הריונית מדוברת - מילון מונחים

הריונית מדוברת - מילון מונחים להריון ולידה

א

אגן

המבנה שנוצר על-ידי עצמות הכסל, העצה והעוקץ. עצמות הכסל מאוחות עם העצה מאחור ויוצרות מבנה קשיח שמגן על אברי הבטן התחתונה ומשמש מקום חיבור לעצמות ושרירי הגפיים התחתונות. אגן האשה רחב יותר מאגן הגבר, כדי להקל על הלידה.  

אגן כליה

החלק של הכליה ממנו השתן מתנקז אל השופכן.

אדמת

מחלה הנגרמת בידי נגיף האדמת ונחשבת למחלה קלה. יכולה להדביק כל אחד, אך ילדים מחלימים ממנה בקלות רבה יותר ממבוגרים  ואצל נשים בהריון עשויה להוביל לתסמונת האדמת המולדת ולמומים קשים בוולד. הנגיף נכנס לגוף בדרך-כלל דרך האף או הגרון, אך הוא יכול לעבור גם דרך רסיסי רוק. כמחצית מן האינפקציות של האדמת אינן יוצרות תסמינים כלל, כשנוצרים תסמינים הם כוללים: בלוטות נפוחות ,חום גבוה ,פריחה בעור- העור מתייבש ומתקלף, דלקת עיניים , כאב ונפיחות במפרקים ובאשכים.

אולטרסאונד

(בעברית: על-שמע)- קול בתדירות הגבוהה מהתדירות הגבוהה ביותר שאדם יכול לשמוע (בדרך-כלל 20 קילוהרץ). לאולטרה סאונד שימושים בתעשייה וברפואה. בדיקת אולטרה סאונד משמשת לראיית שרירים ורקמות רכות, והיא שימושית ברפואה לסריקת איברים. משמש גם למכשירי ניקוי- מכשירים אלה שימושיים לניקוי תכשיטים, עדשות ורכיבים אופטיים אחרים, שעוני יד, מכשירים לרפואת שיניים, מכשירי ניתוח, ורכיבים תעשייתיים.

אולטרסאונד ואגינלי

בעזרת מתמר וגינאלי , שהוא מכשיר מאורך וצר שמוחדר לנרתיק , ניתן לאתר פוליפים ושרירנים ברחם וציסטות בשחלות , לבדוק את גודל הזקיק המכיל את הביצית בשחלה , לבדוק חשד לשחלות פוליציסטיות , ואת עובי רירית הרחם . הבדיקה אינה כואבת אבל תיתכן תחושת אי נוחות כלשהי , בעיקר בעת ביוץ או אם שלפוחית השתן מלאה .

אוסטיאופתיה

שיטת ריפוי אלטרנטיבית הכוללת מישוש, מניפולציה ועיסוי לבעיות שרירים, גידים ומפרקים. האוסטיאופתיה מסתכלת על היחסים הדינמים בין חלקי מערכת השרירים והעצמות, ולא על המפרקים בנפרד. היא מטפלת הן באזור הכאב והן באזור הסובב אותו, שאינו מתפקד כראוי וגורם לחץ על אזור הכאב.

אוקסיטוצין

(Oxytocin)-  הורמון המכווץ את הרחם בזמן לידה ומקל על הפרשת החלב בזמן הנקה. ההורמון מופרש אצל נשים וגברים בזמן אורגזמה. אוקסיטוצין משמש גם מוליך עצבי (נוירוטרנסמיטר) שממלא תפקיד בקשרים חברתיים, ולפי מחקרים עדכניים, עשוי להשפיע על יצירת האמון הבין-אישי.

אטוניה

מצב בו השרירים רפויים וחסרי גמישות תקינה

אי קולי

הוא אחד ממיני החיידקים העיקריים החיים במעי התחתון של בעלי חיים בעלי דם חם (כולל יונקים וציפורים) והחיוניים לעיכול תקין. אין ספור תגליות ביולוגיות התגלו כתוצאה ממחקר ב-E. coli. הגנום של מספר זנים של החיידק רוצף במלואו.

אינדומד

אינדומתאצין הוא נוגד-דלקת לא-סטרואידי, המפחית כאב, קשיון ודלקת. אינדומתאצין משמש לטיפול במצבי דלקת הכוללים דלקת פרקים שגרונית, דלקת וקשיון החוליות, דלקת ניוונית של הפרקים, התקפים חריפים של שיגדון, דלקת הכסת (בורסיטיס) ודלקת הגיד. לעיתים משתמשים בתרופה זו לטיפול במחלת לב שנקראת patent ductus arteriosus המופיעה אצל פגים.
לאינדומתאצין מספר תופעות לוואי העלולות להיות חמורות, והכוללות התכייבות ודימום בדרכי העיכול, כאב ראש חזק וסחרחורת, והוא עלול להסוות תסמינים של זיהום. לא רצוי לתת תרופה זו לאנשים עם תיפקוד כלייתי לקוי

אינדוקציה

התחלת אלחוש (אנסתזיה). אלחוש כללי מושרה בדרך-כלל על-ידי הזרקה תוך-ורידית של תרופות נרקוטיות מהירות וקצרות פעולה.

אי ספיקה צווארית

אי ספיקת צוואר היא שינוי במבנה הצוואר הגורם לו לאבד הן מאורכו והן מאופיו, ובמקום להיות צינור שפתח הכניסה והיציאה שלו סגורים, או לפחות באותו קוטר,הוא נעשה משפכי. זה עלול להפריע לרחם להחזיק תוכן רב או משקל כבד. בעצם, זה עלול לגרום להפלה בשבוע מתקדם (18-20). הטיפול המקובל באי ספיקה הוא ביצוע תפר צווארי בשבוע 12 בערך, והוצאתו בשבוע 37.

אי ספיקה שילייתית

מצב לא תקין בהריון, בו השליה אינה מספקת מספיק דם (תזונה) לעובר.

אינקובטור

מיכל פלסטי שקוף להחזקת פגים בתנאים מבוקרים של טמפרטורה, לחות וחמצן כדי להבטיח את הישרדותם ולהגן עליהם מפני זיהומים.

איקקלומין

תרופה, הניתנת בכדורים, שמטרתה ליצור ביוץ עודף המעורר את השחלות לפתח יותר מביצית אחת בשלה בכל מחזור טיפול, זאת בניגוד למחזור הטבעי במהלכו מתפתח זקיק בודד המכיל ביצית אחת בלבד.  החומר הפעיל גורם לשינוי בפעילות  ההורמונלית בגוף ומגביר הפרשת הורמונים מבלוטת יותרת המוח הגורמים לגירוי השחלה. הסיכוי טוב, בשיעור ההצלחה קרוב לחמישים אחוז.

אלקטרודה

היא מוליך חשמלי המשמש ליצירת מגע עם תווך לא מתכתי של מעגל חשמלי. על מנת שהתווך יהווה חלק ממעגל חשמלי עליו להיות במגע עם לפחות שתי אלקטרודות. אלקטרודה שהמתח החשמלי שלה חיובי ביחס לאחרת נקראת אנודה. אלקטרודה שהמתח החשמלי שלה שלילי ביחס לאחרת נקראת קתודה. אם התווך מכיל חלקיקים טעונים חשמלית והמתח החשמלי בין האלקטרודות גבוה דיו על מנת להניעם, יזרמו חלקיקים בעלי מטען חשמלי שלילי מן התווך אל האנודה, בעוד חלקיקים בעלי מטען חשמלי חיובי יזרמו מן התווך אל הקתודה.

