לידה שקטה- האם זה נפוץ ומהן הדרכים להתמודדות

המונח לידה שקטה מתאר מצב של לידת עובר מת ללא בכי ומכאן השם.

העובר תמיד מת ברחם ונולד מת, אם הוא מת במהלך הלידה או אחריה זה כבר לא נקרא לידה שקטה.

המוות יכול להיות טבעי או הפסקת הריון בצורה מכוונת.

כאשר מדובר בהפסקת הריון תמיד זה בעקבות נסיבות רפואיות של סיבוכים, מומים ומחלות גנטיות.

באם ההפסקה מתבצעת לפני שבוע 24, היולדת מורדמת ולא חווה לידה אך בהריונות מתקדמים יותר, האם מקבלת זירוז ולבסוף עוברת לידה מלאה של תינוק מת.

 

כיצד לידה שקטה מתבצעת

לידה שקטה מתרחשת בלידה אחת מתוך 115 לידות בארה"ב הברית בלבד וכאמור יכולה להיות טבעית או יזומה. המוות היזום של העובר, יכול להתרחש על ידי החדרת שקית-"בלונית" של קתטר שתן או למינריה (מקלון עם אצה שסופחת את הנוזל ומתרחב בתוך צצואר הרחם), שניהם לצוואר הרחם, או שימוש בתרופות נרתיקיות שגורמות לצירים ולידה. תהליך הלידה יכול להתרחש כמה ימים כאשר השאיפה היא ללידה נרתיקית אפילו עם אפידורל ולא ניתוח קיסרי. בסיום הלידה, אפשר לראות את התינוק ולהיפרד ממנו או באם זה קשה, אפשר לבקש לצלם אותו ולראות בהמשך את התמונות. התינוק עובר בדיקה בסיסית גם של השיליה וחבל התבור כדי לחפש גורמי מוות של העובר.

 

התמודדות לאחר הלידה

לידה שקטה מביאה איתה התמודדות לא פשוטה, גם נפשית ולעיתים גם משפטית, אם מדובר במקרה של רשלנות. החוק היום קובע שאישה שילדה בלידה שקטה זכאית לכל המענקים כמו לידה רגילה: מענק לידה, דמי לידה וחופשת לידה.

לאחר הלידה, היולדת תהיה בהתאוששות עד כשעתיים ולאחר מכן המשך השגחה במחלקת הנשים (ולא יולדות).  תופעות הלוואי יכולות להיות כמו בלידה רגילה: דימום, התכווצויות רחם וגודש בחזה. כדאי לפנות לייעוץ ותמיכה באמצעות אנשי מקצוע כבר שמתאשפזים: פסיכולוג או עובדת סוציאלית. כמו כן, ישנם הסדרי קבורה עם בית החולים או באופן עצמאי.

 

דברים שכדאי לדעת לפני

כדאי להקל על ההתמודדות הנפשית, ישנם כמה טיפים שכדאי לאמץ באם ואת יודעת מראש שאת הולכת לעבור לידה שקטה: מומלץ לבקש טשטוש או כדור הרגעה לפני הפסקת ההריון היזום וכמו כן, מומלץ לקחת אפידורל מכיוון שהכאב יכול להיות יותר חזק בעקבות המצב הנפשי. כאמור, האשפוז הינו במחלקת נשים אך כדאי לבקש חדר לבד באם זה אפשרי וליידע מראש את הצוות הרפואי כדי שיהיו רגישים למצבך. כדאי לתכנן מראש איך את הולכת להיפרד מהתינוק, אל תחכי ל"אחרי הלידה" מכיוון שתהיי במצב לא רציונלי לקבלת החלטות. תשמרי לך מזכרת: טביעת יד/רגל או שערה קטנה, תוכלי להביט בה בעתיד שתרגישי מוכנה. למניעת הגודש בחזה, תרכשי מראש כדורים מייבשי חלב ומבחינת הסדרי הקבורה, חתמי על המסמכים לפני, שוב, אחרי הלידה מצבך יהיה שונה לגמרי.

 

איש בחודש מתקדם

אולי יעניין אותך גם

בניין מגורים
בלוג ההריון
מה הוא מסך זיפ?

מי שנמצא בסביבתנו לאחרונה לא יכול להתעלם מהעובדה שאנו מדברים רבות על סוגי סוככים שונים. עובדה זו באה לידי ביטוי בעקבות מעבר של המשרד שלנו

קרא עוד »