טיפול בפצעי פטמה לאם מניקה

ידוע שהנקה מהווה חלק בלתי נפרד מהקשר הראשוני שבין האם לתינוק. יש מי שאומרים שהנקה היא השליה החיצונית של הגוף. כפי שהתינוק היה רגיל לאכול מהשליה בזמן שהותו ברחם, כעת ההנקה מאפשרת לו את המשך החיבור בין הגוף שלו לשלך.

חלב האם בימים הראשונים שלאחר הלידה נקרא קולסטרום והוא נוכח בשד כבר בזמן הלידה. חלב זה הינו סמיך ולרוב צבעו שקוף או צהבהב. יש לו חשיבות רבה מכיוון שהוא עתיר בנוגדנים שמגנים על התינוק מפני זיהומים. לכן, מיד אחרי הלידה את תשמעי קולות רבים מצד הצוות בבית החולים, מצד נשים במשפחה וחברות, כי כדאי להניק מיד לאחר הלידה.

 

הימים הראשונים שלאחר הלידה יכולים לכלול טיפול בפצעי פטמה לאם מניקה

יולדות רבות מציינות כי בימים הראשונים הן חוות קשיים בהנקה. יש יולדות שמרגישות שאין להן מספיק חלב ולכן התינוק לא מתחבר לשד. אך חשוב לדעת שלעיתים קרובות, יולדות טריות (שזו לידתן הראשונה) אינן יודעות כיצד לבדוק אם יש להן חלב או לא.

מומלץ להתייעץ עם יועצת הנקה שבדרך כלל נמצאות במחלקות בבתי החולים ועוברות בין החדרים כדי לסייע ולכוון. יועצת הנקה תוכל להדריך אותך כיצד להניק נכון והיא תראה לך את הדרך הנכונה לבדוק אם יש לך חלב.

 

כיצד למנוע מצב של טיפול בפצעי פטמה לאם מניקה?

כדי להימנע מפצעים בפטמות בימים שלאחר הלידה, חשוב לדעת מהן התנוחות הנכונות להניק בהן. יולדת שמניקה בתנוחה שאינה נכונה עשויה לגרום לכאבים ופצעים בפטמות, מצב שאינו נעים, במיוחד לאישה אחרי לידה שצריכה להתמודד באותו הזמן עם כאבים אחרים והתמודדויות אחרות.

 

יש תנוחה מומלצת שתמנע טיפול בפצעי פטמה לאם מניקה?

כן, תנוחות ההנקה המומלצות כדי למנוע פצעים בפטמות הן כאשר התינוק צמוד לגוף לאם המניקה. חשוב לשים לב שהפנים של התינוק נמצאים בדיוק מול השד ושהאף שלו נמצא בדיוק מול הפטמה.
פרט חשוב נוסף הוא לבדוק שהתינוק מקבל תמיכה בעורף ובאגן.

יולדות רבות נוטות שלא במתכוון, לתמוך בראש התינוק, חשוב לשים לב שלא נעשית החזקה כזו של הראש מכיוון שהתינוק צריך שתהיה לו את היכולת להזיז את ראשו לצדדים. הנקה בתנוחה שאינה נכונה עשויה להביא למצב של פצעים וכאבים בפטמות.

 

האם יש אפשרויות טיפול בפצעי פטמה לאם מניקה?

במידה ובמהלך ההנקה, התינוק נצמד שלא נכון או שתפס את השד באופן שאינו נכון, עולים הסיכויים להיווצרות של כאבים בפטמות. מה עלייך לעשות במצבים אלו?