אמניון

הקרום הדק מבין שני קרומי שק מי השפיר, מאופיין בקרבתו לעובר, וחוסר כלי הדם שבו.

אנדומטריוזיס

נוכחות של רקמת רירית הרחם באזורים ואיברים אחרים, כמו חלל הבטן, השחלות, החצוצרות, רצועות האגן, צוואר הרחם והנרתיק. רקמה זו עוברת שינויים מחזוריים דומה לאלה של רירית הרחם, שגורמים לכאבים באגן הדומים לכאבי וסת. התסמינים נעלמים בזמן ההריון ועם תום תקופת הפוריות. לעיתים אנדומטריוזיס גורם לאי-פריון.

אנטיביוטיקה

קבוצת תרכובות אורגניות הגורמות למותם או להפסקת גדילתם של חיידקים. רוב האנטיביוטיקות מיוצרות באופן טבעי על ידי פטריות, חיידקים ויצורים אחרים, אך כיום קיימות גם אנטיביוטיקות סינתטיות (מלאכותיות). היות והאנטיביוטיקות בדרך-כלל אינן מזיקות לבעלי חיים ולאדם, נעשה בהן שימוש נרחב ביותר כתרופות. למעשה, מרבית התרופות המיוצרות בעולם הינן אנטיביוטיות. האנטיביוטיקה הידועה ביותר היא פניצילין; זוהי האנטיביוטיקה הראשונה שהתגלתה (בשנת 1928).

אנמיה

ירידה בכמות הצבען (פיגמנט) הנושא-חמצן - המוגלובין - בדם. התסמינים העיקריים הם חולשה, עייפות, קוצר נשימה במאמץ וחיוורון.
קיימות סיבות רבות לאנמיה: סיבה אחת היא איבוד דם עקב פציעה או ניתוח, או בגלל דימום מתמשך, כמו מכיב או מטחורים. אנמיה עקב חוסר ברזל נגרמת בגלל מחסור בברזל החיוני לייצור המוגלובין. אנמיה המוליטית היא תוצאה של הרס מוגבר של תאי דם אדומים, בגלל חומרים כימיים רעילים, מחלות אוטואימוניות ו טפילים. אנמיה יכולה להיגרם גם בגלל פגם בייצור של תאי דם אדומים, כמו בלויקמיה או באנמיה ממארת.

אסטרוגן

אחד מקבוצת הורמונים,המופרשים על-ידי השחלות, והאחראים להתפתחות מינית תקינה של האשה ולתפקוד מערכת הרביה שלה. אסטרוגנים טבעיים וסינתטיים, ניתנים לטיפול באל-וסת, הפרעות וסתיות, וכן לעיכוב ייצור החלב אצל מיניקות. לגברים נותנים אסטרוגנים לטיפול בסרטן הערמונית. אסטרוגנים סינתטיים מהווים מרכיב חשוב בגלולות למניעת הריון ובטיפול הורמונלי חליפי.

אסטריול

מהורמוני המין הנשיים המיוצרים על-ידי השחלה. בדומה לאסטרוגן.

אסתמה

מחלה ריאתית כרונית חסימתית התקפית המאופיינת בעוויתות בדרכי הנשימה, המלוות לעיתים קרובות בצפצופים ובשיעול. ריר צמיגי המופרש מדפנות קנה הנשימה חוסם את הקנה ומקשה על הוצאת אוויר מהריאות. ההתקפים מופיעים על-פי רוב עקב חשיפה לגירויים שונים, כמו חומרים אלרגנים, מאמץ, זיהומים או חוויה רגשית. אנשים הסובלים מאסתמה סובלים לעיתים גם מביטויים אחרים של רגישות יתר, כמו אקזמה, וקדחת השחת.

אפגר

שיטה להערכת המצב הגופני של התינוק מייד לאחר הלידה. מקסימום של שתי נקודות ניתנות לכל אחד מהסימנים הבאים: נשימה, קצב הלב, צבע, טונוס השרירים ותגובה לגירויים. האפגר המקסימלי שווה 10 .

אפידורל

המושג אפידורל הינו קיצור של הרדמה אפידורלית- שיטה לשיכוך כאב במהלך ניתוח או לידה, בה מוזרק חומר אלחוש אל תוך האזור שמסביב לחוט השדרה (החלל האפידורלי) על-מנת לחסום את העצבים המובילים אל החזה ואל החצי התחתון של הגוף. למרות שנהוג לחשוב כי "אפידורל" הינו החומר המוזרק, למעשה, השם ניתן בשל יעדה של ההזרקה בתוך גוף היולדת.

אפיזוטומיה

חיתוך החיץ.

אקו לב עובר

בדיקה בה מודגם ליבו של העובר על ידי קרדיולוג מומחה ילדים. משמשת לאבחון ולהערכה של מחלות לב מולדות ונרכשות. מתבצעת כאשר עולה חשש לבעיות הקשורות ללב העובר.

אקלאמפסיה

רעלת הריון מאופיינת ביתר לחץ דם, הופעת חלבון בשתן ובצקות. תופעה זו מתרחשת לרוב בחציו השני של ההריון והיא שכיחה יותר לקראת סיומו במיוחד בהריונות ראשונים. רעלת הריון נפוצה יותר אצל בנות של נשים שסבלו מרעלת הריון, במקרים של הריון מרובה עוברים או שהתגלתה סכרת הריונית, אצל נשים בסוף שנות ה-30 וה-40 לחייהן ואצל נשים הסובלות ממחלת כליות כרונית או מיתר לחץ דם כרוני.ניתן לאבחן במדידה שיגרתית של לחץ דם, בדיקת שתן לגילוי חלבון או בעקבות עלייה פתאומית במשקל (2 ק"ג בשבוע). כמו גם על ידי הופעת בצקות (בעיקר אם הן בפנים ובידיים, ולא רק באיזור הקרסוליים). במקרים קשים יכול להופיע כאב ראש חזק וממושך, הפרעות בראייה, כאבי בטן. רעלת הריון יכולה לגרום לפגיעה בתפקוד השיליה עד למצב של היפרדות שיליה ולירידה באספקת הדם לעובר, ולכן חשוב מאוד להיות תחת מעקב רפואי קפדני.

ב

בדיקה לגילוי היריון

בדיקות שתן או דם המזהות נוכחות ההורמון גונדוטרופין כוריוני אנושי (HCG), המופרש רק בעת ההריון. בדיקות דם נחשבות ליותר רגישות ואמינות ואפשר לבצען כבר שבוע לאחר ההפריה, מוקדם יותר מבדיקת שתן.  בדיקת אולטרסאונד מאבחנת הריון בוודאות 2-3 שבועות לאחר על-פי הרחם המוגדל וצוואר הרחם שהוא רך מהרגיל.

