תוספי תזונה בהריון

גילית שאת בהריון. קודם כל, המון מזל טוב. חשוב שתדעי שלאורח החיים ולתזונה שלך במהלך ההריון יש השפעה על בריאותו של התינוק שלך. אם את מרגישה מבולבלת לאור שפע המידע שנוחת עליך, אל דאגה – בכתבה הבאה נעשה סדר בכל מה שקשור לתזונה, ונשים דגש מיוחד על תוספי תזונה. מה, כמה ולמה – הכל בכתבה שלפניך.

 

חשיבותה של תזונה נכונה במהלך ההריון

אם עשית את שיעורי הבית שלך את בוודאי יודעת ממה חשוב להימנע במהלך ההריון – אלכוהול, ניקוטין ומאכלי ים הם מחוץ לתחום. עכשיו שסיכמנו על רגל אחת ממה חשוב להימנע, בואי נדבר על הדברים שכן חשוב לצרוך במהלך ההריון.

במאמר הבא נתמקד בתוספי תזונה. מענה על כל הצרכים התזונתיים שלך חשוב בכל שלב בחיים, אך הוא חשוב במיוחד במהלך ההריון משום שאת צריכה להזין גם את הגוף שלך עצמך, וגם את גופו של התינוק.

 

במהלך ההריון הצרכים התזונתיים גדלים באופן משמעותי

גם בימים רגילים לא קל להגיע למכסת הצרכים התזונתיים לה זקוק גופנו. במהלך ההריון הקושי גדל, משום שגם הצרכים התזונתיים גדלים, וכך תגלי שאת זקוקה ליותר חלבונים, ויטמנים ומינרלים מהרגיל. בטבלה שלפניך צירפנו מספר דוגמאות, חשוב לזכור שמדובר בהמלצה כללית לאישה הממוצעת. בכל מקרה חשוב להתייעץ עם רופא המשפחה כדי לקבל המלצות מדויקות לך ולמצבך.

צריכה מומלצת כשאת לא בהריון צריכה מומלצת במהלך ההריון
חלבונים 0.8 גרם על כל קילו 1.1 גרם על כל קילו
חומצה פולית 400 מק"ג 600 מק"ג
ויטמין C 75 מ"ג 85 מ"ג
ברזל 18 מ"ג 27 מ"ג
ויטמין B6 1.3 מ"ג 1.9 מ"ג
ויטמין B12 2.4 מק"ג 2.6 מק"ג
אבץ 8 מ"ג 11 מ"ג

 

אילו תוספי תזונה חשוב לצרוך במהלך ההריון?

משרד הבריאות ממליץ על תוספי התזונה הבאים במהלך ההריון:

 

תוסף ויטמין  D

מומלץ לצרוך מינון של 200-400 יחב"ל במהלך כל תקופת ההריון. כיום חלק מהרופאים ממליצים על מינון גבוה אף יותר.

 

תוסף ברזל

מומלץ לצרוך מינון של 30 מ"ג החל מהשליש השני של ההריון. את הברזל צריך לקחת עד שישה שבועות לאחר הלידה.

 

תוסף יוד

בכמות של 150-250 מק"ג, תוסף יוד יש להתחיל לקחת לפחות חודש לפני תחילת ההריון, ועד לתום תקופה ההריון וההנקה.

 

תוסף חומצה פולית

בכמות של 400 מק"ג, יש להתחיל לפחות שלושה חודשים לפני תחילת ההריון ובמהלך כל ההריון.

 

קיימים בשוק ויטמנים מרוכזים המיועדים לנשים הרות, וכוללים את כל הויטמנים בכדור אחד.

 

מהו חלון ההזדמנויות לנשים הרות?

הביטוי "חלון הזדמנויות" בהקשר להריון מתייחס לתקופה שמתחילה מההחלטה שלך להרות, דרך תקופה ההריון ועד לתקופת ההנקה. יש שמכנים את התקופה הזאת "תקופת אלף הימים" ומתייחסים בכך לתשעת חודשי ההריון ולאחר מכן לשנתיים הראשונות בחייו של התינוק.

לא משנה כיצד נכנה את התקופה הזאת, בבסיס הדברים עומדת ההבנה שלתזונה של האם ושל התינוק יש חשיבות רבה על בריאותו של התינוק, על התפתחות המערכת החיסונית שלו ועל התפתחות תקינה של המוח.

 

המלצות תזונה כלליות במהלך ההריון

ממחקרים שונים שנערכו עולה כי למצב התזונתי של האם במהלך ההריון יש השפעות על ההתפתחות הקוגניטיבית של התינוק. קצב העלייה במשקל חשוב גם הוא. מעבר להתפתחות הקונטיבית התזונה משפיעה גם על הנטייה של הילד להשמנה במהלך חייו, על מחלות כלי דם, מחלות לב ועוד.

