טיפולי שיניים בהריון – מה מותר ומה אסור?

נשים רבות סבורות כי במהלך ההיריון עליהן להימנע מהגעה וקבלת טיפול במרפאות השיניים.

יצאנו לבדוק האם הדבר נכון, מה עושים במצב שבו מדובר בעניין חירום? והאם יש טיפולים מסוימים שבכל זאת ניתן לבצע? הישארו עמנו ותקבלו את כל

המידע המקיף בנושא שיאפשר לכן לדעת אם אתן יכולות להגיע אל רופא השיניים שלכן או שתצטרכו להמתין לאחר הלידה.

 

הרקע לכתיבת המדריך

את המדריך הנוכחי החלטנו לכתוב לאחר שקרובת משפחה שלנו סיפרה לנו שהיא חוותה חוויה קשה מאוד לאחר הלידה. אתם אולי סבורים שהיא שיתפה אותנו בחוויית לידה טראומתית, אבל האמת היא שלא בזה מדובר. היולדת הטרייה מצאה את עצמה במרפאת שיניים לא פחות מ- 24 שעות לאחר הלידה וזאת בגלל שהיא המתינה תקופה ממושכת עם חור בשן שהלך והחמיר. המצב הזה אירע בעקבות חוסר מודעות לצערנו. שכן, היא לא ידעה שהיא יכולה להגיע אל רופא השיניים ולקבל טיפול שיקל על הסבל שלה. מטרתו של המדריך הנוכחי היא לשנות את חוסר הידע בתחום ולאפשר לנשים הריוניות לגשת למרפאת השיניים כדי לבדוק את מצב הפה שלהן בכל שלב בהיריון.

 

טיפולי שיניים מותרים ואסורים בהיריון

בואו נעשה סדר בעניין – יש טיפולים שמותר לבצע במהלך ההיריון ויש טיפולים שעדיף לדחות אותם לאחר הלידה במידה ומתאפשר. ראוי לציין כי לעיתים, רופאי השיניים מעדיפים לבצע טיפול חלקי שבטוח לך ולעובר כדי לאפשר לאישה ההריונית שלא לסבול עד הלידה. מדובר במעין "פלסטר" שצפוי להחזיק עד הלידה.

 

טיפולי עקירה

בעת ההגעה אל מרפאת השיניים, ייתכן כי יתברר שיש צורך בביצוע עקירה. במצב שכזה, הרופא צפוי לדחות אותה לאחר הלידה אם היא אינה הכרחית. יש מצבים שבהם יש צורך בטיפול דחוף תוך שימוש בהרדמה מקומית בלבד. אם את יודעת שתצטרכי לעבור טיפול שכזה, כדאי להגיע אל רופא מומחה בתחום כמו פרופ' זיו מזור – רופא שיניים בתל אביב שיש לו ניסיון רב בטיפולי שיניים ועקירות עבור נשים בהיריון.

 

סתימות

במרבית המקרים ניתן לבצע סתימות במהלך ההיריון, רק חשוב לשים לב שהרופא אינו משתמש בסתימה כסופה, אלא בסתימה לבנה בלבד. שכן, הסתימות הכסופות מכילות כספית שעלולה להיות רעילה עבור העובר (זו הסיבה שהמלצנו להגיע אל רופא שבקיא בתחום, מכיוון שהוא מודע לעניין חשוב זה).

 

צילומי רנטגן

ההמלצה הגורפת היא להימנע ככל הניתן מביצוע צילומי רנטגן במהלך ההיריון. אם יש צורך דחוף לביצוע צילום שכזה למטרת אבחנה במהלך טיפול שיניים, ניתן לעשות צילומים בודדים בלבד שהקרינה בהם היא מזערית יחסית. במצב שכזה, ראוי לשים לב שהבטן כולה מכוסה עם סינר ייעודי שמגן מפני הקרינה.

 

לסיום

עד כאן כל המידע שחשוב לדעת בנוגע לטיפולי שיניים בהיריון. מאחלים לך בהזדמנות זו, הריון קל ונטול טיפולי שיניים.

קליניקה

 

אולי יעניין אותך גם

בניין מגורים
בלוג ההריון
מה הוא מסך זיפ?

מי שנמצא בסביבתנו לאחרונה לא יכול להתעלם מהעובדה שאנו מדברים רבות על סוגי סוככים שונים. עובדה זו באה לידי ביטוי בעקבות מעבר של המשרד שלנו

קרא עוד »