בדיקות סקר גנטיות

נעשות כאשר זוג ההורים בריאים ללא סיפור של מחלה תורשתית, על מנת לגלות זוגות בסיכון- זוגות שבהם שני בני הזוג נשאים (נושאים בגנים שלהם גן רצסיבי למחלה תורשתית אך אינם חולים בה בפועל) של מחלה תורשתית- לפני שיולד להם ילד החולה באחת מהמחלות הנבדקות. הבדיקות מבוצעות לפני הכניסה להריון או בחודשים הראשונים של ההריון.

בדיקת gbs – סטרפטוקוק b

GBS הינו חיידק אשר שוכן לעתים בנרתיק האשה ומהווה חלק אוכלוסיית החידקים שם. אין כל סכנה בחיי השגרה והוא אינו מסוכן לאשה ההרה או לעובר במהלך ההריון. הסיכון היחיד הוא לעובר בעת המעבר בתעלת הלידה, אז הוא עלול להדבק. לכן ניתן כיסוי אנטיביוטי דרך הוריד במהלך הלידה.  במידה והיולדת לא הספיקה לקבל טיפול, יקבל התינוק טיפול אנטיביוטי מניעתי. מומלץ לבצע את הבדיקה בשבוע 35 – 37 להריון. בארץ הבדיקה עדיין לא נעשית באופן שגרתי למרות שבחו"ל נהוג לבדוק כל אשה הרה

בדיקת PH מהקרקפת

בדיקה המבוצעת כאשר הניטור העוברי אינו מספק ויש צורך בבדיקה נוספת להערכת מצב העובר. הרופא לוקח דגימת דם זעירה מקרקפת העובר, הדגימה נבדקת במכשיר מיוחד המספק מידע לגבי רמת החומציות של הדם ורמות הגזים בו. מתבצע בעיקר במקרים בהם יש להכריע בין המתנה ללידה רגילה לבין ניתוח קיסרי.

בדיקת ביוץ ביתית

ערכה שנמכרת ללא מרשם בכל בתי המרקחת, ומכילה מקלונים לזיהוי בשתן של הורמון ההצהבה (LH) שגורם לביוץ. השימוש בערכה דומה לערכות הביתיות לבדיקת הריון. בהתקרב מועד הביוץ המשוער על הנשים לבדוק כל יום לאחר ההשכמה את השתן בעזרת המקלונים. כאשר מופיע במקלון הקו שמסמן את הפרשת הורמון ההצהבה ניתן להניח שהביוץ יתרחש כעבור כ- 24 שעות (טווח של 16 עד 48 שעות).

בדיקת היריון ביתית

ערכה הנמכרת בכל בתי המרקחת ללא מרשם רופא, הבודקת את נוכחות הורמון ההריון (HCG). ניתן לגלות הריון שלושה שבועות לאחר הפריה, התוצאות נראות תוך מספר דקות אך מומלץ לאשש את התוצאה על ידי בדיקת דם.

בדיקת מי שפיר

-  בדיקה לצורך אבחון מומים בעובר במהלך ההריון, במהלכו נשאבת כמות קטנה של הנוזל העוטף את העובר במהלך ההריון. הבדיקה מבוצעת בדרך כלל כאשר מתברר במהלך ההריון סיכון מוגבר למומים מולדים גנטיים (תסמונת דאון, אנמיה חרמשית, סיסטיק פיברוזיס ועוד). ניתן לבצע בדיקת מי שפיר החל מן השבוע ה-13 להריון  וברגע שיש די מי שפיר סביב העובר לצורך נטילה דגימה באופן בטוח, תוצאות מתקבלות לאחר שבועיים.

בטא

הורמון שהימצאותו בדם/בשתן מעידה על קיום הריון. מתחיל להיות מופרש למחזור הדם של האם בד"כ כ-10 ימים אחרי ההפריה, וזו הסיבה שאין טעם לעשות בדיקת דם לפחות 12 יום אחרי הביוץ. בדיקות כמותיות נותנות ערך מספרי מדויק של ערכי הבטא. הערך הזה חשוב מאוד היות שבהריון תקין ערכי הבטא אמורים להכפיל את עצמם כל 48-60 שעות, ובאמצעות בדיקות חוזרות אפשר לוודא שזה אכן מתרחש.

ביוץ

התהליך בו ביצית משתחררת מזקיק בשל. הזקיק המלא נוזל מתרחב עד שהוא נקרע, והביצית יוצאת מן השחלה ונודדת לאורך החצוצרה אל הרחם. תהליך הביוץ מגורה על-ידי הורמון ההצהבה המופרש מבלוטת יותרת המוח.

ביות

שיטת אשפוז בה האם והתינוק נמצאים יחד באשפוז משותף. ישנה אפשרות לביות מלא, חלקי או גמיש. הביות מהווה בסיס חשוב ומשמעותי ליצירת הקשר בין האם והתינוק

בלון זירוז

שיטה לזירוז הלידה, בה מחדירים קטטר (צינורית) לצוואר הרחם, ממלאים אותו במים ויוצרים בועות הלוחצות מתוך הצוואר החוצה. הלחץ גורם הן לפתיחת צוואר הרחם ולשחרור הורמונים (פרוסטגלנדינים) היוצרים צירים

בלוטות מונטוגומרי

הנקודות החומות שמופיעות מסביב להילה בזמן ההיריון תפקידן להפריש חומר טבעי שנועד להגן על עור הפטמות באופן טבעי. הפצעים נובעים ברוב המקרים מתנוחת הנקה שאינה תקינה: ישיבה לקויה של האם (חוסר תמיכה למרפקים, לגב ולידיים), אחיזה בתינוק בזרועות, כך שהוא נמוך או גבוה מדי, ומתקשה להגיע לפטמה, אחיזה בתינוק כאשר הוא רחוק מדי מהשד (מחשש שמא לא יוכל לנשום כאשר הוא צמוד),מתן אפשרות לתינוק לכרסם את הפטמה.

בלסטוציסט

שלב מוקדם בהתפתחות העובר, מורכב משתי שכבות תאים בתוך כדור מלא נוזל. בתחילה הבלסטוציסט אינו מחובר לרחם, אך בשלב מוקדם הוא נשתל בדופן הרחם.

ב.מ.פ

ניתן כתשובה לבדיקות ,קיצור של המונח בלי ממצא פתולוגי, כלומר תקין

ברונכיוליטיס

מחלה ראתית הנגרמת ע"י וירוס ה RSV- . אצל רוב הילדים מדובר במחלה קלה – נזלת, שיעול- החולפת ללא בעיות מיוחדות. בשכבת הגיל הצעירה ובאוכלוסיות פגיעות כמו פגים או תינוקות בעלי משקל נמוך, המחלה עלולה לגרום לתחלואה נשמתית משמעותית יותר, המחייבת השגחה וטיפול תומך בבי"ח. עדיין לא קיים חיסון או טיפול תרופתי למחלה, אך ניתן למנוע אותה באוכלוסיות יעד ע"י טיפול מקדים בעזרת נוגדן ספציפי .

ברזל

יסוד חיוני לחיים, מרכיב חיוני בהעברת החמצן בגוף. מצוי בהמוגלובין בתאי הדם האדומים, בהמיוגלובין בשרירים, הציטוכרומים, ובמאגרי ברזל בצורת פריטין והמוסידרין.. מחסור בברזל יכול לגרום לאנמיה. הברזל חיוני גם למח האדם, חסר ברזל גורם לפגיעה שיכולה להיות בלתי הפיכה, ביכולות הקוגניטיביות.

