עור ואסתטיקה בהיריון 

ככלל, בתקופת ההיריון חלים אצל האישה שינויים באזורים שונים בגוף. חלק מהשינויים נראים לעין וחלקם לא. השינויים ההורמונליים בגופה של האישה ההרה הינם מהותיים וזאת עקב עליה ניכרת של רמת האסטרוגן והפרוגסטרון. בנוסף, לקראת סוף ההיריון מופיעים הורמונים נוספים בגופה של האישה. 

 

שינויים שמתבטאים בעור

במסגרת השינויים שמתחוללים בגופה של האישה ההרה, ישנם גם תופעות שמתבטאות בעורה והן כוללות פיגמנטציה בעור ו/או בשומות (נקודות חן) ואף בפטמות. גם הופעתם של כתמים בפנים וקו פיגמנטרי באזור הבטן הינם נפוצים אצל האישה ההרה.

פיגמנטציית יתר מופיעה בד"כ אצל כ 90% מהנשים בהיריון. בד"כ הפיגמנטציה בולטת בעיקר באזור הפטמות, בבית השחי ובאיברי המין החיצוניים. בנוסף לכך, מופיעה לעיתים גם פס לאורך מרכז הבטן, אשר נקרא "פס קיימות". חלק מהכתמים שמופיעים בגופה של האישה ההרה נעלמים לאחר הלידה, אך יחד עם זאת, חשיפה לשמש במהלך תקופת ההיריון עשויה להחמיר פיגמנטציה בעור.

רקמת החיבור של העור עשויה להשתנות גם היא במהלך תקופת ההיריון, ע"י מתיחה מאסיבית שלה ולעיתים גם ע"י קריעה של סיבי אלסטין וקולגן בשל מתיחת יתר. קריעה של סיבים מעין זו נותרת בעור בצורה של סימני מתיחה וורודים, אך בהמשך הם הופכים ללבנים.

תופעה נוספת במהלך ההיריון נקראת מלאזמה (מסיכת היריון) שמתבטאת בהופעתם של כתמים כהים על הלחיים, על המצח ו/או על הסנטר. מלאזמה שמופיעה במהלך ההיריון, לרוב מתבהרת תוך כמה חודשים לאחר הלידה. בתקופת ההיריון לא מנסים לטפל בכתמים, אלא מתמקדים במניעתם ע"י מסנני קרינה שונים.

 

תופעה של נשירת שיער

ככלל, שיער הקרקפת נראה טוב בתחילת ההיריון אך בסופו עשויה להתרחש נשירה של שיער שלעיתים אפילו מחמירה לאחר הלידה בשל איבוד דם במהלך הלידה או בשל תהליך ההנקה. יחד עם זאת, נשירת שיער זו הינה דבר שאפשר לטפל בו ולפיכך, ההמלצה היא להתחיל בטיפול כבר בשלבים הראשונים של ההיריון ולהמשיכו גם לאחר הלידה.

 

מחלות עור

לעיתים, ישנה תופעה של שיפור במחלות עור אצל האישה ההרה כגון: בפסוריאזיס או באקנה, אך יחד עם זאת, עשויה להתרחש גם החמרה במחלת העור. הדבר לא תמיד ניתן לחיזוי. על אף שכל התופעות הנ"ל בד"כ מוגבלות לתקופת ההיריון וחלק מהם אפילו חולפות מעצמם לאחר הלידה, ההמלצה היא להיות במעקב של רופא עור בייחוד כשמדובר בתופעה חדשה שאינה מוכרת לאישה ההרה.

 

טיפולי מניעה להגנה על העור

ככלל, לכל אישה בהיריון מומלץ להשתמש באופן קבוע במסנן קרינה עם מקדם הגנה גבוה. בנוסף, נהוג להתאים למטופלת ההריונית משחות להבהרת הכתמים. שימוש במשחות אלה מחייבות מרשם של רופא עור והן מותאמות בד"כ לפי הצרכים של כל מטופלת.

 

טיפול בסימני מתיחה

סימני מתיחה הם תופעה נפוצה מאוד ברקמות החיבור במהלך היריון. בתחילת ההיריון צבעם הוא וורוד או אדום ובמהלך הזמן הם מתבהרים ומקבלים את צבעו של העור או נהיים בהירים יותר ממנו. באמצעות משחות וטיפולים שונים ניתן לנסות להעלים את סימני המתיחה אך לא תמיד מובטחת הצלחה מלאה בטיפול עם משחות אלה. יחד עם זאת, עיסוי עם קרמים או שמנים יכול להועיל ולהביא לשיפור בסימני המתיחה.

