גמילה מחיתולים

גמילה מחיתולים היא אחד מהתהליכים המעוררים חשש יותר מכל תהליך אחר לאורך ההורות. זוהי דרך שצריך לעבור על הילד שלכם. לפעמים קצרה ולפעמים ארוכה, אבל תמיד היא משלבת רגשות מעורבים, טעויות, הצלחות ולפעמים גם תחושת כישלון.

אז איך מתמודדים עם השד הנורא מתחת לחיתול ואיך אפשר לעשות שיהיה לכם קל?

 

למה ליזום גמילה מחיתולים?

הורים רבים רוצים להתחיל את תהליך הגמילה כמה שיותר מהר – כדי לחסוך בהוצאות, כדי להימנע מזיהום סביבתי שנוצר בעקבות שימוש בחיתולים חד פעמיים, כדי לחזק את העצמאות אצל הילד וכן להפחית במידת הטרחה של ההורים סביבו וגם כדי לעזור לילד לעבור עוד שלב חשוב בהתפתחות.

יחד עם זאת, הורים רבים חוששים ואף יראים מהרגע בו יצטרכו להתמודד עם זאטוט קטן המתרוצץ ברחבי הבית עירום ומשאיר את הצרכים שלו בכל מקום.אז קודם כל, התמונה המציאותית היא קצת פחות נוראה ממה שנהוג לחשוב, לפחות אצל רוב המשפחות.

מלבד זאת, חשוב לזכור כי גמילה מחיתולים היא לא רק צעד פרקטי, אלא גם התמודדות פסיכולוגית ופיזיולוגית מכוננת, עבור הפעוט בכל אופן.

 

מתי אפשר להתחיל גמילה?

מתי כדאי להתחיל גמילה מחיתולים היא שאלת השאלות. לכל ילד יש תהליכי התבגרות שונים, קצב התבגרות שונה ויכולות שונות. לכל זוג הורים יש אילוצים משלו, העדפות משלו ומגבלות משלו, שלא תמיד מאפשרים את הפניות הדרושה למבצע גמילה. יחד עם זאת, היכולת הקוגניטיבית, הגופנית (ישיבה ושליטה על הסוגרים) והשכלית של רוב הפעוטות מפותחת דיה בגיל שנתיים כדי שהם יהיו מסוגלים לעבור תהליך גמילה מחיתולים.

לעומת זאת, בגיל 3 כבר קל יותר לשלוט על היציאות, בעיקר בגלל שמערכת העיכול כבר מפותחת דיה, כדי להפעיל תהליכי עיכול תקינים ומלאים.גם מבחינה קוגנטיבית, קל יותר לפעוט להפסיק את מה שהוא עושה כרגע, כי הגוף שלו "מבקש" ללכת לשירותים.

בכל מקרה, כדי לבחון את רמת המוכנות של הפעוט הפרטי שלכם לתהליך גמילה מחיתולים, אתם יכולים להציע לו להשתמש בסיר, או אסלה ובדקו איך הוא מגיב. ילד בשל רגשית יגיב בשמחה.

 

תהליך גמילה מבוקר

כדי להתחיל תהליך גמילה מחיתולים מבוקר ומסודר, פעלו בכמה צעדים:

  • שוחחו עם הגננת והסבירו לה כי אתם מתחילים תהליך גמילה. תצטרכו את התמיכה שלה ואת שיתוף הפעולה שלה כדי להצליח.
  • רכשו ספר ילדים העוסק בנושא והקריאו לילד, כדי להכין אותו רגשית ולעזור לו להתמודד.
  • הציעו לו להושיב את הבובה על סיר "כי היא צריכה פיפי".
  • רכשו תחתונים חדשים ויפים, שהפעוט ישמח להשתמש בהם במקום בחיתול.
  • קנו סיר, או ישבנון, כדי שיהיה לו נוח.
  • רצוי להתחיל גמילה מחיתולי כאשר אתם פנויים להיות עם הפעוט, להשגיח ולעזור לו, כמו למשל בעת חופשה ארוכה מהעבודה ומהגן.
  • בתחילה, כדאי להחליף את החיתול בתחתונים לשעתיים בלבד ביום, תוך שאתם מעודדים את הפעוט שלכם בצורה חיובית בלבד, לגשת לשירותים לעשות צרכים. חשוב ללוות אותו בכל פעם ולעזור לו להשתמש בהם בצורה נכונה.
  • לאחר כמה ימים, אם יש התקדמות בתהליך, אתם יכולים לעלות שלב ולהעביר את תהליך הגמילה גם לגן. כדאי לבקש מהגננות להוריד לו את החיתול לזמן קצר וקצוב בכל יום, כדי לאפשר לו ללמוד את התהליך – הפעם בגן.
  • לאחר שהפעוט יצבור ביטחון ויבין את התהליך (של הליכה לשירותים לעשיית צרכים), הוא יוכל להיפרד לצמיתות מהחיתול בשמחה ובקלות.

