נוסעים בטוח ברכב - סל קל, כיסא בטיחות או בוסטר? 

 

נוסעים בטוח ברכב - סל קל, כיסא בטיחות או בוסטר? 

החוק מחייב את כל מי שנוסע ברכב להיות חגור בחגורת בטיחות.

תינוקות, פעוטות וילדים ילדים חייבים להשתמש בכסא בטיחות המותאם לגודלם. אחרת לא נוכל להבטיח נסיעה בטוחה ולצמצם את הסיכון לפגיעה חמורה במקרה תאונה.

חשוב להקפיד להסיע תינוקות וילדים רק במושבים המתאימים להם כשהם חגורים והכיסא מרותק למושב ע"י חגורת הבטיחות של הרכב או ע"י התקני איזופיקס – Isofix.

החוק מחייב להשתמש במושבי בטיחות שבהם קיימות חגורות אינטגרליות למושב או בבוסטרים שבהם נעשה שימוש בחגורות הבטיחות של הרכב, תוך כדי שימת לב והקפדה שהמושב או הבוסטר מתאים לגודל הילד.

סל קל או מושב בטיחות לתינוק  מיום לידתו ועד גיל שנה

סלקל רוכשים לתינוק שנולד זה עתה ושוקל פחות מ-9 ק"ג. יש דגמים שיכולים לשאת משקל עד  עד 13 ק"ג.

 הסלקל נייד ומאפשר נשיאה של התינוק ומעבר ממקום למקום, ללא הצורך להעיר את התינוק במידה ונרדם. הסלקל מהווה פתרון קצר טווח מכיוון שאיננו מתאים מעבר לגיל שנה ולעיתים אף פחות מ-12 חודשים. מבחינת גובה הוא מתאים עד לכ־70- 80 סנטימטרים בערך (תלוי בדגם). הסלקל מוגבל למשקל מינימלי של 2 ק"ג למשקל מקסימלי של  13 ק"ג.

אסור בהחלט להמשיך להשתמש בסלקל כאשר קצה הראש הגיע לקצה המשענת. חשוב להשאיר לפחות 2-3 ס"מ של מרווח ביטחון!
את הסלקל ניתן להתקין ברכב רק כנגד לכיוון הנסיעה, הוא מעוגן לרכב וכולל רתמות פנימיות שבהם רתום התינוק. רוב הסלקלים ניתנים לחיבור אל בסיס קבוע ברכב שנקנה בנפרד, כאופציה לשדרוג נוחות ההורה. בנוסף, אמצעות מתאמים מתאימים ניתן לחבר את הסלקל אל העגלה ולהסתובב עם התינוק בחופשיות ובנוחות.

על התינוק לשכב או לשבת בסל קל או במושב בטיחות המתאים לגודלו ולמשקלו ולהיות חגור בחגורות מיוחדות. מושב הבטיחות יהיה מרותק למושב המכונית על ידי חגורת הבטיחות הרגילה. יש לוודא שהחגורה מהודקת היטב.

בשום מקרה אסור להושיב תינוק במושב הקדמי ברכב כאשר לפניו מותקנת כרית אוויר פעילה. התנפחות הכרית בשעת תאונה עלולה לסכן את התינוק .

 

מושב בטיחות לפעוטות מגיל שנה עד גיל שלוש 

פעוטות בגילים אלה יושבים במושב המיועד לפעוטות, ולא לתינוקות. הפעוט יושב במושב בטיחות לפעוטות בתנוחה רגילה ופניו לכיוון הנסיעה. המושב עצמו מחובר למושב הרכב על ידי חגורת הבטיחות שברכב. הפעוט מרותק למושב הבטיחות באמצעות חגורות המושב. חשוב שחגורות הבטיחות תהיינה צמודות לילד, אך לא לחוצות הדוק מדי לגופו.

בשום מקרה אסור להושיב פעוטות מגיל שנה ועד גיל שלוש במושב קדמי בגלל כרית האוויר אשר עלולה לסכן את חייהם.

 

מושב בוסטר  לילד מגיל שלוש ועד גיל שמונה

מה זה בוסטר ומה ההבדל בין בוסטר למושב בטיחות?
במושב בטיחות הילד חגור באמצעות חגורות פנימיות של המושב, ו-5 נקודות עיגון מעניקות לילד אחיזה טובה בכל גופו בשעת תאונה. מושב הבטיחות עצמו מחובר לרכב באמצעות איזופיקס או חגורת הבטיחות.

חגורת הבטיחות ברכב מותאמת לאדם מבוגר ולילד שגובהו מעל 145 ס"מ. תפקיד מושב הבוסטר הוא להתאים בין חגורת הבטיחות ברכב לבין הילד ובכך להגן עליו מפגיעות בזמן תאונת דרכים. 

הילד יושב במושב בוסטר עם גב  ההמאפשר לו לנצל את חגורת הבטיחות הרגילה המותקנת ברכב. יש להקפיד שגובה מושב הבוסטר יאפשר לחגורת הבטיחות לעבור מכתפו של הילד לאזור אגן הירכיים. אסור שהחגורה תחלוף לפני ראשו או צווארו של הילד. לצורך זה ניתן לכוונן את גובה נקודת העיגון העליונה של חגורת הבטיחות ברכב, באופן שיבטיח שהחגורה תעבור מהכתף אל אגן הירכיים, ולא תחלוף לפני הראש או הצוואר.

ילדים שהיו מעורבים בתאונה וישבו ללא בוסטר, נפגעו פגיעות חמורות כתוצאה מחגורת הבטיחות - חגורת האגן היתה על הבטן ולא על עצמות האגן .

 

מה אומר החוק: החוק מאפשר להעביר ילד למושב בוסטר כאשר מלאו לו 3 שנים ומשקלו הוא מעל 15 ק"ג. 

אז מתי כן נכון להעביר את הילד מכסא בטיחות למושב בוסטר?

רק כשכיסא הבטיחות אינו מתאים לילד מבחינת משקל או גובה, ניתן לבדוק בחוברת הכיסא או במדבקות שעל גבי הכיסא על מנת לדעת את מגבלות המשקל והגובה של הכסא הקיים.
 

 

 

עוד הרצאות, הדרכות וכתבות: