איך לעבור את הצום בקלות?

במאמר הבא נעסוק בכל האספקטים הקשורים לימי הצומות. אילו מאכלים הכי מומלצים לאכול לפני הצום, ומה בשום פנים ואופן לא כדאי שיהיה מונח על שולחן הארוחה המפסקת, נדבר על צום בזמן היריון ואיך מתכוננים ל25 שעות ללא מים או מזון.

לחוצים לפני צום? כל הטיפים והמידע שיעזרו לכם להרגיש מוכנים ובטוחים יותר:

 

איך מתכוננים לצום?

 

כמות מים מדויקת

לפני ימים צום אנשים מגזימים עם השתייה ומגיעים למצב של שתיית יתר. במצב כזה לאחר שנכנס הצום, הגוף מבקש להוציא את כמות המים שנכנסה אליו יותר מהר מאשר בשתיית מים הדרגתית ונכונה ובכך מרוקן מהמים שהכנסנו אליו מהר יותר ונשאר מיובש.

 

פחות קפאין, יותר קל

המון פעמים במהלך הצום אנחנו מרגישים כאבי ראש. ההנחה הרווחת היא שזה נובע מהחוסר בשתייה. הנחה זו שגויה, הגורם העיקרי לכאבי ראש במהלך הצום הוא הקפאין. יש להפחית בצריכה של משקאות המכילים קפאין בהדרגה.

מומלץ כ3 ימים לפני יום הצום, כי ברגע שמפסיקים בבת אחת את הצריכה של הקפאין נוצרים תחושות לא נעימות של ערפול וכאב ראש. אז ההמלצה שלנו היא כמה שפחות קפה וקולה (שהיא משקה מאוד משתן ולכן גורם לאיבוד נוזלים) יקל לכם על מהלך הצום ויפחית את הסיכוי לכאב ראש.

 

סוכרים ומתוקים

ביום שלפני הצום מומלץ להימנע מצריכת מוצרים המכילים סוכר בריכוז גבוה. צריכת סוכר תעשייתי כמו סוכר לבן או חום, גורם להגברת ייצור האינסולין בדם שהוא למעשה האחראי העיקרי לרצון החזק לדברים מתוקים במהלך הצום.

 

כמה שפחות מלח

הגורם השני העיקרי שיש להפחית, וההמלצה היא באופן כללי ולא רק לפני הצום, הוא מלח. אחת התכונות העיקריות של מלח הוא צבירת נוזלים ובעקבות זאת תחושה של צימאון מוגבר. תיפרדו מההרגל להוסיף המון מלח לכל דבר באופן כללי.

 

לא להעמיס

למעשה צריכת אוכל מרובה לפני הצום רק מגבירה את הקושי שלו. על פי הגמרא נאמר כי

'כל האוכל בתשיעי, מעלה עליו הכתוב כאילו צם תשיעי ועשירי',

פרוש הדבר הוא שעצם הצריכה המוגברת של המזון לפני הצום רק מגבירה את הסבל ממנו, ולכן נחשב כעינוי כפול. לכן, קחו לכם כלל זהב חשוב, לא להעמיס באוכל לפני הצום. כולם מרגישים את הרעב שבסופו, זהו עניין פסיכולוגי שאין לשנותו.

נסו להקפיד על ארוחה קטנה בכל שלוש שעות, ולשתות בין ליטר וחצי לשני ליטר בין לבין. גם בסעודה המפסקת נסו לא להילחץ ולשמור על איפוק. לאכול כמויות ומאכלים שלא יגרמו לכם להרגיש מועקה וכבדות.

 

ארוחות בריאות

לאורך כל היום שלפני הצום חשוב להכין ארוחות שכוללות לפחות חמישה סוגים של ירקות ועלים ירוקים, להוסיף להם דגנים מלאים (קמח מלא, קינואה, אורז ופסטה מלאות וכו'), חזה עוף ללא שמן וכמה שפחות דברים שלגוף לוקח המון אנרגיה וזמן לעכל (פחמימות מורכבות ובשר עם המון שומן).

 

תתנו את העדיפות שלכם לדגים

החלבון המועדף לצריכה בזמן הארוחה המפסקת של לפני הצום הוא דג. מפני שבשר ועוף הם מאכלים שלגוף יותר מורכב לפרק והם צורכים ממנו הרבה אנרגיה. מומלץ לאכול דגי טונה או סלמון, שהם דגים שמתעכלים בצורה הטובה ביותר ומשאירים את הגוף קליל, נעים ונינוח. בניגוד לבשר ועוף שיכולים להשאיר אותנו בתחושת פיצוץ, מועקה ועייפות.

 

ותרו על ההדרן, אין צורך בקינוח

אחד מהתכונות המוכרות ביותר שיש למתוק הוא שמתוק אחד מעורר חשק בגוף למתוק אחר. לכן ותרו על הקינוח בסוף הארוחה. (גם את הפירות מומלץ לאכול בארוחת הביניים ולא בסופה).

 

צום בזמן היריון

צום בזמן היריון מומלץ בהתייעצות עם הרופא, המון סיבות. הראשונה שהוא מזרז היריון, השנייה שלעיתים יכול להוות סכנה לאם ולעובר והשלישית היא שיש המון סימנים שצריך לדעת ולזהות מראש שהם נורות אדומות להפסקת הצום ונסיעה לבית החולים לבדיקות.

לכן אל תיקחו סיכונים, לא על עצמכן ולא על העובר. חשוב מאוד לצום, אך באחריות וזהירות.

 

לסיכום

צום הוא דבר נפלא שמנקה את הגוף ואם עושים את זה נכון הוא יכול לעבור בקלות. מאחלים לכם צום קל ומועיל.

איך לעבור את הצום בקלות?

אולי יעניין אותך גם

כיפת הזהב בירושלים
צום בהריון
צום יום כיפור בהריון

הרות יקרות, במאמר הבא נעסוק בסוגיה שמעסיקה לא מעט נשים בהיריון והיא מהם התנאים בהם ניתן לצום במהלך הריון ומתי צום הוא דבר שיכול לסכן

קרא עוד »