טיפוח העור בזמן ההיריון

תקופת היריון כרוכה בשינויים הורמונליים אשר טומנים בחובם שינויים במראה העור וברגישותו. ככלל, רוב השינויים בעורה של אישה הרה מופיעים בשלבים המתקדמים יותר של הריונה והם מתבטאים באדמומיות בעור, פיגמנטציה, יובש, פצעונים ועוד. נשים הריוניות לא תמיד דואגות לטיפוח עורן במהלך ההיריון, בשל הקושי, העומס והעייפות המוטלים עליהן ולפיכך, עורן עשוי להיראות מוזנח וחסר חיוניות.

 

טיפים שונים לטיפוח העור במהלך ההיריון

בכדי לדאוג לטיפוח העור, יכולה כל אישה בהיריון להשתמש בכמה טיפים יעילים שיכולים הן לתרום לטיפוח עורה והן לשפר על הרגשתה. טיפים אלה כוללים:

  • מריחת קרם הגנה על העור, אשר מכיל לפחות 30 SPF מקדם הגנה. קרם הגנה מעניק לחות לעור יבש ומסייע במניעת הופעת פיגמנטציה בעור.
  • הימנעות משימוש במוצרי טיפוח עם חומצות שונות, וממוצרי לחות המכילים שמן. המלצה זו יעילה בעיקר לנשים הריוניות שסובלות מהופעה של פצעים על העור.
  • מבחינת איפור, אין מניעה להשתמש בו במהלך ההיריון, אולם ישנן כמה דגשים שכדאי לשים לב אליהם, כגון: הימנעות ממוצרים שמכילים רטינול, מוצרים עם ויטמין A ופנול.
  • יש להימנע משימוש בכמויות גדולות של איפור וכדאי להעדיף מוצרי איפור שמכילים מקדמי הגנה ושהינם על בסיס מים ונטולים משומן ועופרת.
  • מומלץ לנקות את עור הפנים בכל יום.
  • לאישה הריונית שסובלת מוורידים בולטים, מומלץ להשתמש בגרביונים מיוחדים כבר בתחילת ההיריון, באופן זה, ניתן יהיה קל יותר למנוע את הופעתם של הוורידים.
  • כדאי לשמור על ניקיון העור באמצעות סבון פנים, המתאים לסוג העור של האישה ההריונית, לטפל בפצעי אקנה בעזרת תכשירים פעילים, כגון: חומצת פירות, שמן עץ התה וכד'.
  • שתייה מרובה של מים מומלצת אף היא לצורך שמירה על עור הפנים.

 

ממה מומלץ להימנע במהלך ההיריון?

ככלל, ההמלצה היא להימנע משימוש בסבונים שמכילים דטרגנטים מסוג Sodium lauryl sulfate, בשל היותם גורמים לשינוי במבנה שומני העור ולגירויים ולפיכך, אינם מומלצים בשימוש. בנוסף, ההמלצה היא להימנע משימוש בפילינגים שמכילים גרגירים שר יכולים לעודד את קצב ייצור מלנין בעור. כדאי גם להימנע משימוש בסבון פנים שמכיל אלכוהול ובמידה ועור הפנים מיובש, כדאי להימנע משימוש בסבון לעור פנים, אשר עשוי להגביר את רמת היובש בפנים. דבר נוסף שממנו כדאי להימנע הינו שימוש בתכשירים שמכילים מרכיבי בישום, שמנים מינרליים, פטרולטום ועוד.

 

מסיכת מלאזמה

מסיכת מלאזמה הנקראת גם "מסיכת היריון" מופיעה על העור ככתמים חומים על המצח, על הרכות, על הלחיים, על מרכז הפנים, על האף ועל השפה העליונה. הפרעת הריון מסוג זה לרוב מופיעה בחלקו השני של ההיריון.

הופעת המלאזמה קשורה בעיקר בעליית רמת ההורמן שמכונה "אסטרוגן" והיא עשויה להיות קשורה גם לנטילה ממושכת של גלולות למניעת היריון. ניתן לטפל בהופעת המלאזמה ע"י הימנעות מחשיפת יתר לשמש וכמו כן ע"י שימוש במסנני קרינה במהלך תקופת ההיריון. לאחר ההיריון, תתכן הבהרה של הכתמים שהופיע, באופן טבעי וללא טיפול. ככללף ההמלצה למי שסובלת ממלאזמה לטפל הכתמים שהופיעו הן במהלך ההיריון והן לאחריו.

