עבור הילדים שלכם. בעצם, שגרת שינה חשובה עבור כל בני האדם, בכל הגילאים. אם אתם חווים קושי בהרדמות של הילדים בתקופה האחרונה, דעו כי הסיבה לכך עשויה להיות קשורה לשינוי שחל בשגרה שלהם.

 

יועצת השינה מבקשת מכם: החזירו את הילדים לשגרת שינה!

יש מי שקוראים לשגרה "ריתמוס". הכוונה לחזרתיות, מעגליות. שגרה עבור מבוגרים רבים יכולה להוות אסוציאציה שלילית. כשאנחנו מדברים על שגרה בקרב מבוגרים, אנחנו חושבים בעיקר על ימים שהם משעממים, חסרי משמעות, ימים שחוזרים על עצמם מבלי כל תוכן מעניין או אטרקטיבי.

השגרה היא חיונית עבור כל אדם, בין אם מבוגר ובין אם ילד מהסיבה הפשוטה, היא מביאה איתה רגיעה. במצב של שגרה, אנחנו רגועים. אנחנו יודעים בדיוק  למה לצפות שיקרה בשעות הקרובות, בימים הקרובים ובשבועות הבאים. כשאתם קמים בבוקר, אתם יודעים בדיוק מה התכנון שלכם ליום הקרוב. אתם פותחים את היום בצחצוח שיניים, בהכנת ארוחת בוקר, ביציאה לעבודה וכו'. זו שגרה.

 

הילדים ישנו לאחרונה בשעות מאוחרות בעקבות אירועים משפחתיים? החזירו את הילדים לשגרת שינה

במצבים של יציאה מהשגרה, אנחנו נוטים להיות במצב של לחץ. הסיבה לכך פשוטה, השגרה הביאה איתה רוגע, אנחנו ידענו בדיוק מה מצפה לנו מהיום הקרוב. בעת שבירת שגרה, אנחנו לא יודעים כלל מה צפוי לנו במהלך השעות, הימים והשבועות הקרובים. אנחנו ניתן דוגמא קצת קיצונית כדי שניתן יהיה להמחיש בקלות את התחושות שנלוות למצב של שבירת שגרה.

במצב שבו נהיית הסלמת פתע בדרום הארץ וטילים נשלחים אל חלקים שונים בארץ (לדרום ולמרכז), השגרה של כולנו משתנה. רוב האנשים במדינה מוצאת את עצמה בשבירת של שגרה. אמנם קמים בבוקר, מצחצחים שיניים ואוכלים ארוחת בוקר אבל כל שאר הלוח זמנים של היום משתנה.

מקומות עבודה רבים אינם עובדים כדי למנוע מצב של התקהלות. מסגרות החינוך נסגרות מאותה סיבה והמדינה כולה נמצאת במציאות חדשה. במציאות שבה אנשים מוצאים את עצמם יושבים דקות ארוכות במקלטים מבלי לדעת מתי תהיה להם אפשרות לצאת מהם ומה יראו כאשר הם יצאו מהמקלט (לצערנו, יש מי שמגלים שביתם נפגע).

יציאה שכזו מהשגרה גורמת לתחושת לחץ, לחוסר וודאות.

 

מה הקשר בין שגרה לשינה אצל ילדים ובכלל?

אם נסתכל לרגע על התפקוד של הגוף שלנו, ברגע שיש שגרה קבועה ויציבה, הגוף שלנו רגוע, רפוי הנפש שלנו שקטה.  במקרה של יציאה משגרה, הגוף מתוח מאוד והשרירים קפוצים.
אם נסתכל על הגוף מקרוב בזמנים של שינה, אנחנו נשים לב כי כדי להירדם, אנחנו זקוקים להרפיה מלאה של הגוף.

לכן, אנחנו זקוקים לשגרה טובה ויציבה, כזו שתאפשר לגוף שלנו להיות רפוי ורגוע.

 

מה לעשות אם נשברה שגרת השינה?

התשובה הקצרה היא – החזירו את הילדים לשגרת שינה. התשובה הארוכה יותר היא ששגרת השינה של הילדים שלכם יכולה להשתנות מסיבות שונות. אלו יכולות להיות סיבות שתלויות בכם וכאלו שלא.
בכל מקרה, אם שגרת השינה של הילדים שלכם השתנתה, אתם בטח מוצאים את עצמכם חסרי אונים אל מול הילדים שלא מצליחים להירדם.

דעו כי ניתן לשנות את המצב, בשביל להגיע לשינוי המיוחל ולהחזיר את שגרת השינה לילדים שלכם, אתם תצטרכו קודם כל הרבה סבלנות.

 

היועצת אמרה לכם "החזירו את הילדים לשגרת שינה "  ואתם תוהים איך לעשות זאת?

כדי להחזיר את הילדים לשגרת שינה, אתם צריכים לעבור את השלבים הבאים:

 

לבדוק מה השתנה בשגרה שלהם

הכוונה היא כמובן למקרים שבהם השגרה המשפחתית הינה כשורה, אך נדמה לכם שהשגרה של הילד השתנתה, אולי הגננת לא הגיעה כמה ימים לגן, אולי הילד חווה טראומה כלשהי ואתם לא מודעים לכך.

 

לשוחח עם הילד

אחרי שבדקתם מהו השינוי שהילד חווה, שוחחו איתו על כך. תקשיבו לו, הקשבה היא מילת המפתח בשלב הזה. תשאלו אותו מהן התחושות שלו ותכילו אותן. בסופו של שלב זה, עליכם להביא את הילד למצב שבו הוא מרגיש בטוח ויציב – כך החזרתם את ילדכם לשגרה הרצויה.

 

ערכו טקס שינה והשכיבו את הילד לישון בשעה קבועה

זהו החלק החשוב ביותר לסיום התהליך. ערכו טקס שינה יומי שייערך בשעה קבועה.

אולי יעניין אותך גם

אמא מחזיקה תינוק
הרגלי שינה
למה התינוק לא ישן

אם הגעתם לכאן, סביר להניח שאתם סובלים משקים שחורים מתחת לעיניים, אתם עייפים מאוד וחסרי כוחות. קודם כל, הגעתם למקום הנכון, בשורות הבאות תקבלו את

קרא עוד »
תינוק ישן בסלסלה
הרגלי שינה
הדרכה לשינת תינוקות

התינוק שלכם לא ישן טוב בלילה, לא ישן טוב ביום. פשוט לא ישן. את עם סימנים שחורים מתחת לעיניים, שכחת כבר מה זה לישון. אתה

קרא עוד »
תינוק ישן במיטה
הרגלי שינה
שינה אצל תינוקות

נכון ששמעתם במהלך חייכם עשרות פעמים את הביטוי "ישן כמו תינוק?" והאמנתם שתינוקות אכן ישנים טוב? אנחנו בטוחים שאם נהייתם הורים, הבנתם שמדובר בביטוי בלבד

קרא עוד »