מילון לאישה בהיריון

בהיריון? שימי לב שאוצר המילים שלך הולך להתרחב משמעותית בתשעת החודשים הקרובים. אם חשבת שאת מכירה את השפה העברית על בוריה, עכשיו יתווספו אליה עוד כמה מילות מפתח חשובות שקשורות בהיריון, לידה וגידול תינוקות. אלו הם מונחים שחשוב להכיר, שכן הם מהווים חלקים ממכלול ההיריון, ויסייעו לך בהבנת החוויה שאת עתידה לחוות. מתחילים!

 

אולטרסאונד (אל שמע)

במהלך ההיריון מבצעים בדיקות אולטרסאונד לעובר. אלו הן סריקות שמשקפות החוצה את מה שקורה בפנים הרחם. מבדיקת אולטרסאונד אחת לעוקבת, ניתן לצפות בהדרגה בתנועות גפיים, לשמוע לב פועם ולהבחין בזרימת הדם. את הבדיקות עושים באמצעות מתמר שסב על הבטן ההריונית של האישה, או שמוחדר לנרתיק שלה.

 

אוקסיטוצין

מדובר בהורמון שגורם להתכווצויות רחמיות ולהתכווצות צינורות החלב שבשדיים. הורמון זה מופרש לגוף מבלוטת יותרת המוח.

 

אינדוקציה

התחלתה של לידה על ידי רופאים, בקרב אישה שלא נמצאת בלידה פעילה. ישנם מספר אמצעים שעומדים לרשתם של הרופאים, והם בוחרים באלו המתאימים בהתאם לידע ולשיקול דעתם האישי.

 

אנטי D

מדובר בחומר חיסון שמוזרק לשריר באישה עם RH שלילי, שיולדת תינוק עם RH חיובי. מטרת החיסון היא למנוע מהאם לפתח נוגדנים עבור ה-RH החסר, דבר שעלול להזיק לעובר במידה ויהיה היריון נוסף. הזריקה ניתנת לנשים בעלות RH שלילי כאשר הן בשבוע ה-28 להיריון, ובמקביל עם כל פעולה שמתבצעת במהלכה ישנו מגע בין דם העובר לבין דם האם.

 

אפידורל

מוזרק לשם הרדמה או שיכוך כאבים, ומשתנה בהתאם למינון ולסוג החומר. הזריקה נעשית באמצעות דקירה בגב, בה מחדירים חומר מאלחש שמשפיע על עמוד השדרה.

 

בדיקות גנטיות

הבדיקות האלו נועדו לאתר פגמים גנטיים בשני ההורים, ומתרחשות עוד בשלב תכנון ההיריון. מטרתן היא לבדוק האם אחד משני ההורים העתידיים נושאים בגנים מחלות או פגמים. האיתור מתבצע בבדיקות דם וכן בדיקת התכונות הגנטיות של ההורים, לפיהן ניתן לקבוע מהי הסבירות של התינוק ללקות באותן מחלות.

 

ברקסטון היקס

אלו הם צירים מדומים שמכינים את הרחם לעבודה המאומצת שמתרחשת בלידה. הצירים הללו לא סדירים, וכן מאופיינים בעוצמה נמוכה. למרות שהם גורמים להתקשות הרחם, אין להם כל השפעה על צוואר הרחם ולרוב לא מלווים בכאבים. הם צצים בייחוד לאחר פעילות מאומצת.

 

בשלות שליה

מונח שמשתמשים בו בבדיקות אולטרסאונד, הבא לתאר את רמת הבשלות של השליה על פי המבנה שלה.

 

גיל היריון

מספר השבועות שעברו מאז הפעם האחרונה שנצפתה ווסת באישה. למעשה גיל ההיריון נקבע לפי מועד הווסת האחרונה, ולא ממועד ההפריה. במונחים של זמן, היריון נמשך 40 שבועות \ 280 ימים.

 

דופלר

מכשיר שנועד להשמיע את דפיקות ליבו של העובר.

 

דימום היריון

זהו דימום שנמשך גם לתוך ההיריון. למרות שתום הווסת הוא סימן ההיכר הנפוץ ביותר להיריון, יש נשים שממשיכות לדמם כחודשיים – שלושה חודשים במהלך ההיריון. אף על פי שזה עשוי לשקף מצב פיזיולוגי נורמלי, ישנה מידה של סיכון הכרוכה בכך. לעתים זה עשוי לשקף הפלה, היריון מחוץ לרחם או מחלה, ולכן חשוב להיוועץ ברופא עם הופעת הדימום.

 

הידבקויות ברחם

מדובר במצב בו דפנות הרחם נדבקות זו לזו, דבר המסמל גרידה \ זיהום ברחם. במצבי קיצון אף יש סתימה מוחלטת של הרחם, המתבטאת בדימום ווסתי שמלווה בכאבים.

 

היפרדות שליה

היפרדות השליה חלקית, או לחלוטין, מדופן הרחם לפני הולדת התינוק.

 

הריון מחוץ לרחם

היריון שמפתח מחוץ לרחם, לרוב בחצוצרה.

 

ואקום

שיטה ללידה מכשירנית, בה מצמידים לראשו של העובר מין כובעון שמחובר למכשיר ויוצר ואקום. באמצעות משיכה של כבל מתכתי שמחובר לאותו כובעון, הרופא מיילד את התינוק.

 

זירוז לידה

במצבים בהם לידת האישה לא מתקדמת כשם שצפו הרופאים, משתמשים בחומרים שנועדו להגביר בקרבה את הצירים ולזרז את הלידה.

 

חבל הטבור

צינור שמחבר בין טבור העובר לשליה,  המכיל שלושה כלי דם – ווריד ושני עורקים. הם אמונים על העברת חומרי מזון מהאם לעובר, ומנגד לפלוט חומרי פסולת לאם לאורך כל תקופת ההיריון.

 

מי שפיר

מים שממלאים את שק השפיר, בו העובר מתקיים וגדל, באמצעותם העובר נע בחופשיות. בנוסף, הם משמשים להגנה עליו מחבלות וכן שומרים על חום הגוף שלו.

אולי יעניין אותך גם