טרנדים בבחירת שם לתינוק

טרנדים עכשוויים בבחירת שם לתינוק

מערכת מאמונט

ישראלי או לועזי, מסורתי או טרנדי, בעל משמעות או רק נעים לאוזן.

ההורים כיום מתמודדים עם בחירה כמעט בלתי אפשרית של שמות לילדיהם עקב הרצון לייחודיות. האם ניתן להיות מסורתי וטרנדי בעת ובעונה אחת, האם ניתן לבחור שם מקורי עם איות יוצא דופן אך עדין בעל משמעות כלשהי, האם עוד נותרו בכלל שמות ייחודיים ומקוריים עבור התינוק שלכם?

 

בחירת שם לתינוק היתה מאז ומתמיד מדד מעניין ומרתק לרוח התקופה. בכל תקופה ניתן לאתר נורמות, טרנדים ושמות פופולריים, אשר מרבית ההורים מושפעים מהם ובוחרים שם לתינוקם- בהתאמה. שמות גלותיים או תנ"כיים התחלפו בשמות ציוניים ואחר כך לשמות ארץ ישראליים, שמות ארוכים התחלפו בשמות קצרים, שמות מסורתיים התחלפו בשמות עכשוויים ומודרניים. נורמות מסורתיות מקובלות כמו הנצחת קרובי משפחה מתים או הענקת שני שמות כמעט וחלפו מן העולם (לפחות באוכלוסיה החילונית). גם פחות מקובל כיום לקרוא על שם המדינה או על שם מבצע פטריוטי כלשהו ונמצא יותר שמות מותאמי "סלבס", ועוד לא מנינו שמות בני הברה אחת, שמות בכתיב חסר, שמות עם ארומה לועזית ועוד ועוד...

 

המגמה הבולטת בשנים האחרונות, הינה מגמה הולכת ומתחזקת של ייחודיות- בחירת שם ייחודי ומקורי ככל האפשר. במסגרת הייעוץ להורים בנושא בחירת שם לתינוק, ההורים מעלים לבדיקה שמות שמוצאים חן בעיניהם, ועליהם ישבו וחשבו ימים ולילות במהלך ההריון, פירקו וחיברו, חיסרו והכפילו. רמת היצירתיות והתעוזה של ההורים לא מפסיקה להפתיע. עוד א' ועוד י', החלפת סדר אותיות, שמות לועזיים יוצאי דופן וכן הלאה. מאיה הופך למיא, עילאי הופך לאילאי ועד אילעי או אילעאי... איתי הופך לאיתאי, יהלי ויאלי, הילי, ניקה וכן הלאה... ייחוד, ייחוד, ייחוד. אין ספק שגם לפני 50 שנה היו הורים יצירתיים, אלא שכדאי לזכור שהתקופה והנורמות החברתיות של פעם דווקא עודדו השתייכות והתאמה חברתית, ופחות שונות וייחוד.

 

גם כיום רבים מההורים מושפעים מהשמות המקובלים והפופולריים בתקופה הנוכחית, אולם נראה כי הם במיעוט ליד מספר ההורים המבקשים שם מיוחד בכל מחיר. אחד הטרנדים הבולטים כיום הוא שמות המורכבים מצרופי אותיות שיוצרים הרמוניה לאוזן אך אינם בעלי משמעות כלשהי. הענין הוא, שנהיה קשה עד מאוד למצוא צירוף אותיות שטרם הורכב על ידי הורה כלשהו. ואם לא קשה מספיק למצוא את השם הייחודי, רק חשבו על היכולת לשמור אותו כך, כאשר מספיק להקיש את המילה "שמות" בגוגל, ולקבל רשימות אינסופיות של אתרים, רשימות ומחשבונים, שכל מטרתם היא לבלבל אתכם עם מבחר אינסופי של אפשרויות העומד לרשותכם. וכך, גם אם הצלחתם במאמציכם למצוא ואריאציה ייחודית, תוך זמן קצר היא כבר נחלת הכלל.

 

אז מה הסיכוי שהרוב אכן יצליחו במאמציהם להעניק שם חדש, חדשני וייחודי? כנראה שכבר הבנתם לבד את התשובה. ולכן נראה כי הטרנד הבא יהיה דווקא חזרה למקורות. דפנה ונעמי, יהונתן ומיכאל ועוד רבים, הם רק תחילת המסע אל הישן והטוב מפעם. ילדי העתיד אולי לא יישאו שמות חדשים או חדשניים, אולם הם בהחלט יהיו ייחודים בסביבתם.