לידה בקפלן

אישה. מילה אחת שמלכדת בתוכה עולם ומלואו. למי שמבין דבר או שתיים, האישה היא אחד מפלאי הבריאה. היא מכילה בתוכה את היכולת לשאת צאצאים, ובמונחים יותר מודרניים יותר – האישה היא המפתח לצמיחת המשפחה, עץ החיים ממנו מניב פרי החיים- התינוק!

חוויית הלידה היא מעטפת של לחץ, דאגה, תכנון מקדים, התמודדות עם בלת"מים, כאבים, ריכוז, אהבה ולבסוף, חגיגת החיים. בית חולים קפלן הממוקם ברחובות נחשב לאחד מבתי החולים הטובים בארץ, הכולל בתוכו מחלקת יולדות מהמתקדמות במדינה. אז למה דווקא ללדת בקפלן?

 

רגע של תכלס

על חוויית הלידה אפשר לכתוב אינסוף מילים, לספר אין ספור חוויות. כל חוויה שכזו היא אינדיבידואלית בראשיתה לאישה ולאחר מכן גם לבן הזוג. לאימא הטרייה תמיד תישאר החוויה הזו נצורה בזיכרונה ותלווה אותה במשך כל חייה, ואם זו לידה ראשונה – היא כנראה תשמש כרף ללידות עתידיות.

לידה היא זמן של הפקת לקחים, למידה על החיים. זו חוויה המחזקת ומעצימה את התא המשפחתי, ומלמדת אותנו כמה גמישה ההגדרה הזו וכמה זה תלוי בנו. אז כיצד בית החולים קפלן ערוך לרגע זה?

 

הנפשות הפועלות

בית חולים קפלן הוא לא רק מחלקת יולדות. הוא קריה רפואית עצומה וחלק ממתקניה של כללית. כאחד מעמודי התשתית של הרפואה בישראל, במקום קיימת ]פעילות ענפה של סטז'רים במקצועות הרפואה והסיעוד של בית הספר לרפואה באוניברסיטה העברית. מעל ל- 20 מחלקות שונות פועלות בבית החולים, כולל מחלקת יולדות מתקדמת ופגייה, מה שמציע מעטפת רפואית מלאה ליולדת ולוולד הצעיר.

 

1,000,000 סיבות

בגלל מיקומו המרכזי בעיר רחובות, בית החולים קפלן משרת מעל ל- 1,000,000 אזרחים במדינת ישראל, החל מקו היישובים בסובב מודיעין – מכבים – רעות וראשון לציון בצפון ועד אזור אשדוד וקריית גת בחבל לכיש. אזרחים רבים מסתמכים על המחלקות המתקדמות שבית החולים יציע ויעדיפו אותם על בתי חולי אזוריים שנמצאים קרוב יותר לביתם בהתאמה (ביה"ח סורוקה בבאר שבע, ביה"ח ברזילי באשקלון וכו'…).

 

ליווי מלא ומקיף למטופלת

 

קורס הכנה ללידה

נתחיל מההתחלה. הרבה לפני רגע האשפוז, הרבה לפני סוף חודש שישי, מציע בית החולים קורס הכנה. הקורס כמובן בתשלום, אך למי שיולדת בבית החולים – מתקבל החזר כספי על הקורס אחרי השחרור מבית החולים!

 

קורס הכנה ללידה קיסרית

מעבר לקורס זה, בית החולים מציע הכנה ללידה בהליך פולשני יותר, במידת הצורך כמובן. מפגשים אלו הם בחינם, ויש להירשם אליהם מראש. בית החולים יוצא מנק' הנחה שכאשר מגיע המצב של לידה שאופייה יותר כירורגי, זה מוסיף לחץ על היולדת בפרט וגם על בן זוגה. במפגשים אלו מוצעת הרצאה ומענה על שאלות עם פסיכולוג, כירורג ומדריכת לידה.

 

סיור בחדר הלידה

כל מילה מעבר לכך מיותרת. הסיורים נועדו לתת ליולדת העתידית תחושת ביטחון ושקיפות על מול בית החולים. כמה שיותר מידע ועובדות – מינימום חששות ושאלות.

 

רגע האמת

לאחר בדיקה מעמיקה, סמכו על המילים האלו – בחדרי הלידה של קפלן יש הכל. חדרי הלידה מאובזרים בכל האבזור הנדרש כדי לתת ליולדת תחושת שליטה מלאה באופן הלידה שלה. כמובן, לעיתים ישנם אילוצים רפואיים שבמסגרתם הצוות הרפואי נאלץ לעיתים להתעלם מבקשות היולדת על מנת לפעול למען בריאות הילד.

מעבר לחריגות אלה (שלא נדע טפו טפו טפו), יש כל מה שנועד כדי להקל על היולדת ברגע האמת, החל מכדור פיזיותרפיה ועד לארונית ייעודית המכילה את כל הציוד הנדרש למהלך הלידה. מאחר וישנן שיטות ודרכי לידה שונות כמו לידה טבעית ולידה בתנוחות ביולוגיות, ישנם חדרי לידה מותאמים.

בנוסף לכל אלו, מדיניות האשפוז וההשגחה ברורות מאוד על מצבי לידה בתחום הנורמה, לידות קיסריות ומקרים מורכבים. ישנן מחלקות ייעודיות בהתאם לסוג הלידה ומהלכה, זמן אשפוז מוגדר לצרכי השגחה וניטור מצבם הבריאותי של היולדת והיילוד וחדרים מותאמים.

