אחריות הורית מתחילה בלידה

דם טבורי: אחריות הורית מתחילה בלידה

הלידה מתקרבת, את נרשמת לקורס הכנה ללידה, קובעת סיור בבית חולים, מחפשת עגלה, שידה ומיטה...

בין כל אלה יש עוד נושא שכדאי שאת ובן זוגך תחשבו עליו: שימור דם טבורי בלידה. בין אם תחליטו לשמר או לא, חשוב שתקבלו החלטה מודעת בנושא.

דם טבורי: למה כולם מדברים על זה?

לאחרונה קיבלו מספר ילדים ישראלים הסובלים משיתוק מוחין (CP) תקווה חדשה. הם יצאו לארה"ב לקבלת טיפול באמצעות דם טבורי שהוריהם שמרו בלידה בבנק משפחתי*. אימא של רלי, פעוטה שקיבלה את הטיפול, מספרת: "כחודש אחרי העירוי, שבת אחת היא פתאום נתנה לנו יד, קמה והלכה."*

כבר לפני כ-25 שנים גילו המדענים שהדם הטבורי עשיר בתאי גזע שיכולים להפוך לכל תא בגוף: תא עצב, תא של מערכת הדם וכו'. מאז בוצעו מעל 30,000 השתלות** לטיפול בכ-80 מחלות קשות וחשוכות מרפא, בעיקר מחלות סרטניות, תסמונות גנטיות ואוטואימוניות. אבל פריצת הדרך האמתית של השנים האחרונות היא בתחום של רפואה משקמת מותאמת אישית. במקרה של מחלה קשה וחשוכת מרפא כגון שיתוק מוחין, סכרת נעורים, אוטיזם ועוד***, מוחזרים תאי גזע מהדם הטבורי שנשמר בלידתו של התינוק לגופו, מתקשרים עם הגוף ועוזרים לו להשתקם. מאות השתלות של דם טבורי כבר בוצעו בילדים חולים.

תאי גזע מדם טבורי מתאימים לתינוק ב-100%. כשדם טבורי משמש כתחליף מח עצם, הוא יכול להתאים בסבירות גבוהה גם לילדים נוספים במשפחה ולכם ההורים. כשמדובר ברפואה משקמת, נכון להיום אפשר לטפל אך ורק בדם טבורי של הילד עצמו.

אפשר לאסוף דם טבורי גם אם תלדי בניתוח קיסרי או בלידה מרובת עוברים. איסוף דם טבורי אפשרי גם אם את מעוניינת להשהות את חיתוך חבל הטבור בכמה דקות.

מדוע צריך ביטוח דם טבורי?

דמייני לרגע מצב בו עולה צורך להפשיר את מנת הדם הטבורי ולהשתמש בה לטיפול במחלה קשה. המשפחה תזדקק אז לכסף רב: מימון ההשתלה שבמקרים רבים איננה מכוסה ע"י מערכת הבריאות, תשלומים לרופאים, אולי גם טיסה לחו"ל ושהייה ממושכת שם. חשוב ללוות את אקט שימור הדם הטבורי בפוליסת ביטוח מקיפה, על מנת שברגע האמת תהיו מכוסים גם מבחינה כלכלית. שילוב של שימור דם טבורי עם פוליסת ביטוח מקיפה נועד להעניק לכם ביטחון ושקט נפשי.

בנק דם טבורי ציבורי מול פרטי

היום אפשר לשמור את הדם הטבורי בבנק משפחתי (פרטי) או בבנק ציבורי. חשוב להכיר את ההבדלים בין שתי האפשרויות הללו. בבנק הפרטי נשמרת המנה על שם היילוד תמורת תשלום, והיא זמינה לשימוש מיידי לו ולמשפחתו. מנה הנשמרת בבנק הציבורי מיועדת לשימוש ע"י הציבור בכל מקום בעולם. בשל תקציב מוגבל, רק כ- 30% מהמנות הנאספות לבנק הציבורי נשמרות בפועל. עם זאת, אם החלטתם לא לשמור דם טבורי למשפחה, רצוי מאוד שתתרמו את המנה ותמנעו השלכת אוצר יקר ערך זה לפח.

 

*    לראיון עם דנה אבישר, אימא של רלי

**  מקור הנתונים

***  הטיפולים מבוצעים במסגרת ניסויים קליניים מאושרים ע"י FDA.

למידע נוסף: www.taburit.co.il