 

מה אתם יכולים לעשות כדי לשפר את סיכויי ההצלחה?

 

חיזוקים חיוביים

הימנעו מאמירות שליליות לגבי "פספוסים" והשקיעו בחיזוקים חיוביים לגבי הצלחות – חיבוקים, מילות עידוד ואפילו פרסים קטנים יעשו את העבודה.

 

שמרו על עקביות

אם החלטתם להתחיל בתהליך, אל תחזרו אחורה. זה עשוי להיות מבלבל ולהאריך את הגמילה במידה מיותרת.

 

היו מעורבים

הנוכחות שלכם משרה על הפעוט ביטחון. אתם אלה שיכולים לחזק את האמונה שלו בעצמו, ללמד אותו איך הולכים לשירותים, לעזור לו להצליח ולעודד אותו כשקשה.

 

הנאה ומשחק

שמרו על גישה חיובית, שתעורר אצל הפעוט שלכם חשק להצליח ולא תתסכל אותו. הראו לו כי מדובר על חוויה נעימה וחיובית, שכדאי לו להצליח בה.

 

לסיכום

גמילה מחיתולים זה אולי לא כיף חיים, אבל בהחלט יכולה להיות חוויה חיובית ומצמיחה. נצלו את ההזדמנות כדי לתרגל הורות חיובית, מעורבת ומצמיחה ותקבלו בחזרה עשרת מונים.

אולי יעניין אותך גם

תינוק יושב על כיסא
התפתחות תינוקות
התפתחות השפה בגיל שנה וחצי

המצלמה מוכנה. הקלטות וואטסאפ רצות מצ'אט משפחתי אחד לאחר. הרגע בו התינוק אומר את מילותיו הראשונות, או לומד להבחין בין אמא לאבא הן חלק מהרגעים

קרא עוד »
הורים ותינוק במיטה
התפתחות תינוקות
התפתחות התינוק בחודש שני

ההבדלים תמיד מגיעים והפערים הם עצומים. התינוק בגיל חודשיים הוא לא כתמול שלשום. הוא מגלה את החיוך, את אימו, את גפיו ואת העולם. לראשונה הוא

קרא עוד »
תינוק מחייך על שטיח
התפתחות תינוקות
שלבים בהתפתחות התינוק

הורים מבולבלים? שומרים בפעם הראשונה על אחיינית שלכם? לא מבינים מה עובר על בנכם? זה מאוד הגיוני. יש כל כך הרבה שלבים בהתפתחות התינוק. לרוב

קרא עוד »
ילדה כותבת במחברת
התפתחות תינוקות
אבחון וזכאות להתפתחות הילד

חוק ביטוח בריאות ממלכתי קובע כי על המדינה לספק טיפולים לילדים הזקוקים להם בשל בעיות התפתחותיות ורפואיות. שירותי אבחון וטיפול יינתנו רק לפי אישור שניתן

קרא עוד »
אמא ותינוקת קוראות ספר
התפתחות תינוקות
התפתחות יכולות תקשורת של התינוק

מבכי וצרחות למילים, הבעות פנים, וכישורים מוטוריים. תהליך התפתחות יכולות התקשורת של התינוק הן תהליך מדהים אשר לא יודע מנוח. בכנות, אנו מפתחים את יכולות

קרא עוד »
תינוקת עם קשת לשיער
התפתחות תינוקות
התפתחות תינוקות בחודש הראשון

החודש הראשון בחייו של התינוק הוא תקופה מסקרנת מאוד. התינוק עובר התפתחות מטורפת, ולמעשה בחודש הראשון הוא רק נחשף לאוויר העולם וכבר עליו להתאים את

קרא עוד »
אמא מרימה תינוק ברקע כחול
התפתחות תינוקות
התפתחות תינוקות – 4 עד 6 חודשים

'הוא משתנה מיום ליום' הוא הביטוי היחידי שמתאים לתאר את שינויי התינוק. בשנתו הראשונה, הוא מבצע קפיצות מדרגה מטורפות מחודש לחודש. באופן בולט, גילאים 4

קרא עוד »
תינוק מחייך יושב על דשא
התפתחות תינוקות
התפתחות התינוקות לפי שלבים

אפשר לשמור את האפליקציה לעדכוני ספורט. אפשר להמשיך לגלול בפייסבוק. אבל, כנראה שתזניחו אותם בצד ותעקבו ב- 50 עיניים אחרי התפתחת בנכם או בתכם. נס

קרא עוד »