ברקסטון היקס- צירים מדומים

צירים הדומים הרבה פעמים לצירים אמיתיים שקשה לאשה להבדיל ביניהם. עקרונית, הצירים עצמם הם זהים אבל התוצאות שלהם שונה לגמרי, הם אינם גורמים לפתיחה והיצרות של צוואר הרחם

בשלות ריאתית

חוסר בשלות ריאתית היא המחלה השכיחה בפגים. הריאה הלא בשלה אינה מייצרת סורפקטנט - חומר שומני המרפד את בועיות הריאה ושומר עליהן פתוחות. בחוסר סורפקטנט יש קושי בהכנסת והוצאת אויר לריאה, ולפיכך מופיע וקיים קושי בחימצון. הפרעה זו נקראת תסמונת המצוקה הנשימתית Respiratory distress syndrome) RDS

בשלות שיליה

השלייה עוברת כמה שלבים בזמן הריון ושמדרגים את רמת בשלות שלה על מנת לקבוע האם היא מתאימה לשלב ההריון ולקראת סוף ההריון חשוב להבחין שמצבה טוב והיא עדיין מזינה את העובר בצורה טובה.
בדרך כלל 1 בתחילת ההריון ו 3 בסופו

ג

גודש

הצטברות של דם בתוך איבר, כתוצאה מלחץ בתוך הוורידים. גודש עשוי להיות קשור לבצקת (הצטברות נוזל ברקמות). גודש בחזה לאחר לידה נגרם כתוצאה מהצטברות של חלב.

גז צחוק

(חנקן חמצני)- גז חסר צבע המשמש לאלחוש ולשיכוך כאב. ניתן בהשאפה יחד עם חמצן בטיפולי שיניים מסוימים, ומספק שיכוך כאב יחסי. נקרא "גז הצחוק" בגלל נטייתו לגרום לצחוק אצל המטופל כאשר הוא ניתן ללא חמצן.

גיל ההריון

מחושב מהיום הראשון של מחזור הווסת האחרון (LMP), בהתבססות של מחזור של 28 יום.

גן רציסיבי וגן דומיננטי

בגנטיקה, יחסי דומיננטיות הוא מונח המתאר את האופן בו אללים שונים של אותו גן מתבטאים וקובעים את הפנוטיפ. הגן הדומיננטי הוא הגן  שהשפעתו ניכרת באדם הן במצב ההטרוזיגוטי, והן במצב ההומוזיגוטי. ה גן הרצסיבי הוא הגן שהשפעתו ניכרת באדם רק במצב ההומוזיגוטי, כלומר כאשר שני האללים הנוכחים הם זהים.

גרידה

ניקוי המשטח הפנימי של הרחם, בו מוציאים את רירית הרחם למטרות שונות, הכוללות הוצאת חומר שנשאר אחרי הפלה, הסרת גידולים קטנים, והוצאת דגימה של רירית הרחם לבדיקה היסטולוגית לצורך אבחון בעיות גינקולוגיות.

 

ד

דולה- תומכת לידה

תומכת לידה עם הכשרה וניסיון מיוחד המעניקה סוגים רבים ומגוונים של תמיכה לאישה היולדת.

דופלר

בדיקת אולטרה סאונד דופלר הינה הדמיה של תנועה באיבר - בדיקה בעזרת אולטרה סאונד של זרימת דם לאיבר הנבדק, המתבססת על אפקט דופלר. לדוגמה: בדיקת דופלר של ציסטה, או בדיקת דופלר של כלי דם באישה בהריון, הבודקת את זרימת הדם בחבל הטבור.

דיכאון לאחר לידה

מצב המתאר שינויים גופניים ורגשיים שקורים בכ- 70% ויותר מהנשים לאחר לידה. חומרת המצב נעה מקלה מאוד ועד קשה מאוד. כאשר המצב חמור יש צורך בטיפול של גורם רפואי מקצועי , במצב זה, תחושת העצבות, החרדה, הפחד והבלבול שלאחר הלידה אינן נעלמות ואף מחריפות.

דיסאוטונומיה משפחתית

מחלה תורשתית המאופיינת בלקוי של מערכת העצבים האוטונומית והסנסורית. הפגיעה מתאפיינת ברפיון כללי, התכווצויות, נסיגה בהתפתחות הפסיכומוטרית, ופגיעה בתפקודי הגוף הבסיסים שאינם רצוניים, הנשלטים על ידי המערכת האוטונומית. המחלה אופיינית בעיקר ביהודים ממוצא אשכנזי עם שכיחות של 1:3600 לידות

דיקור מי שפיר

העובר שברחם עטוף בקרום דק הנקרא "שק השפיר" שתפקידו להגן על העובר בפני העולם החיצוני. שק זה מלא בנוזל צלול ,מטרת הבדיקה  דיקור מי-שפיר היא להשיג דגימה של תאים עובריים  שיכולים לשמש לאבחון טרום לידתי של מחלות שונות כגון לגלות ליקויים בכרומוזומים, לשלול מומים פתוחים במערכת העצבים המרכזית, או בגוף העובר ,או מחלות גנטיות.

דכדוך לאחר לידה

דכדוך לאחר לידה או בשמה הלועזי ''Postpartum Blues'' היא תופעה שכיחה המתאפיינת בעצב, דכדוך, בעיות שינה, בכי ללא כל סיבה ואפילו מדי פעם תחושה שלילית כלפי התינוק המלווה בתחושת אשם. תופעה זו מופיעה מספר ימים לאחר הלידה ולהבדיל מדיכאון לאחר לידה, עוברת לרוב תוך ימים ספורים.

דלקת כבד נגיפית A – הפטיטיס A

הפטיטיס A הוא נגיף מסוג RNA אחד הגורמים למחלת דלקת הכבד. הפטיטיס A היא הסיבה השכיחה ביותר להפטיטיס חריפה, ואינה מתפתחת למחלה כרונית. זהו אנטרוירוס שעובר מן הצואה דרך מזון או מים מזוהמים או דרך נוזלי הגוף.

דלקת כבד נגיפית B- הפטיטיס B

-  הפטיטיס B הוא נגיף ממשפחת ההפטדנה. הוא עשוי לגרום למחלה חריפה וכן למחלה כרונית.

ההדבקה בנגיף היא דרך נוזלי הגוף – מגע עם דם נגוע או העברה ביחסי מין. גם רוק עשוי להעביר את המחלה. סוג נוסף של העברה היא העברה אנכית – מהאם לעובר. 95% מהחולים מתגברים על הזיהום ויוצרים נוגדנים כנגד הנגיף. כ 5% מן החולים מפתחים זיהום כרוני.מהלך נדיר של המחלה עשוי לגרום לכשל כבדי חריף (0.5%-1%) – מחלה פולמיננטית, ולהביא להרס הכבד תוך ימים עד שבועות עם 80% של מקרי מוות

דם טבורי

הוא דם המופק מחבל הטבור של היילוד ומן השליה. דם זה מהווה מקור לתאי גזע, אשר יכולים לשמש לטיפול במגוון מחלות שטופלו בעבר בתאי גזע ממוח עצם. כיום ניתן להשתמש בתאים אלה לטיפול במחלות המטולוגיות כדוגמת אנמיה פנקונית ולוקמיה. מחקרים מתבצעים על שחזור תאים ורקמות מסוגים נוספים. דם טבורי מכיל תאי גזע המטופוייטיים – לתאים אלה היכולת לייצר את הכדוריות האדומות, הלבנות והפלזמה, ולכן הם משמשים לריפוי מחלות רבות של הדם והמערכת החיסונית.

