איך לבחור שם לתינוק

אז לאחר תשעה חודשים של כאבים, פחדים והתרגשות – הגיע רגע האמת. התינוק נראה קרוב מתמיד והגיע הזמן להחלטה ראשונה בשביל התינוק – מה יהיה שם הילד? במדריך זה נסביר על היבטים שונים שיש לקחת בחשבון בעת בחירת השם וכיצד לעשות זאת בצורה מיטבית.

תחילה, זוג ההורים צריך לחשוב מה הן הנקודות שחשוב להם ששם התינוק יציין. השם של התינוק יכול לציין דורות קודמים של המשפחה, או מיקום אהוב על זוג ההורים ואף שם ללא משמעות כלל.

 

אזכור משפחתי

הורים רבים בוחרים להזכיר את סבם או סבתם בשמות ילדיהם, וזאת כאות זיכרון או הערכה לדורותיהם הקודמים. בחלק מהמקרים נבחר כך שמו של התינוק כ – "ניסיון העתקה" של המוזכר, לדוגמא: נבחר את שמו של סבא רבא שלנו שהיה ידוע בתרומתו הגדולה לנזקקים ברצון שתכונה זו תעבור גם לילדנו הצעיר.

 

שם תנכי

אם אתם זוג דתי או מסורתי, בטח תתחברו לשמות תנכיים. לחלק מההורים החשוב מכל הוא שבנם ובתם ישמרו ולא ישכחו את מסורתם היהודית, ואף רואים לנכון להזכיר את הדת בתוך שמם. בעזרת חיפוש קצר באינטרנט אפשר למצוא עשרות של שמות מהתנ"ך המתאימים לבנים או לבנות. דוגמאות לשמות: שרה, יצחק, משה, יעקב, שלמה, דוד.

בימינו, כנראה שרוב ההורים יפסלו את שמות אלו בגלל שנשמעים ישנים אך יש כמובן המון שמות מהתנ"ך שהם מודרניים ופופולריים גם בימינו, למשל: דן, גלעד, מתן, אדר או דניאל .

 

רגע זוגי

אני בטוח שלא פעם שאלתם אדם: "למה קוראים לך גלבוע?" ותשובתו כמובן הייתה כי הוריו נפגשו שם, אז כמובן שהוא לא היחיד. הורים רבים משתמשים בשם הילד דווקא בשם שיציין אותם, זה יכול להיות מיקום שחשוב לכם, זמן המציין רגע חשוב שלכם, או אפילו כינוי שמאפיין אתכם. פעם נתקלתי בשלישיית אחיות ששמן: סי, גל ולי, לא תופתעו לשמוע ששם האמא הוא סיגל וכינויה כמובן הוא סיגלי.

 

פופולריות

לכל תקופת זמן ישנה השמות הפופולריים שלה, ויש הורים שבשבילם מספיק שהם פשוט אהבו את השם והוא יפה בעיניהם. שמות כמו ריי, קאי, ליה ורומי אלו לרוב שמות ללא משמעות מיוחדת, ובכל זאת נבחרו להיות השמות האהובים של השנה, אני רק מדמיין מה היו חושבים על שמות אלו בתקופת זמן אחרת, למשל שסבא וסבתא שלנו היו תינוקות?

 

שם מהצומח

שמות מהצומח הינם שמות נפוצים מאוד, וחלקם אפילו הנפוצים ביותר. יש המאמינים כי בבחירת שם מהצומח, יש להתחשב מאוד גם באופי הצמח הנבחר ותכונותיו, למשל: פרח ורד הוא פרח נוי, רב גווני וריחני – נשמע כמו אופי מעולה לילדה. דוגמאות לשמות: אלון, דולב, ורד, יערה, שקד.

 

פרקטיות

קרה לכם פעם שפגשתם אדם ופשוט לא הצלחתם לזכור את שמו? ולא בגלל הזיכרון שלכם, אלא בגלל השם שלו? אז יש הורים שחושבים על זה עוד מלפני ובוחרים שמות שיהיו פרקטיים ולא מסובכים. בחירת שם פרקטי לא נוגד שום ערך שלפיו חשבתם בבחירת השם, אלא טיפת התחשבות. כולנו נסכים ששמות כמו דן או אורן הרבה יותר נוחים משמות כמו תואם, אדלין או בטינה. וכן, יש שמות כאלה.

 

רגע הלידה

זוגות רבים מאמינים שבחירת שם התינוק צריכה להתבצע רק לאחר לידת הילד, וכי חשוב מאוד, לא להינעל על שם כבר בהריון. לידת התינוק הוא אירוע מרגש ומלא במחשבות ורגשות וללא ספק יכול להתקבל באותו הרגע. ברגע של אסוציאציה, יכול להתקבל השם היפה ביותר, הטבעי ביותר, והמתאים ביותר לתינוק שלכם.

 

ולסיכום

כמובן שאין מדריך המסביר באופן ברור וחד משמעי כיצד לבחור שם לתינוק, החלטת השם של התינוק היא אירוע אישי של זוג ההורים, כאשר לכל זוג יש את הערכים וההיבטים שלו. בכתבה שלנו הזכרנו כמה היבטים שונים שעליהם אפשר לחשוב, ואולי כך תמצאו את השם המתאים ביותר לילדכם.

אולי יעניין אותך גם

תינוק ליד קיר ירוק
שם לתינוק
השפעת שם התינוק על עתידו

 שם שההורים בוחרים לרך הנולד שלהם, עתיד ללוות אותו כל ימי חייו.  אמירת השם היא חלק מהרושם הראשוני שאדם עושה על אנשים שהוא פוגש, חלק

קרא עוד »
אמא מחזיקה תינוק
שם לתינוק
בחירת שם לתינוק

בחירת שם לתינוק היא אחת המשימות החשובות והראשונות שההורים לעתיד צריכים לעמוד בהן בגבורה. אולי זה לא נראה קשה למי שאין לו עדיין ילדים (או

קרא עוד »