סכנות ברשת – הגנו על ילדיכם!

האינטרנט ללא ספק הקל על חיינו והפך לאחד הכלים השימושיים ביותר ביומיום האנושי, אם לא השימושי ביותר. הוא מלווה אותנו בעבודה, בשעות הפנאי, לצורכי קניות, למידה והשכלה ושמירה על קשרים חברתיים. עם זאת, האינטרנט גם יכול להיות מסוכן, ובכל הקשור לשימוש ילדים ובני נוער באינטרנט – לנו כהורים יש אחריות כפולה ומכופלת על בטיחותם. ממה כדאי להיזהר ועל מה צריך לדבר?

 

סכנות ברשת לילדים ובני נוער

מעבר ליתרונותיו הרבים, קיימות באינטרנט סכנות מהן עלינו להיזהר ולהזהיר את ילדינו. החל מאתרי קניות "מזויפים" שיבקשו פרטים שלא נרצה שילדינו יחשפו, כמו מספרי כרטיס אשראי, ועד לזרים בעלי כוונת זדון לפגוע בילדים. שימוש לא מותאם באתרי האינטרנט, חשיפה לפורנוגרפיה או צריכת תוכן למבוגרים, מעלים את הסיכונים הללו ודורשים מאתנו כהורים וכאנשי חינוך להיות ערים להתנהגותם של הילדים.

אנחנו צריכים לדבר איתם על הסכנות באופן פתוח ומלמד.

 

קניות באינטרנט

אתרי קניות מפוקפקים באינטרנט, מבצעים הקופצים כפרסומות והודעות ספאם ברשת החברתית או במייל – יכולים כולם להיות תחבולות לגניבת מספר כרטיסי אשראי וחשבון בנק, תעודות זהות, מספרי פלאפון ועוד. במידה וילדיכם רוצים לקיים קניות באינטרנט, וודאו ובדקו יחד איתם את מהימנות האתרים. במידה ואין לכם ידע בתחום, התייעצו עם חברים או אנשי מקצוע.

הזהירו את הילדים לא לתת פרטים אישיים באף מקרה, ועודדו אותם לשתף אתכם במידה וגורם כזה או אחר – אדם פרטי או אפילו חברה – פונים אליהם דרך הרשת ומצעים להם שירותים כלשהם או קניות.
תמיד תהיו נוכחים בשלב התשלום, על מנת לוודא שהזנת פרטי האשראי ניתנים באופן מאובטח.

 

שימוש ברשתות חברתיות

ילדים ובני נוער רבים מבלים ברשת החברתית את זמנם הפנוי – בין אם מדובר בפייסבוק, אינסטגרם או טיק-טוק, יש לרשת יתרונות רבים אך גם סכנות. זרים יכולים לבקש "לעקוב" אחר ילדיכם דרך הרשתות, וכך ליצור איתם קשר. מומלץ לנהל עם ילדיכם שיח פתוח על מצבים כאלה, תוך שאלת ההתמודדות – איך תגיבו אם מישהו זר ינסה ליצור אתכם קשר דרך הרשת החברתית?

לעיתים קרובות פרופילים מזויפים ברשת דווקא מלאים בתמונות נעימות ומשכנעות של אנשים שאינם מעוררים חדש. בכל מקרה – אם אינכם מכירים את האדם מהצד השני, אל תאשרו את בקשתו! כמו כן, מומלץ שגם אתם, במידה ויש לכם פרופיל ברשת החברתית, תהיו חברים של ילדיכם ברשת ותוכלו להיות חשופים לתוכן שהם מעלים ולשימוש שהם עושים ביישומים אלו.

 

תוכן למבוגרים ופורנוגרפיה

שימוש באינטרנט עלול להוביל ילדים ובני נוער להיחשף לתוכן פורנוגרפי ותוכן למבוגרים. גם במקרה זה, נקודת המוצא הראשונית היא שיח פתוח עם הילדים. בהתאם לגילו של הנער ולמגדר, יש להתריע בפני הילדים על קיומם של סכנות אלו. לדבר איתם על היעדר ההלימה בין המוצג בסרטים אלו לבין המציאות, ולעיוות החוויה המציאותית המתרחשת כשמאמינים שהמוצג בסרטים אלו משקף את המציאות.

במידה וגיליתם שהילדים צורכים תוכן כזה, מומלץ להימנע משיח נוזף או בעל תוכחה, מה שירחיק את הילד מלשתף אתכם בעתיד בנושאים הקשורים למיניות. זכרו שמדובר בתופעה נפוצה מאוד, ושכמעט כל הורה בישראל נדרש להתמודד עם סוגייה זו.

 

היעזרו באנשי מקצוע

במידה ואתם מתמודדים עם סוגייה שאתם מתקשים להתמודד איתה בזירה החינוכית, או חוששים שילדיכם חשופים לסכנה ברשת ומתקשים לאמת את המצב או להעניק לו כלים, מומלץ להיוועץ באנשי מקצוע. הסגל החינוכי בבתי הספר ערוך למקרים אלו ויהיה נכון לסייע לכם כהורים. כמו כן, שירות פסיכולוגי ועובדים סוציאליים יכולים להיות לעזר במקרים קיצוניים יותר.

אל תתמודדו עם סיטואציות מורכבות לבד במידה ואינכם בטוחים כיצד לפעול.

 

שיח פתוח עם ילדיכם

הבסיס לשמירה על ביטחונם של הילדים הוא שיח פתוח. כנות בנכם לבין הילדים היא המפתח לכך שהם ישתפו אתכם בסיטואציות מורכבות או במקרה שהם מרגישים בעצמם שהם עומדים בפני סיטואציה מסוכנת. תשאלו את ילדיכם שוב ושוב אודות השימוש ברשת, שימוש מותאם והשתדלו לשמור על שיח חיובי – מה כן לעשות, איך כן להשתמש וכיוצא בזה.

דווקא שיח סביב יתרונות האינטרנט, שיח מעצים שמדבר על האחריות של הילדים שלכם ועל כך שאתם סומכים עליהם לעשות באינטרנט שימוש מותאם המנצל את היתרונות, עשוי לעודד אותם לדבר אתכם כאשר יחשפו לחסרון או לסכנה. חינוך ילדים הוא משימה מורכבת ומיוחדת המשלבת בין שמירה על הגנתם לבין מתן כלים להתמודדות – היעזרו באנשי מקצוע, הקדימו תרופה למכה והכי חשוב, תהיו ערים להתנהגותם של ילדיכם!

אולי יעניין אותך גם

תינוק יושן
בטיחות ילדים
איך לבחור מושב בטיחות לרכב?

בטיחותו של הילד בנסיעה היא חשובה לאין ערוך. כולנו שמענו על סיפורים מצערים כמו שכיחת ילד באוטו, נסיעה בלי מושב בטיחות שהובילה לתוצאות חמורות ועוד.

קרא עוד »
תינוק יושב ברכב
בטיחות ילדים
מושב בטיחות לרכב על פי גיל

כחלק ממאמצי ההגנה שאתם בוודאי עושים כדי לשמור על ילדיכם, אתם נדרשים לרכוש מושבי בטיחות לנסיעה ברכב. לכל גיל ומשקל מושב המותאם לו, ועליכם כהורים

קרא עוד »
תינוק בכיסא בטיחות
בטיחות ילדים
כיסא בטיחות לרכב

אם אתם הורים, אתם כנראה יודעים ומרגישים שתעשו הכל כדי להגן על האוצר החשוב לכם מכל. יתרה ממשנה הזהירות הרגיל, נדרשת זהירות ואחריות נוספת בכביש.

קרא עוד »