דמם לידני

(וגינלי) הוא לעתים קרובות הסימן הראשון להפלה והוא עלול להיות מסוכן. תחילה אמנם כמות הדמם קטנה, אך היא עלולה לגבור ולהביא את האישה לידי מצב שנקרא הלם תת-נפחי הנובע מאבדן כמות דם ניכרת. בגלל הדמם הרב תחוש האישה. סחרחורת, דפיקות לב מואצות וזיעה קרה. אסור להגיע למצב כזה! בכל מקרה דמם בזמן ההיריון יש לפנות לרופא. אם כמות הדמם גדולה מכמותו במחזור וסת רגיל, יש לפנות מיד (ביום או בלילה) לקבל סיוע רפואי

ה

הידבקויות ברחם

צלקות, שנוצרו בעקבות נזק שנגרם לרירית הרחם, הידבקויות עלולות להיגרם בעקבות כל פעולה ניתוחית שמבוצעת בחלל הרחם (כמו גרידה(. סיבות אחרות אפשריות להידבקויות הן שארית ברחם אחרי לידה או הפלה לא שלמה. הידבקויות חמורות נקראות תסמונת אשרמן. הידבקויות ברחם גורמות לירידה משמעותית או היעלמות של מחסור הווסת ולאי כניסה להריון. אבחון ההידבקויות נעשה על ידי צילום רחם (היסטרוסקופיה), שבו מוחדר צינור דקיק שבקצהו מצלמה מבעד לצוואר הרחם. תיקון הבעיה מתבצע באמצעות אנדוסקופ, שמוחדר דרך צוואר הרחם ומסיר את ההידבקויות.

היסטרוסקופיה אבחנתית

במהלך היסטרוסקופיה אבחנתית מחדירים לחלל הרחם היסטרוסקופ (סיב אופטי) בקוטר 2-5 מ"מ ובאורך כ 30 ס"מ. ההיסטרוסקופיה האבחנתית, המבוצעת לרוב ללא הרדמה, מיועדת למטרות הבאות:ברור סיבת עקרות ,ברור הפלות חוזרות ,ברור סיבת דימום רחמי אבנורמלי (מיומה, פוליפ, דלקת פנים רחמית, סרטן) ,אבחון לפני מתן טיפול הורמונלי תחליפי,הערכת טיפול הורמונלי או טיפול אנטיביוטי, ברור ממצא שאותר בצילום רחם, באולטרהסאונד, או במהלך גרידה , בחינת ממצא של רירית רחם בעובי של 4 מ”מ ויותר בנשים בתקופת האל-וסת, מקרים של פוליפ בצואר הרחם, ניתן כיום לבצע היסטרוסקופיה אבחנתית של החצוצרות, הערכת חלל הרחם לתכנון לפני בצוע היסטרוסקופיה ניתוחית.

היסטרוסקופיה ניתוחית

ההיסטרוסקופיה הניתוחית נעשית באופן דומה לזו האבחנתית, אך נעשה שימוש בצינור בקוטר 10 מ"מ המכיל, בנוסף לסיב אופטי, גם תעלה המאפשרת להחדיר מכשירים דקים וארוכים. פעולות אלו נעשות או בהרדמה כללית, תחת היפנוזה או בהרדמה מקומית, ולפיכך לעתים הן ניתנות לביצוע במרפאה ללא צורך להגיע לבית חולים.

הידבקויות ברחם

צלקות, שנוצרו בעקבות נזק שנגרם לרירית הרחם, הידבקויות עלולות להיגרם בעקבות כל פעולה ניתוחית שמבוצעת בחלל הרחם (כמו גרידה(. סיבות אחרות אפשריות להידבקויות הן שארית ברחם אחרי לידה או הפלה לא שלמה. הידבקויות חמורות נקראות תסמונת אשרמן. הידבקויות ברחם גורמות לירידה משמעותית או היעלמות של מחסור הווסת ולאי כניסה להריון. אבחון ההידבקויות נעשה על ידי צילום רחם (היסטרוסקופיה), שבו מוחדר צינור דקיק שבקצהו מצלמה מבעד לצוואר הרחם. תיקון הבעיה מתבצע באמצעות אנדוסקופ, שמוחדר דרך צוואר הרחם ומסיר את ההידבקויות.

הריון חוץ רחמי

כאשר העובר משתרש מחוץ לרחם, בדרך כלל בחצוצרה, נוצר הריון חוץ רחמי. ההריון החוץ רחמי מתרחש בכ- 1% מכלל ההריונות ושכיח פי כמה לאחר טיפולי הפריה חוץ גופית, ביחוד בקרב נשים עם בעיה ידועה בחצוצרות. האבחנה בדרך כלל נעשית על פי ערכים עולים של הורמון ההריון, ללא שנצפה בבדיקת אולטראסאונד שק בתוך הרחם. בשלב מתקדם יותר של ההריון עלולים להופיע כאבי בטן ואף תחושת עילפון, וניתן יהיה לצפות בשק ההריון מחוץ לרחם בבדיקת אולטראסאונד

הריון כימי

-  הינו הריון שאובחן על פי עלייה בערכי בדיקת ההריון בדם, אך ללא שנצפה שק הריון ברחם

הרפיה

הינה טכניקה להשגת רפיון של המערכות השונות של הגוף. ניתן להגיע להרפיה באופן עצמאי או בעזרת מנחה. ניתן להגיע להרפיה על ידי מציאת תנוחה נוחה, נשימה סרעפתית עמוקה, ארוכה ורגועה וכן באמצעות שיטות כמו דמיון מודרך, אוטו-סוגסטיה, התמקדות בחפץ וכו'.  בעת ההרפיה דופק וקצב הנשימה סדירים ורגועים ובכך מזינים דרך מחזור הדם את שאר מערכות הגוף הפנימיות. טונוס השרירים יורד. בעת הלידה ההפריה מעודדת הפרשת אנדורפינים ואוקסיטוצין.

הרפס וגינלי

כל אירוע בעבר החשוד כהרפס גניטלי מחייב התייחסות לפני הלידה. בדרך כלל מבוצעות בדיקות דם במהלך ההריון וכן סריקה של איברי המין החיצוניים, הנרתיק וצוואר ברחם לשלילת נגעים של הרפס פעיל בהגיעך ללידה. חשוב לעדכן את הרופא המטפל ואת צוות חדר לידה בעת הגיעך.
הסיכוי להדבקה בלידה אמנם קטן, אך הסיכונים לילוד מרובים וקשים באם תחול הדבקה, לכן בכל מקרה של התפרצות בסמוך מאוד ללידה או נגעים באיזור בלידה - ההמלצה היא ללדת בניתוח קיסרי.