 

הופעתן של נקודות אדומות על העור

במהלך ההיריון, יש אספקה רבה של דם לעור ולכן יש ריבוי של כלי דם. כתוצאה מכך, העור עשוי לסבול מהופעתן של נקודות אדומות שממנה מסתעפים כלי דם. חלק מכלי דם אלה עשויים לחלוף או לדהות לאחר הלידה, ובמידה ולא, ניתן יהיה לטפל בהם באמצעות טיפולי לייזר שונים או באמצעות הזרקת חומרים שמייבשים כלי דם.

תופעה נוספת שעשויה להתרחש במהלך ההיריון הינה אודם בחלק מכף היד ולרוב, אין טיפול שניתן להיעזר בה אלא התופעה הזו אמורה לחלוף לאחר הלידה.

 

הופעתם של ורידים ברגליים

הופעתם של ורידים ברגליים נפוצים אצל כ 40% מהנשים במהלך ההיריון והם נגרמים עקב התרופפות רקמת החיבור של כלי הדם. דרך הטיפול המומלצת לטיפול בהופעתם של ורידים היא להרבות במנוחה של הרגליים ולהרימן כלפי מעלה. בנוסף, מומלץ גם ללכת, ולהימנע מעמידה ממושכת במקום. דרך טיפול נוספת למניעת ורידים היא באמצעות גרביים אלסטיות. מומלץ לגרוב אותן בטרם נעמדים על הרגליים.

אולי יעניין אותך גם

קופסת כדורי מרשם
השפעת ההריון על האמהות
צרבת בהריון

צרבת הינה תופעה אשר יוצרת תחושה של אי נעימות ואף של כאב למי שסובל ממנה, וזאת בעקבות מעבר של מיצי הקיבה אל הוושט. במהלך היריון,

קרא עוד »
אישה בהריון בחזייה לבנה
השפעת ההריון על האמהות
מה מרגישים במהלך ההיריון?

כבר בתחילת ההיריון, מערכות הגוף מתחילות לפעול באופן שונה מהרגיל והן מתאימות את עצמן לצרכיה של האישה ההריונית, ובפרט לצרכי התפתחות העובר שבבטנה. מעבר לשינויים

קרא עוד »
אישה עם כאב ראש
השפעת ההריון על האמהות
כאבי ראש ומיגרנה בהיריון

כאבי ראש ומיגרנות במהלך ההיריון, בד"כ משפיעים על נשים הריוניות במהלך השליש הראשון או השלישי. ככלל, קיים שוני בין כאבי ראש שהופיעו עוד לפני ההיריון

קרא עוד »
כדוריות דם אדומות
השפעת ההריון על האמהות
אנמיה בהריון

אנמיה הינה מצב רפואי שבו חסרים בגוף תאי דם אדומים, שאחראים על נשיאת חמצן לרקמות הגוף. מצב כזה, שבו הרקמות לא מקבלות מספיק חמצן, עשוי

קרא עוד »
דובוני גומי צבעוניים
השפעת ההריון על האמהות
הגורמים לסוכרת היריון 

במהלך ההיריון, רמתם של ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון עולה, והם גורמים לגוף האישה להיות עמיד בפני אינסולין ולפיכך, התגובה של הגוף לאינסולין – פוחתת ורמת הגלוקוז

קרא עוד »
אישה עם אדמומיות בלחי
השפעת ההריון על האמהות
טיפוח העור בזמן ההיריון

תקופת היריון כרוכה בשינויים הורמונליים אשר טומנים בחובם שינויים במראה העור וברגישותו. ככלל, רוב השינויים בעורה של אישה הרה מופיעים בשלבים המתקדמים יותר של הריונה

קרא עוד »
סרט מדידה ותפוח
השפעת ההריון על האמהות
עליה במשקל בהיריון

ככלל, עלייה במשקל הינה אחד הגורמים שעשויים להלחיץ מאוד נשים בהיריון. יש נשים שחוששות לעלות הרבה במשקלן ושבשל כך, יהיה להן קשה לחזור למשקלן המקורי

קרא עוד »