להיות הורים

 

להיות הורים

מרב בן שמואל (MA) מטפלת משפחתית וזוגית מוסמכת, פסיכותרפיסטית

 

אף אחד לא מכין אותנו לתפקיד החשוב והמשמעותי בחיינו – ההורות.

הסתגלות להורות, לידה והרגשות הנלווים אליה, התנהגות הורית, יחסים במשפחה, זוגיות ההורים, חלוקת תפקידים במשפחה, יחסים עם הסבים, בחירת מטפלת, פרידות, שגרת בוקר, שגרת ערב, אכילה, השמנה של ילדים, מקלחת, שינה, הצבת גבולות, התמודדות עם התנהגויות של הילד, גמילה, הסתגלות למצבים חדשים, שלבים של התפתחות, אח חדש נולד, יחסים בין אחים, כניסה והסתגלות למערכות חינוכיות, בעיות חברתיות של ילדים, בעיות התנהגות, הורות לבני נוער, הורות לילדים בוגרים, דיכאון, חרדה, טראומה, חולי ומוות במשפחה ועוד...

ההורות מהווה חלק מרכזי בקיומנו, מרגע ההיריון ועד סוף חיינו. אף אחד לא העביר אותנו הכשרה למקצוע זה, החשוב בחיינו, ואף אחד לא נתן לנו הסמכה.

אין חגים, אין חופשות ואין שבתות. בכל יום אנחנו שואלים את עצמנו אינספור שאלות ובכל יום אנו ממציאים את עצמנו מחדש. מצבים חדשים מחייבים אותנו לקבל החלטות ולהגיב במהירות, מתוך האינטואיציה המבורכת שלנו, אבל לא תמיד אנו יודעים מיד מה לעשות ומה לא לעשות, ולא תמיד אנחנו מודעים להשלכות של ההחלטות וההתנהגות שלנו.

חשוב להיעזר באיש מקצוע שיסייע וילווה אתכם במסע ההורות שלכם, כדי שתהיה מיטיבה לאוצרות שלכם, שתלויים בכם, וכדי שיהיו לכם את הכלים להתמודד ולהבין את המשמעות של ההתנהגות של ילדיכם. התייעצות תוך כדי התפתחות הילד וההורה ותוך כדי התפתחות היחסים בין השניים מונעת בעיות התנהגותיות לאחר מכן. גם כאשר נוצר קושי, נדבר עליו, נבין אותו, וכך תקבלו כלים מעשיים להתמודד עמו. כאשר ההורה מודע ורגיש למסרים הרגשיים שהילד מעביר באמצעות התנהגותו, ומבין את התגובות הרגשיות של עצמו כתוצאה מכך, שינויים בהתנהגות של הילד אפשריים וקורים במהירות.

לא פחות חשוב, לדעתי, לתת את המקום להורה לדבר על הקשיים שלו, הרגשות שלו, והעולם שלו. מרוב מטלות היומיום והתפקידים הנדרשים מאתנו כהורים, כבני זוג, כאנשי משפחה, כאנשים עובדים אנו שוכחים את עצמנו, ולא נותנים לעצמנו את המקום להתייעץ ולקבל תמיכה או אפילו לפרוק מהלב ולקבל אוזן קשבת. הקשיים נערמים ונהיים סבוכים יותר ומשפיעים על הכוחות שלנו, על מצב הרוח והתפקוד שלנו, וגם על הקשרים שלנו עם האנשים המשמעותיים בחיינו. יותר מכל אנו מזיקים כך לעצמנו וכמובן לילדנו. 

להדרכה קבוצתית אונליין על הורות, ילדים ומשפחה