התקופה הניאונטלית

משך הזמן מהלידה ועד גיל 28 יום

התקן תוך רחמי

הוא אחד מאמצעי המניעה. להתקן זה שמות נוספים, אחד הנפוצים בהם הוא "טבעת" או "טבעת תוך רחמית" אם כי לא תמיד צורתו היא כשל טבעת.התקן תוך רחמי הוא שם משותף לסדרת התקנים שונים למניעת היריון המוחדרים לרחם. חלקם מכילים "הורמונים המשתחררים לרחם, חלקם מכילים נחושת המהווה חומר פעיל במניעת היריון. וחלקם עשויים פלסטיק גמיש. ההתקן הנפוץ, נכון לשנת 2007 עשוי פלסטיק גמיש המצופה חלקית בנחושת.

ו

 וסת אחרונה

ע"פ תאריך וסת אחרון ניתן לדעת את תאריך הלידה המשוער

ואקום

שולפן ריק

ולדנית

אישה שילדה עד לידה חמישית

וורטקסהילינג

הינה אמנות אנרגטית שיסודה בשושלת מרלין ועוברת על ידי תיעול האור והמודעות האלוהית. רוב אומנויות ההילינג משתמשות באנרגיה האלוהית, אך הוורטקסהילינג מאפשר גישה אל המודעות האלוהית, מודעות זו היא שמשנה את שורשי המודעות של הנפרדות.
כאשר מודעות אלוהית חודרת למערכתנו, היא פועלת כאינטליגנציה עצמית ויודעת בדיוק היכן שורשי הדפוסים המוחזקים, מגיעה אליהם ומשנה אותם

ורניקס

-חומר לבן שומני שמכסה ושומר על עור העובר בעודו ברחם. חלק מהתינוקות נולדים עם הרבה ורניקס על הגוף. יש הגורסים שיש לנגב את הורניקס במקום לרחוץ את התינוק על מנת לשמר את ה"קרם לחות" הטבעי איתו הוא נולד

ז

זונדה

היא צינורית פלסטית, המוחדרת דרך הנחיר אל דרכי העיכול (קיבה או מעי דק). הזונדה משמשת לשתי מטרות – לניקוז או להאכלה, ולמתן תרופות.החדרת הזונדה מתבצעת בצום, כדי למנוע הקאה.כיום מקובל להשתמש בזונדה לצורך האכלת תינוקות וילדים, הזקוקים להעשרה תזונתית.החדרת הזונדה אינה כואבת, אלא גורמת לגירוי בלתי נעים באף ובלוע, ואף עלולה לעורר בחילה. לעיתים, יש להיעזר בטשטוש בעת ההחדרה.

זירוז לידה

מתבצע בשני מצבים. ראשית, על מנת להתחיל את הלידה באופן יזום בדרכים מלאכותיות או טבעיות - מה שגם ידוע כ"השראת לידה". שנית, במצב שבו תהליך הלידה כבר החל אבל בשלב כלשהו התהליך "נתקע" עקב צירים שאינם אפקטיביים והזירוז אמור להאיץ את התהליך. הסיבות לזירוז: סיכון העובר או האם, היולדת הגיעה לשבוע 42 ואין צירים, סכרת הריונית וכן כשהלידה "נתקעת".

זקיק

שקע דמוי שק, בלוטה או חלל במבנה בגוף, אשר מפריש חומר. לדוגמה, הזקיק בשחלה, בו נוצרות הביציות, או זקיק שיער

זריקת אנטי D

(הנוגדן כנגד D) ניתנת לנשים שסוג הדם שלהן Rh שלילי - כלומר אין להן את אותו החלבון על התאים , ובן הזוג הוא Rh חיובי, כלומר יש לו את החלבון על התאים, כך שיש סיכוי שהעובר גם כן חיובי.
בהריון ולידה יש סיכוי לערבוב דם אם ועובר בזמן הלידה או בהעברה דרך השליה, ולכן הזריקה ניתנת למניעה בהריונות הבאים, משום שלאחר 1-2 הריונות, הפלות או גרידות, דם האם שנחשף לדם מסוג Rh חיובי, עשוי לפתח אליו נוגדנים ותתרחש דחיה של העובר בהריון הבא ברחם.
בדרך כלל ניתן עד 72 שעות לאחר הלידה, או אם יש חשד למעבר דם אימהי- עוברי במהלך ההריון.

ח

חבל הטבור

מבנה המחבר את העובר אל השליה; הוא כולל שני עורקים ווריד אחד. דרך עורקי חבל הטבור מגיעים אל העובר חמצן וחומרי מזון מדם האם, ודרך הווריד מורחקים תוצרי פסולת מן העובר אל דם האם.

חומצה פולית

(Folic Acid) הינה ויטמין מקבוצת B החשובה לבניית כל תא בגוף וחיונית לחילוף החומרים. חומצה פולית חיונית להתפתחות תקינה של המוח ושאר מערכות הגוף של העובר. המוח ואברי גוף של העובר מתפתחים בעיקר בחודשיים הרא חזרת נגרמת על ידי נגיף ומתבטאת בחום ובנפיחות בלוטות הרוק. המחלה עלולה לגרום לסיבוכים כגון דלקת האשכים, דלקת עוצבה ודלקת הלבלב. המחלה נדירה כיום באוכלוסיה המחוסנת שונים להריון, כשנשים רבות עדיין לא מודעות להריונן. לכן יש צורך מיוחד לקחת חומצה פולית כהכנה להריון ובמהלכו.

חיך שסוע

הוא מום מולד בתינוקות הנוצר אצל העובר במהלך ההריון. כאשר בתקופת ההריון לא נוצר חיבור תקין בין שני חלקיו של החיך - נוצר שסע לאורכו, לא תמיד ידועים הגורמים לחיך שסוע, אבל היום יש דרכים רבות לטפל ולנתח כבר בגיל 3 חודשים

חלב אם

משנה את הרכבו גם במהלך היום ואפילו במשך אותה ארוחה: בתחילת ההנקה, החלב ה"קדמי" מימי ושקוף יותר, פחות מתוק ומשביע ובעל ערך קלורי נמוך יותר. חלב זה ירווה את צמאונו של התינוק. במידה והתינוק רעב וממשיך לינוק, תוך כמה דקות יחל לזרום החלב ה"אחורי" – עשיר, סמיך, מתוק ומשביע יותר. כך יוכל התינוק לווסת את הארוחה על פי צמאונו או רעבונו.

חלבון עוברי

המוכרת גם בשם התבחין המשולש. בדיקת דם סטטיסטית לאיתור מומים מולדים בעמוד השדרה, תסמונת דאון, הפרעה בכרומוזומי המין ועוד. הבדיקה מתבצעת במעבדה של קופ"ח בשבוע 17. יש להגיע לבדיקה עם תוצאות הסקירה המוקדמת ובדיקות נוספות של ההריון.

חצבת

נגרמת על ידי נגיף החצבת ומתבטאת בדלקת גרון, דלקת עיניים, נזלת, שיעול, חום ופריחה בכל הגוף. המחלה עלולה לגרום סיבוכים קשים בדרכי הנשימה ובמערכת העצבים. המחלה נדירה בעידן החיסונים באוכלוסית הארצות המפותחות.