  1. להפסיק להניק בצד הכואב ולהניק יותר בצד השני, עד שתהיה הקלה.
  2. לבדוק מה לא נכון בתנוחת ההנקה הנוכחית שלך ולשנות אותה בהקדם. מומלץ להתייעץ עם יועצת הנקה (קופות חולים רבות מאפשרות ייעוץ אצל יועצת הנקה בהנחה, שווה לבדוק זאת). נשים רבות מעדיפות שלא לפנות לעזרה, אך חשוב מאוד לדעת שבמצבים אלה, כדאי לפנות לעזרה בהקדם כדי להימנע מהחמרה של המצב שעלולה במקרים מסוימים לפגוע בשגרת ההנקה שלך.
  3. לאוורר את השדיים בסיום ההנקה. מדובר בפרט מאוד חשוב.
  4.  שימוש במשחה שמיועדת לפצעים בפטמות שיש בהן את המרכיב לנולין טהור. ניתן גם לעשות שימוש בחלב ולמרוח ממנו קצת על הפצע. נשים חוששות לעיתים משימוש במשחות לפטמות מכיוון שהתינוק יצטרך לינוק מאוחר יותר והן חוששות שמא הן ישכחו להוריד את המשחה. חשוב לציין כי אין צורך להוריד את המשחות לפטמות. אלו משחות ייעודיות לזמן הנקה והתינוק יכול לינוק כאשר הן עדיין על השד.
  5. במהלך מקלחת להימנע משטיפה של השד והפטמות בסבון ושמפו.

 

האם רפידות טיפוליות עשויות לעזור בעת טיפול בפצעי פטמה לאם מניקה?

ישנן רפידות טיפוליות שמטרתן לטפל בפצעי הנקה. מדובר בפיתוח ישראלי שמתאים במיוחד לאימהות מניקות. הרפידות מכילות חומרים טבעיים וניתן להניק לאחר שימוש בהן.

 

האם שימוש בקונכיות הנקה עשוי לעזור בעת טיפול בפצעי פטמה לאם מניקה?

מדובר בקונכיות שמאפשרות לפטמות הפצועות להיות אווריריות. הקונכיות מגנות מפני החיכוך שקורה לרוב בין הפטמות לחזייה.

 

נטילת אנטיביוטיקה כאמצעי טיפול בפצעי פטמה לאם מניקה

ניתן לבקש מרופא מרשם למשחה אנטיביוטית למריחה על הפטמות כדי להפחית את הפצעים. מדובר במצב שמתאים לפצעים חריפים.

אולי יעניין אותך גם

דרכים להרגעת התינוק
טיפים להורים
דרכים להרגעת התינוק

תינוק בוכה, גם לאמהות צעירות וגם לאמהות מנוסות, זה דבר נורא מתסכל וקשה. במיוחד אם הוא קורה לאורך זמן. תינוקות בוכים כדי להראות לנו שהם

קרא עוד »
טיפולים בעור התינוק
טיפים להורים
טיפולים בעור התינוק

עור התינוק הוא דק ,רגיש מאוד ופגיע במיוחד. לכם ההורים יש תפקיד חשוב בשמירה על העור של ילדכם מנזקים, אז איך להגן עליו? וממה להימנע?

קרא עוד »
אמא ותינוק יושבים בדשא
טיפים להורים
טיפולים לאם ולתינוק

חווית הלידה, מעבר לכך שזה הדבר הכי מרגש, עוצמתי וחזק שחווינו במהלך כל חיינו, יחד עם זאת היא גם חוויה קשה וכואבת שההתאוששות ממנה היא

קרא עוד »
שני ילדים צוחקים
טיפים להורים
מידע להורים על ילדים קטנים

אתם הורים לילדים קטנים? בטח אתם יודעים שמילת המפתח בהורות היא "ייסורי מצפון". כל ההורים חווים אותם, כל אחד במינון אחר. אנחנו משתדלים לתת לילדים

קרא עוד »
הורים ותינוק שוכבים במיטה
טיפים להורים
טיפים לזוגיות כהורה לתינוק

נולד לכם תינוק חדש לאחרונה? מזל טוב! אתם בטח מקבלים הודעות ושיחות משמחות מקרובי משפחה וחברים. שואלים אתכם הרבה שאלות על התינוק, איך הוא מרגיש?

קרא עוד »
אמא מרימה תינוק
טיפים להורים
טיפים לטיפול בתינוק

מזל טוב! אתם הורים טריים ומלאים בהתרגשות מהרך הנולד שהצטרף למשפחתכם. היוולדו של התינוק החדש, והפיכתכם להורים מלווה באחריות הגדולה של טיפול בתינוק. ריכזנו עבורכם

קרא עוד »