סדר יום אצל תינוקות

סוגיית ההיריון היא מאוד מדוברת ומפורטת. רבים מתעסקים בכל מה שצריך לעשות במהלך ההיריון, ומהי הדרך הנכונה ביותר לשמור על היריון בריא, אולם כאן אנחנו נדבר דווקא על היום שאחרי. הרבה נשים חוזרות הביתה עם אוצר גלום בידן, ונבעתות מהחשיפה לעולם חדש שהן עוד לא ביקרו בו מעולם.

יתרה מכך, הן יודעות שכל דבר שיעשו בחודשיו הראשונים של הילד, ישפיע בהכרח על עולמו, על תפיסתו את המציאות ועל שגרת החיים לשנים הקרובות. מלאכת הגידול היא נפלאה אך גם לא פשוטה, ואחת הדרכים להקנות בה סדר היא לתכנן סדר יום אצל תינוקות.

כל דולה או מומחית להיריון שתשאלו, תאמר לכם ששגרה היא דבר נהדר, בייחוד עבור תינוקות, וככל שמקפידים על כך יותר החיים הופכים נוחים יותר עבורכם ועבור התינוק בהתאמה.

 

יצירת שגרה לתינוק שזה עתה נולד

אימהות טריות מתמודדות עם מצבים בהם הילד כמעט ולא ישן במהלך היום, תוך בכי בלתי פוסק שקשה מאוד להבין מאיפה הוא נובע. המצבים האלו מותירים את ההורים חסרי אונים, עייפים ומיואשים, שכן הם מוטרדים מהעובדה שאולי משהו מפריע לתינוק שלהם ואין להם שום דרך להבין מה, ושהם פשוט לא מצליחים לתקשר איתו.

ובכן, חשוב לדעת שפעמים רבות זה נובע מחוסר סדר יום. בכי של תינוקות מהווה פעמים רבות סמל לעייפות, כאשר הוא מאוד רוצה לישון אבל קשה לו להירדם. כאשר יוצרים שגרה לתינוק, מגדירים זמנים מדויקים בהם הוא ישן במיטתו, כך שלא צריך להמר האם הבכי נובע מעייפות או מדבר אחר.

זוהי דוגמא אחת מני כמה לעוגנים שצריכים להיות בסדר היום של תינוק. אתם תראו שככל שתקפידו על שגרת יום עבור התינוק שלכם, כך הבכי יתמתן ויהיה קל הרבה יותר להתמודד ולתקשר איתו. הוא מצידו יידע למה לצפות, ובהתאם התגובה שלו תהיה יותר מקבלת ומתונה.

 

איך צריך להיראות סדר יום אצל תינוקות?

את הסדר היום מחלקים בהתאם לארבעה זמנים בשעות היממה: הבוקר, הצהריים, זמן השינה והלילה.

 

שגרת בוקר

כשתינוק מתעורר משנת הלילה שלו, כדאי לפתוח את היום במעין טקס התעוררות. לא מדובר במשהו גרנדיוזי, אלא מספיק להסיט את הווילונות ולהאיר אט-אט את החדר. לאחר שהחדר נמלא באור מרימים אותו מהמיטה, מברכים אותו בברכת 'בוקר טוב' ומתחילים בשגרת היום שתכננתם עבורו. המטרה בכך היא להפריד בצורה נחרצת בין שעות היום לשנת הלילה שלו.

לאחר שהתינוק מתעורר, ממשיכים בהאכלה ובהחלפת חיתול. לאחר מכן כדאי לשחק איתו קצת, ואז להחזיר אותו שוב לישון למשך שעה עד שעה וחצי. חשוב לגלות ערנות כלפי סימני העייפות שלו, שכן כאשר הוא מגיע לקצה העייפות הוא עשוי להפוך לנרגן ועצבני, ואז יהיה לו יותר קשה להירדם שוב.

 

בצהרי היום

בצהריים יש יותר שעות שינה מאשר במהלך היום, והיא נמשכת בדרך כלל בין שעה וחצי לשלוש שעות. לאחר שהתינוק מתעורר בצהריים, חוזרים על פעולת ההאכלה, החלפת החיתול ומשחקים, ואז שוב מחזירים אותו לישון. זוהי שינה שנמשכת כשעה, בסיומה שוב מאכילים, מחליפים, משחקים ואז נערכים לשנת הערב.

 

לפני שינת הלילה

לפני שמשכיבים את התינוק לישון למשך הלילה, חשוב לערוך מעין טקס שינה. החשיבות שלו, בדומה לטקס ההתעוררות, היא להמחיש לו הפרדה בין כל הפעילויות היומיומיות לבין שנת הלילה שלו. הטקס צריך לכלול אמבטיה טובה, עיסוי חלקים בגוף, הלבשתו והאכלתו. סדר הפעולות יכול להשתנות בהתאם לצרכים של התינוק ושל המשפחה.

 

ששש.. לילה טוב

לאחר שביצענו את כל סדר הפעולות המדובר בטקס השינה, זה הזמן להחשיך את החדר ולהשכיב את התינוק לישון במיטתו. מומלץ שזמני הטקס והשינה יהיו בזמנים קבועים, כאשר הזמנים האידיאליים הם בין השעות 6 וחצי ל8 וחצי.

 

הגיל האידיאלי להתחלת סדר יום אצל תינוקות

סדר יום אצל תינוקות הכרחי למימוש תהליכים ביולוגיים ופיזיולוגיים שהם עוברים. כאשר היום שלהם צפוי ומתוזמן מראש, תחושת הביטחון העצמי שלהם גדלה ועשויה להתפתח כבר מגילאים אלו, משום שהם מרגישים בשליטה מוחלטת.

כדי שסדר היום אכן יהיה אפקטיבי, כדאי להתחיל איתו בגיל שבו ניכר כי רוב השינה מתרכזת בשעות הלילה. בדרך כלל זה קורה החל מגיל שישה שבועות.

אולי יעניין אותך גם

בניין מגורים
בלוג ההריון
מה הוא מסך זיפ?

מי שנמצא בסביבתנו לאחרונה לא יכול להתעלם מהעובדה שאנו מדברים רבות על סוגי סוככים שונים. עובדה זו באה לידי ביטוי בעקבות מעבר של המשרד שלנו

קרא עוד »