חתך חיץ

אפיזיוטומי (episiotomy) בשפה המקצועית הינו חתך שבעבר נעשה באופן שגרתי בכל בתי החולים בארץ. החתך מתבצע באזור הפרינאום, באופן אלכסוני, בעת לידת ראש התינוק. החתך אמור להתבצע במהלך ציר ועם הרדמה מקומית אם היולדת אינה תחת השפעה של הרדמה אפידורלית. כיום מחקרים רבים מצביעים על העובדה שעדיף ליילד את האשה ללא חתך חיץ, ולבצע את החתך אך ורק אם יש חשש שתיקרע באופן חמור. ההנחייה היום בחלק גדול מבתי החולים היא שהמיילדת צריכה לנסות לשמור על פרינאום שלם ולנסות להימנע מחתך ומקרעים ספונטניים במידה והדבר מתאפשר. עיסוי הפרינאום מגביר את הסיכוי להימנעות מחתך ומקרעים.

ט

טונוס

המתח התקין בשריר במצב של מנוחה

טוקסופלסמוזיס

היא מחלה אשר נגרמת על ידי טפיל הנקרא טוקסופלסמה גונדי. ההידבקות עלולה להתרחש בעקבות מגע עם צואת חתול  או  על ידי אכילת בשר נגוע שלא לא בושל דיו. בהריון המחלה עלולה לגרום למומים בעובר

טטניה

עווית של השרירים, במיוחד אלה של הפנים, כפות הידיים וכפות הרגליים. כווצת נגרמת בגלל ירידה ברמת סידן בדם, עקב תת-פעילות של יותרת בלוטת התריס, רככת או בססת (אלקלוזיס

טייזקס

המחלה הגנטית היחידה אשר בדיקתה ממומנת על ידי משרד הבריאות והיא נערכת במקומות ובמועדים המפורסמים באתר של משרד הבריאות. לרוב הגבר הוא שמבצע את הבדיקה ורק במידה והוא נמצא נשא נבדקת גם האשה. המחלה מתבטאת אצל התינוק בהיחלשות שרירים, עיוורון וחירשות כבר מגיל חצי שנה. רוב הפעוטות עם טיי-זקס חיים בין שלוש לחמש שנים בלבד.

טיפת חלב

התינוק והוריו מבקרים בטיפת חלב - התחנה לבריאות האם והילד, מלידתו ועד גיל חמש. שם מתקיים מעקב רפואי והתפתחותי – פיזי, רגשי ושכלי. שם ניתנים גם כל החיסונים הכלולים בסל הבריאות. כמו כן תוכלו לקבל הדרכה בנושאים שונים הקשורים לטיפול בתינוקכם.

טרגון

מכיל את פיטוכמיקילים ממשפחת הפלבנואידים ולימונן (linonen). הפלבנואידים פועלים כנוגדי חמצון, והלימונן תורם להפחתת הסיכון לסוגי סרטן מסוימים. מחקר בעכברים סוכרתיים מצא כי הטרגון הפחית סימפטומים של סוכרת כמו צמא והשתנה מוגברים, אך לא הייתה לו השפעה על בקרת רמות הסוכר בדם. חוקר הצמחים האמריקני הנודע ג'ים דיוק מדווח, כי הטרגון מכיל 6 רכיבים הידועים כמורידי לחץ דם. אם כי אין די מידע על ההשפעות הרפואיות בבני אדם.

טרימסטר

כל אחת מן התקופות של שלושה חודשים של ההריון: טרימסטר (שליש) ראשון, שני ושלישי

י

ירידת מים

התינוק שלך צף בתוך שק מי השפיר לכל אורך ההריון.  כשהתינוק מוכן להיוולד, הממברנה של השק נפקעת, מה שגורם למי שפיר לזרום החוצה דרך הנרתיק. כ-15% מכל הלידות מתחילות בירידת מים ספונטאנית. בשאר הלידות יפקעו מי השפיר באופן ספונטאני בשלבים מתקדמים יותר של הלידה.

ייתכן שתחושי את ירידת המים כזרזיפים של נוזל היוצא מהנרתיק או כזרם פתאומי של נוזלים. בדרך כלל יש טפטוף קל מכיוון שראש התינוק כבר מבוסס באגן וכך נוצר אפקט "פקק על הבקבוק". לעיתים בעת ירידת מים חשה האשה ש"זרם השתן אינו פוסק" לא משנה כמה פעמים היא מנגבת את עצמה לאחר מתן שתן, עדיין יש לה תחושה של רטיבות..

כ

כדור לידה- כדור פיזיו

(כדור פיזיו) הינו אחד העזרים טובים ביותר ללידה פעילה ואפקטיבית. הכדור מאפשר לך תנועה חופשית, שינויי תנוחות וזרימה עם צירי הלידה. את הכדור ניתן לרכוש בחנויות ספורט ובחנויות לציוד רפואי בגדלים שונים: 65 ס"מ, 75 ס"מ, 85 ס"מ ויותר. בבחירת הכדור שיתאים לך אישית, יש לבדוק שבעת הישיבה על הכדור, הברך שלך בזווית 90 מעלות. הכדור משמש אתכם גם לאחר לידה, להרגעת התינוק, להפעלות ותרגילי התפתחות, להתעמלות לצורך חזרה לגזרה ועוד.

כוריון

החלל שמקיף את העובר מן השלבים המוקדמים להתפתחותו. הוא מחובר זמנית לחלל שבתוך העובר (חלל הצפק). בשלבים המתקדמים של ההריון הוא נעלם כמעט לחלוטין עקב צמיחת השפיר, המתמזג עם הסיסית (כוריון).

כרית הנקה

הינה כרית גדולה בצורה של סהר, המשמשת נשים הרות לצורך מציאת תנוחה נוחה יותר בעת השינה במהלך השליש השני והשלישי להריון. כרית ההנקה משמשת נשים רבות גם בתקופת ההנקה, ומאפשרת הישענות ותנוחה נוחה לאם בעת ההנקה.

ל

לאנוגו

שבוע תשעה-עשר: העור העדין של התינוק מתכסה בחומר הגנה לבן המכונה ורניקס. מתחתיו נוצרת פלומה דקה ועדינה המכונה לאנוגו –שכבה שומנית שהתינוק נולד איתה להגן מפני הקור החיצוני.

לוכיה

בימים הראשונים הדימום לאחר לידה נרתיקית עד התכווצותו המוחלטת של הרחם הדמם הוא אדום טרי ומוגבר אך בהדרגה יורד והופך לחום ובהמשך להפרשה רירית דמית המכונה לוכיה

לידה וגינלית לאחר ניתוח קיסרי VBAC

VBAC כל יולדת אשר בעברה ניתוח קיסרי אחד נשאלת כיצד ברצונה ללדת. מוסברים לה הסיכונים והסיכויים בשתי האופציות - לידה לאחר ניתוח קיסרי וניתוח קיסרי נוסף.
לידה נרתיקית לאחר ניתוח קיסרי מקבלת תשומת לב מיוחדת, בשל העובדה שמדובר בצלקת רחמית. ננקטות פעולות שונות כדי למנוע סיכונים: האשה מנוטרת תחת צירים באופן רצוף, כדי לאמוד את פעילות הרחם ומצב העובר תחת צירים. ישנה הקפדה על וריד פתוח ודגימת דם נשלחת לבנק הדם ליתר בטחון

לידה טבעית

היא לידה פיזיולוגית ללא התערבויות - משמע ללא משככי כאבים. לידה טבעית ניתן ללדת במגוון תנוחות, כאשר בדרך כלל היולדת תבחר בתנוחה זקופה ולא בשכיבה, היות וכך נוח לה יותר ופיזיולוגי יותר ללדת. ניתן ללדת בלידה טבעית בכל מקום שבו נעים, מוגן וטוב ליולדת. בחלק מבתי החולים בארץ ישנם חדרים ייעודיים ללידה טבעית.