 

התא המשפחתי לאחר מעשה

בחדר הילדה ומחלקת יולדות, בני המשפחה לא יוכלו לשבת ולהמתין לך בזרועות פתוחות ושפע של סירים ומגשים לכבוד הרגע המאושר. לפחות יש לובי לפני הכניסה למיון להמתנה נוחה יותר. כאשר מגיע הרגע לצבור כוחות ותהליך הלידה מאחורייך, הוולד בידייך, או בפגייה והכל עבר בשלום, חדרי היולדות יכולים להיות עד 3 מיטות בחדר.

במקרים חריגים ישנים חדרים פרטיים. אל דאגה, החדרים מאפשרים פרטיות מקסימלית במידת הצורך והצוות הרפואי מושיט יד בכל מצב. ואם חדר פרטי מתקבל במצב של מקרה חריג – נאחל לך יולדת יקרה במעמד זה, שתהיי בחברה טובה אחרי הלידה.

 

כמה מילים על מנהלי המחלקה

פרופ' אלון בן אריה הוא מנהל חטיבת הנשים והיולדות. בכתבה זו לא נכביר במילים, אך חיפוש מהיר בגוגל יכול לפרוס לעינכן את קורותיו, הישגיו והידע המקצועי שלו בתחום הלידה, רפואת נשים וגניקולוגיה. מנהל חדר הלידה הוא ד"ר רוני לוי, מומחה של כללית בתחום רפואת האם והעובר, בעל ידע מהשתלמויות שביצע בארה"ב באוניברסיטת וושינגטון ומרצה באוניברסיטה העברית בבית הספר לרפואה.

 

בלי לחץ

במציאות הנוכחית, לאחר קורונה ובזמן התעוררות של דעות פמיניסטיות ודעות שוויוניות יותר, ברור עכשיו יותר מתמיד שאישה מסוגלת לכל דבר. היא מי שמשיטה את ספינת הגורל שלה, ולא אף אחד אחר. רגע הלידה הוא רגע קוסמי, אך המיקום הוא קריטי. הבחירה במוסד הרפואי שייתן לה ולווד את התמיכה והטיפול הרפואי הנכון היא גורם מהותי המשפיע על תפיסת החוויה הזו.

בית חולים קפלן מבינים את היבט זה של החיים, ובהתאמה, הם ערוכים לכל מקרה שלא יהיה, עם צוות רפואי מקיף, מכשור מתקדם הנועד ומתקנים מתקדמים ונוחים.

אולי יעניין אותך גם

לידה בהדסה הר הצופים
לידה בבתי חולים
לידה בהדסה הר הצופים

תמיד חלמת על לידה במקום פסטורלי ורגוע? בקרבת נוף וטבע? ישנו מספר מועט בתי חולים ברחבי הארץ שיכולים לספק את האפשרויות הללו מהסיבה הפשוטה, כי

קרא עוד »
תינוק עטוף בשמיכה
לידה בבתי חולים
לידה באסף הרופא

בית החולים אסף הרופא נמצא בקרבת צריפין, בין ראשון לציון לבאר יעקב, במרכז הארץ. מיון היולדות נמצא בבניין נשים (בניין מספר 121) ולצדו ישנה חניה

קרא עוד »
תינוק שוכב בסלסלה
לידה בבתי חולים
לידה בבלינסון

בית חולים בלינסון נמצא בפתח תקווה, בסמוך לקניון הגדול של העיר (יתרון משמעותי ליולדות שצריכות לעשות השלמות של קניות מיד לאחר הלידה). אל בית החולים

קרא עוד »
תינוק על שטיח
לידה בבתי חולים
לידה בהדסה עין כרם

את צפויה ללדת בקרוב? מזל טוב! אם עדיין לא החלטת איפה את רוצה ללדת, כדאי להתחיל לברר לעומק אודות בתי חולים שנמצאים בקרבת הבית שלך.

קרא עוד »
אמא מחזיקה תינוק
לידה בבתי חולים
לידה בליס

בהריון? עתידה ללדת בקרוב? מזל טוב! אם הגעת לכאן, כנראה שאת יודעת שהגיע זמנך לבדוק את בתי החולים השונים ברחבי הארץ ולבחור היכן את רוצה

קרא עוד »
תינוק ישן על מיטה
לידה בבתי חולים
לידה בוולפסון 

בית החולים וולפסון נמצא בעיר חולון, במרכז הארץ. מילות המפתח של מחלקת היולדות בבית החולים הן "יחס אישי לכל יולדת". בית החולים מתפאר בכך שהם

קרא עוד »
אמא מחזיקה תינוק
לידה בבתי חולים
לידה במאיר

מזל טוב! את עתידה ללדת בקרוב? אם כן, זה הזמן להתחיל ולחפש בית חולים שבו תרצי ללדת. אם מדובר בלידה רגילה (ולא בלידה קיסרית), אין

קרא עוד »
כפות רגליים של תינוק
לידה בבתי חולים
לידה במעייני הישועה

את עתידה ללדת בקרוב? זהו הזמן המתאים לחיפוש בית חולים שמתאים לתנאים שבהם את רוצה ללדת. כידוע, ישנו מגוון רחב של בתי חולים שפזורים ברחבי

קרא עוד »
יד של תינוק
לידה בבתי חולים
לידה בסורוקה 

בית החולים סורוקה נמצא בבאר שבע וחדרי הלידה של בית החולים משמשים את היולדות שנמצאות בכל האזור.   האם לפני הלידה בסורוקה אפשר לקחת חלק

קרא עוד »
אישה בבית חולים
לידה בבתי חולים
לידה בשיבא

לידה היא אירוע מרגש, לנו יש את הכלים לבנות לכם סביבה בטוחה ושלמה, בואו ותראו מה אנחנו מציעים ולמה כדאי להיות אצלנו. מטרתנו העיקרית בבית

קרא עוד »