 

תופעות בעור שנפוצות במהלך ההיריון

ישנן כמה תופעות שונות שעשויות להופיע בעורה של האישה במהלך ההיריון:

 

הזעת יתר

במהלך ההיריון, חום הגוף עולה ולכן האישה מזיעה יותר.

 

גרד

אצל 2% מהנשים ההרות קיים גרד עקשני שלרוב מופיע בשבועות האחרונים של ההיריון. לפי השערה רווחת, הופעתו של הגרד קשורה בעלייה בריכוז בחומצות המרה ולעיתים, עשויה להתלוות אליו גם צהבת העור. לרוב, הגרד ההריוני עובר לאחר הלידה ללא פגיעה ביולדת או בעובר.

 

סימני מתיחה

אצל רוב הנשים ההריוניות, מופיעים סימני מתיחה בחודשי ההיריון האחרונים.

 

פיגמנטציה

מדובר בתופעה של התכהות העור, אשר מתרחשת אצל רוב הנשים ההריוניות. ההתכהות מופיעה בפטמות, במרכז הבטן או באזורים אחרים בגוף. בנוסף, קיימת גם תופעה של התכהות נקודות חן או נמשים קיימים. אולם, לאחר הלידה, ההתכהות בעור מתבהרת חלקית אך לעיתים אינה נעלמת לחלוטין.

 

מלאזמה

בזמן ההיריון, נשים רבות מפתחות כתמים חומים על הלחיים, על המצח או סביב העיניים. תופעה זו נפוצה בעיקר בקרב נשים שהן כהות עור ובנשים הנוהגות להיחשף לשמש במשך זמן רב.

אולי יעניין אותך גם

קופסת כדורי מרשם
השפעת ההריון על האמהות
צרבת בהריון

צרבת הינה תופעה אשר יוצרת תחושה של אי נעימות ואף של כאב למי שסובל ממנה, וזאת בעקבות מעבר של מיצי הקיבה אל הוושט. במהלך היריון,

קרא עוד »
אישה בהריון בחזייה לבנה
השפעת ההריון על האמהות
מה מרגישים במהלך ההיריון?

כבר בתחילת ההיריון, מערכות הגוף מתחילות לפעול באופן שונה מהרגיל והן מתאימות את עצמן לצרכיה של האישה ההריונית, ובפרט לצרכי התפתחות העובר שבבטנה. מעבר לשינויים

קרא עוד »
אישה עם כאב ראש
השפעת ההריון על האמהות
כאבי ראש ומיגרנה בהיריון

כאבי ראש ומיגרנות במהלך ההיריון, בד"כ משפיעים על נשים הריוניות במהלך השליש הראשון או השלישי. ככלל, קיים שוני בין כאבי ראש שהופיעו עוד לפני ההיריון

קרא עוד »
כדוריות דם אדומות
השפעת ההריון על האמהות
אנמיה בהריון

אנמיה הינה מצב רפואי שבו חסרים בגוף תאי דם אדומים, שאחראים על נשיאת חמצן לרקמות הגוף. מצב כזה, שבו הרקמות לא מקבלות מספיק חמצן, עשוי

קרא עוד »
דובוני גומי צבעוניים
השפעת ההריון על האמהות
הגורמים לסוכרת היריון 

במהלך ההיריון, רמתם של ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון עולה, והם גורמים לגוף האישה להיות עמיד בפני אינסולין ולפיכך, התגובה של הגוף לאינסולין – פוחתת ורמת הגלוקוז

קרא עוד »
סרט מדידה ותפוח
השפעת ההריון על האמהות
עליה במשקל בהיריון

ככלל, עלייה במשקל הינה אחד הגורמים שעשויים להלחיץ מאוד נשים בהיריון. יש נשים שחוששות לעלות הרבה במשקלן ושבשל כך, יהיה להן קשה לחזור למשקלן המקורי

קרא עוד »
אישה בהריון בשדה
השפעת ההריון על האמהות
עור ואסתטיקה בהיריון 

ככלל, בתקופת ההיריון חלים אצל האישה שינויים באזורים שונים בגוף. חלק מהשינויים נראים לעין וחלקם לא. השינויים ההורמונליים בגופה של האישה ההרה הינם מהותיים וזאת

קרא עוד »