 

לידה מוקדמת

היא לידה המתרחשת אחרי השבוע ה-24 ולפני תום השבוע ה-37 להריון. החישוב של השבועות נעשה מן היום הראשון של המחזור האחרון לפני ההריון. כ-10 אחוזים מן ההריונות בישראל מסתיימים בלידה מוקדמת. רוב הלידות המוקדמות מתרחשות באופן טבעי, אבל כ-25 אחוזים מהלידות המוקדמות מתבצעות בעקבות החלטת רופא, שקבע כי יש להקדים את הלידה בגלל סכנה לאם או לעובר. לידה לפני סיומו של השבוע ה-24 להריון נקראת הפלה

לידה מכשירנית

בזמן לידה נרתיקית, בסוף השלב השני של הלידה , לעתים יש צורך בהתערבות מכשירנית על מנת לסיים את הלידה. המקרים בהם נרצה להתערב הם: כאשר נרצה לקצר את השלב השני בגלל סבל עובר, היולדת לוחצת זמן רב ואינה מצליחה ללדת, מחלה אמהית שבגינה עדיף להמנע מלחיצות. היכולת ליילד בעזרת מכשירים קיימת רק כאשר ראש העובר עמוק בתעלת הלידה וקרוב ליציאה.

לידה שמרנית

במקרה של ירידת מים ללא צירים המדיניות הרפואית הינה להפעיל לידה באם אין התפתחות ספונטנית תוך מספר שעות. מספר השעות בפועל משתנה ותלוי בנסיבות. מדובר בדרך כלל בשעות בודדות. במרבית המקרים יתפתחו צירים באופן ספונטני. במידה ונשללים גורמי סיכון שונים, מי השפיר אינם מקוניאליים והניטור העוברי תקין, נשים רבות מעדיפות "לידה שמרנית" -  אשפוז במחלקה אשר עשוי להמשך עד 48 שעות בהמתנה לצירים, תוך כיסוי אנטיביוטי למניעת זיהומים. כאשר מדובר בניהול שמרני של הלידה, הצוות נמנע מבדיקה וגינלית והאשה נבדקת עם ספקולום בלבד.

לידת ואקום

כיפת מתכת או סיליקון מוצמדת לקרקפת העובר. באמצעות משאבה נוצר ואקום, והרופא מושך את ראש העובר על ידי צינור שיוצא מכיפת הואקום. בזמן המשיכה ראש העובר יכול להשלים את סיבובו, והברגתו בתעלת הלידה. התינוק נולד עם סימן על ראשו שנוצר מהואקום אך הוא נספג תוך מספר ימים.

לידת מלקחיים

שתי כפות מתכת מוכנסות לנרתיק היולדת ונצמדות לשני צידי ראש העובר. המלקחיים נסגרות ובתנועת משיכה, ראש העובר מחולץ מפתח הנרתיק. בדרך כלל השימוש במלקחיים מחייב שראש העובר יהיה בתנוחה מתאימה ורק לעתים רחוקות משמשים המלקחיים לסיבוב ראש העובר. השימוש במלקחיים פחת בשנים האחרונות, בעיקר עקב הכנסת הואקום לשימוש נרחב יותר.

לינאה ניגרה

הינו הפס הכהה על הבטן התחתונה, בין הטבור לבין עצם הפוביס שלעיתים מופיע במהלך ההריון. לרוב מתבהר ונעלם לאחר הלידה. קשור לשינויים הורמונליים ופיגמטציה.

ליסטריה

ליסטריה מונוציטוגנאז הינו חיידק שנמצא בקרקע, במוצרי בשר או דג לא מבושלים ובמוצרי חלב לא מפוסטרים. הוא יכול להתרבות גם בקירור, ולכן עלול להימצא גם במזונות מוכנים לאכילה הנשמרים במקרר. בתחילת ההריון חיידק זה עלול לגרום להפלה. בשלבים מתקדמים יותר של ההריון הוא עלול לגרום ללידת פג, למות העובר או ללידת תינוק חולה מאוד שחייו בסכנה. רוב האנשים שאוכלים מזון מזוהם בליסטריה לא יחלו, אך לנשים הרות סיכון גבוה פי 20 ללקות בזיהום ליסטריה (ליסטריוזיס), המתבטא בסימפטומים דמויי שפעת. נשים הרות שחשות סימפטומים כאלה צריכות להיוועץ בהקדם ברופא

למינריה

הינה מקלון דמוי גפרור ארוך שעשוי מאצה יפנית. הייחוד של הלמינריה הוא שתחת מגע עם נוזל היא סופחת מים ומתרחבת בהדרגה. הלמינריה מוחדרת לתעלת צוואר הרחם מספר שעות לפני ביצוע גרידה ומטרתה להרחיב בהדרגה, במשך מספר שעות, את התעלה. כך מקווים שתימנע פגיעה אפשרית בצוואר הרחם בעקבות הרחבה מהירה של הצוואר בעת ביצוע הגרידה. אין הוכחות רבות כי השימוש בלמינרה אכן מונע פגיעה בצוואר הרחם, כזו שעלולה לגרום לסיכון מוגבר ללידה מוקדמת בהריונות הבאים. עם זאת, מרבית מומחי הפריון יעדיפו להקפיד על שימוש בלמינריה לפני גרידה, בעיקר כאשר מדובר באישה צעירה שטרם ילדה

מ

מבכירה

אישה שיולדת בפעם הראשונה

מדידת חום השחר

יכולה לסייע לנשים עם מחזור וסת לא סדיר או נשים המעונינות לזהות את מועד הביוץ באופן מדויק יותר. האישה צריכה מידי יום, מתחילת המחזור, למדוד את חום גופה מיד לאחר שהתעוררה, עוד בטרם קמה ממיטתה. צפוי כי לאחר הביוץ יעלה חום הגוף בכחצי מעלה. הדבר נובע מכך שלאחר שהתרחש ביוץ הזקיק נהפך להיות "גופיף צהוב", שמפריש פרוגסטרון, שתפקידו לתמוך בהשרשת העובר ובהמשך בהריון המתפתח. שיטה זו פשוטה וזולה, אך יעילותה מוגבלת מאחר והעלייה בטמפרטורת הגוף מתרחשת בדרך כלל רק אחרי הביוץ, לעתים אפילו מספר ימים לאחר הביוץ. על מנת להשיג הריון אנו מנסים דווקא לזהות את הימים שקודמים לביוץ. בנוסף, אצל חלק לא מבוטל מהנשים, ובמיוחד אלו הסובלות מקושי להרות, לא מוצאים שום קשר בין מועד הביוץ לשינויים היומיומיים בחום הגוף. כך שעבור נשים רבות מדידת חום השחר גורמת יותר לטרדה מאשר לתועלת בזיהוי הימים בהם עליהן לקיים יחסים

מום מולד

פגם שקיים בלידה, בין אם תורשתי או כתוצאה מגורם סביבתי.

מ