סוכרת בהיריון- מה ההשפעות של המחלה?

סוכרת היריון יחסית שכיחה ומתגלה אצל 4 עד 10 אחוזים מכלל הנשים ההריוניות, כאשר היא נבדלת מסוכרת רגילה מסוג 1/2.

סכרת הריון נחלקת לכזו שאובחנה בפעם הראשונה בזמן הריון ומכאן שמה סכרת הריון או סכרת שכבר הייתה קיימת אצל האישה לפני ההריון- סכרת טרום הריון.

תינוקות לנשים עם סכרת הריון בדר"כ יוולדו גדולים, מעל 4 קילו ולכן אם אובחנת כסכרתית תאלצי להוריד משמעותית את כמות הסוכר באוכל ובשתייה ולהקפיד על תפריט מאוזן ובריא.

 

סיכוני המחלה

נשים עם סכרת הריון נמצאות בסיכון מוגבר לסיבוכים בהריון גם בלידה וגם עבור התינוק וזאת מכיוון שהתינוקות נולדים גדולים יותר, מה שמעלה את השכיחות של: קרע בתעלת לידה, לידת ואקום ולידת מלקחיים, כאשר הסיבוך הנדיר יותר הינו מצב של פרע כתף- כתפי התינוק נתקעות אחרי הראש בזמן הלידה ויש לכך השפעות לטווח הרחוק. מהסיבות הנ"ל, במידה וישנה הערכת משקל גבוהה לתינוק, במיוחד אצל נשים סכרתיות, הרופא ימליץ על ניתוח קיסרי.

 

כיצד מאבחנים סכרת הריון

כל אישה בהריון צריכה לעשות בדיקת העמסת סוכר (במשקל של 50 גרם) בין שבוע 24 לשבוע 28, כאשר אין צורך בצום וכשעה לאחר העמסה מבצעים בדיקת דם. במידה ורמת הסוכר בדם עולה על 140 מ"ג, יש לבצע בדיקת דם נוספת, הפעם לאחר צום. בסיום הבדיקה הנוספת יש להעמיס סוכר שוב, הפעם 100 גרם ואז לבצע עוד 3 בדיקות דם: שעה לאחר העמסה, שעתיים לאחר העמסה ו-3 שעות אחרי העמסה. הערכים לא צריכים לעלות על 95 מ"ג לאחר צום, 180 מ"ג לאחר שעה, 155 מ"ג לאחר שעתיים ו 140 מ"ג לאחר 3 שעות. במידה ו-2 מתוך 4 ערכים יוצאים לא תקינים- תהיה אבחנה של סכרת הריון, במידה ורק ערך אחד, האישה תישאר בהמשך מעקב. יכול להיות שהרופא יבצע את בדיקת הסכר של 50 גרם סוכר לפני שבוע 24 או לחילופין, בדיקת העמסה של 100 גרם מבלי לבצע סקר של 50, לדוגמה, נשים בעודף משקל או נשים שכבר הייתה להן סכרת הריון בהריונות קודמים או שילדו תינוק גדול.

 

איך ההריון ממשיך לאחר אבחנה חיובית של סכרת הריון

כאמור, נשים עם סכרת הריון צריכות להקפיד על דיאטה מאוזנת מופחתת סוכר עם עזרה של דיאטנית שתבנה לאישה תפריט אישי ופעילות גופנית, כתלות ביכולת. בנוסף, האישה תהיה במעקב על רמות הסוכר בדם עד כשבועיים מסיום בדיקת העמסת סוכר. במידה ובמהלך השבועיים אין שיפור עם הדיאטה, יהיה צורך באינסולין ובהתאם לכך, מעקב צמוד גם על העובר- מוניטור החל משבוע 32. האינסולין ינתן כזריקות או משאבה כמה פעמים ביום, כאשר לעיתים הרופא המטפל יכול להחליט גם על כדורים במקום אינסולין.

אפשר גם במהלך ההריון ליטול תוספי תזונה טבעיים המסייעים לשמור על רמת גלוקוז תקינה בדם.

 

ציוד רפואי

אולי יעניין אותך גם