משרד הבריאות בישראל ממליץ על תזונה ים – תיכונית, המבוססת על צריכה של פירות וירקות, דגנים מלאים, דגים, קטניות, שמן זית ומוצרי חלב בכמות קטנה.

 

הריון ועלייה במשקל

השאיפה היא כניסה להריון במשקל תקין ולאחר מכן שמירה על קצב עלייה תקין. עליה מבוקרת במשקל במהלך ההריון מפחיתה את הסיכון ליתר לחץ דם, סוכרת הריונית, רעלת הריון ועוד. נהוג לומר כי בהריון אנחנו אוכלים בשביל שניים, אך האמת שהצריכה הקלורית במהלך ההריון אמורה לגדול בצורה קטנה ממה שרובנו נוטים לחשוב.

במהלך השליש הראשון אין צורך לעלות את כמות הקלוריות כלל. החל מהשליש השני התוספת הקלורית צריכה לעמוד על כ-300 קלוריות ביום. תוספי תזונה מכילים כמות מזערית של קלוריות ומאפשרים כיסוי של הצרכים התזונתיים הגדלים, מבלי לגרום להשמנה מיותרת.

 

לסיכום

לתזונה שלך יש משמעות על הבריאות שלך ועל בריאות התינוק שלך. אם ניתן, חשוב להתכונן מבעוד מועד – כמה חודשים מראש לפני הכניסה להריון. כדי לעמוד בצרכים התזונתיים הגדלים חשוב לצרוך תוספי תזונה.

אולי יעניין אותך גם

צלחת עם אוכל
טיפים לתזונה נכונה
השפעות תזונה בהיריון

למרות הבחילות, ההקאות, והחשקים העזים למאכלים, ואולי בדיוק בגלל כל זה, רצוי שכל אישה בהיריון תדע מהי התזונה הנכונה לה בהיריון, איך היא יכולה לעזור

קרא עוד »
סוכריות שוקולד על מקל
טיפים לתזונה נכונה
שוקולד לתינוקות

נדירים התינוקות והילדים שאינם אוהבים שוקולד, שוקולד מוכר כמאכל האהוב על ילדים ותינוקות. שוקולד זה אכן טעים, ולכן אין כמעט תינוק שלא אוהב אותו, אך

קרא עוד »
שייק בריאות ופירות
טיפים לתזונה נכונה
צמחונות וטבעונות בהריון

אם את צמחונית או טבעונית מסיבות אידאולוגיות או מכל סיבה אחרת, אין סיבה שתפסיקי בזמן ההיריון. ניתן בהחלט לשמור על תזונה צמחונית או טבעונית במהלך

קרא עוד »
קערת פירות רעננים
טיפים לתזונה נכונה
תזונה נכונה בהריון לפי חודשים

כבר עוד מתחילתו של ההיריון אנו מרגישות את גודל האחריות כלפי העובר המתפתח. מאחר והוא תלוי בנו וניזון מאיתנו, אנו מתחילות לחשוב פעמיים על התזונה

קרא עוד »
תינוק שותה חלב מבקבוק
טיפים לתזונה נכונה
אחסון חלב אם

כמעט אצל כל אמא חדשה מתעוררת השאלה לגבי חלב אם וההתלבטות האם להאכיל את תינוקה בחלב אם או בפורמולה. רוב ארגוני הבריאות העולמיים ממליצים על

קרא עוד »
תינוק מואכל בכפית
טיפים לתזונה נכונה
מדריך מעבר לתזונת מוצקים 

כדאי לכם להתכונן השלב הזה הוא שלב מלכלכך במיוחד. התינוק הקטן שלכם טועם בפעם הראשונה מזון מוצק. ההתרגשות שלכם בשיאה, אין הורה שלא חווה את

קרא עוד »
תינוק אוכל יושב בכיסא
טיפים לתזונה נכונה
תזונת תינוקות

עובדות מוצקות ישר אחרי הלידה, מהרגע הראשון, אתם שם, ביחד, את והוא. בעולם משלכם. תחושת הקרבה והאחדות ביניכם, אלו רגעים יקרים של חיבור רגשי ופיסי.

קרא עוד »
אישה בהריון בשמלה ורודה
טיפים לתזונה נכונה
לאכול נכון בהיריון

מזל טוב! את בהיריון. תזונתך בתקופה הקרובה תשפיע רבות עלייך ועל העובר. אנחנו כאן כדי להסביר לך למה זה כל כך חשוב ואיך לעשות זאת

קרא עוד »